שתף קטע נבחר

דו"ח: טורפדו של צפ' קוריאה הטביע את הספינה

הצוות שחקר את טביעת הספינה הדרום-קוריאנית "צ'אונן" מטיל כצפוי על צפון קוריאה את האחריות לתקרית שגבתה עשרות קורבנות. בסיאול הבטיחו "צעדים תקיפים", אך השכנה הקומוניסטית מאיימת שתפתח במלחמה אם יוטלו עליה סנקציות

טיל טורפדו ששיגרה צפון קוריאה גרם לטביעת ספינת הקרב הדרום קוריאנית "צ'אונן" - כך קובע הדו"ח הרשמי שפירסם הלילה (יום ה') צוות החקירה שבדק את נסיבות התקרית שגבתה את חייהם של 46 מלחים לפני כחודשיים.

 

נשיא דרום קוריאה, לי מיונג-בק, הבטיח לאחר פרסום הדו"ח כי סיאול תנקוט "צעדים תקיפים" נגד פיונגיאנג. "עלינו לגרום לצפון להודות בפעולותיה המזיקות ולשוב להיות חברה אחראית בקהילה הבינלאומית", אמר בשיחת טלפון עם ראש הממשלה האוסטרלי, קווין ראד.

 

צפון קוריאה, שמיהרה להכחיש את הממצאים וטענה כי מדובר ב"פברוק", הודיעה בתגובה כי תנקוט בעצמה צעדים תקיפים, כולל מלחמה, אם שכנתה תטיל עליה סנקציות.

 

לפי הדו"ח, חלקים מהטורפדו נמצאו על-ידי דרום קוריאה מערבית לחופיה, והם תואמים לנשק של צפון קוריאה שהגיע לידי סיאול לפני שבע שנים. "אין עוד הסבר מתקבל על הדעת", נכתב בדו"ח שפירסם צוות החקירה הצבאי-אזרחי, שכלל גם מומחים מארה"ב, בריטניה ושבדיה. מידע מודיעיני שנאסף יחד עם ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה, הצביע על כך שצוללות צפון קוריאניות פעלו באזור שבו טבעה הספינה.

 

"בהתבסס על כל העובדות הרלוונטיות וניתוח מסווג, הגענו למסקנה הברורה שהספינה צ'אונן טבעה כתוצאה

מפיצוץ תת-מימי חיצוני שנגרם על-ידי טורפדו שיוצר בצפון קוריאה", נכתב בדו"ח. "ההוכחה מצביעה באופן מוחץ על המסקנה שהטורפדו נורה מצוללת צפון קוריאנית". 

 

צפון קוריאה הכחישה שהיא אחראית להטבעת הספינה והאשימה את הממשלה השמרנית בדרום קוריאה בשימוש בתקרית לרווח פוליטי ולפגיעה בקשרים בין שתי המדינות.

 

מומחים מעריכים כי ארה"ב ודרום קוריאה יגבירו כעת את פעולותיהן נגד צוללות של הצפון, וסיאול תאסור על כלי שיט צפון קוריאנים להיכנס למים הטריטוריאליים שלה. דרום קוריאה עשויה להחליט גם על הפסקת ייצוא מצרכים, ובעיקר מוצרי דגים, למדינה השכנה - מהלך שיפגע בה קשות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הספינה צ'אונן. הוטבעה באמצעות טורפדו
צילום: רויטרס
הנשיא לי. הבטיח להגיב בתקיפות
צילום: רויטרס
מומלצים