שתף קטע נבחר

קנון IXUS 105: קלה ומעוצבת

האולטרה-קומפקטית החדשה של קנון מציגה ביצועים טובים וממשק נוח, והיא מעוצבת ואלגנטית ובעלת מסך מצויין. חבל שוידאו HD לא תמצאו בה, וגם לא עינית אופטית. בדקנו

קנון IXUS 105 הנקראת בצפון אמריקה PowerShot SD1300 IS היא המחליפה של דגם Ixus 95 המוצלח שסקרנו בעבר. לשני הדגמים מאפיינים די דומים, כשלדגם החדש עדשה בעלת זווית רחבה יותר וזום אופטי מוגדל.

 

המצלמה אולטרה קומפקטית ומעוצבת, בעלת רזולוציה של 12.1 מגה פיקסל, עדשת 28 מ"מ רחבה, זום אופטי של פי ארבעה ומעבד התמונה המוצלח של החברה, DIGIC 4.

 

עיצוב ומבנה

ה- Ixus 105 כמעט זהה בעיצובה לדגם ה- Ixus 95 היוצא. העינית האופטית שהיתה בדגם הקודם לא שולבה ב- Ixus 105, אך המסך גדל מ- 2.5 אינץ'  ל-

2.7 אינץ' בדגם הנוכחי.

 

משקלה של המצלמה 140 גרם כולל סוללה וכרטיס זיכרון, והיא קלה מאוד לנשיאה ונוחה לאחיזה. מימדיה: רוחב 90.5 מ"מ, גובה 55.8 מ"מ ועומק 21.2 מ"מ, מאפשרים להחליק אותה ללא קושי לכיס המכנס או החולצה. המצלמה זמינה בחמישה צבעים: כסף, חום, ירוק, כחול וורוד (צבע המצלמה שבדקנו).

 

כפתורי המצלמה נוחים ומגיבים מצוין ללחיצה. הדלתית המשמשת לאיחסון כרטיס הזיכרון והסוללה עשויה פלסטיק, ונפתחת ונסגרת בקלות. כמו כן, בצידה הימני של המצלמה חבוי חיבור ה- Mini USB תחת כיסוי פלסטיק איכותי.

 

פונקציות, ממשק ותפעול

במצלמה קיים מנגנון חכם, הבוחר אוטומטית אחד מ- 18 מצבי צילום מובנים כמו נוף, לילה, שלג וכדומה, בהתאם לתנאי הסצנה המצולמת. כמו כן, קיים מנגנון

זיהוי פנים, שלפי קנון יכול לזהות עד 35 פני מצולמים בתמונה ולהתאים את הפוקוס, פלאש, חשיפה והאיזון הלבן לשיפור חדות הפנים.

 

מנגנון ייצוב התמונה מסייע לשמירה על תמונות חדות בצילום אובייקטים בתנועה או ידיים לא יציבות האוחזות במצלמה, ומנגנון ה- i-Contrast תורם לניגודיות משופרת ופירוט טוב בתנאי תאורה בעייתיים.

 

עוד ב- tigo : סקירת טלפון סלולרי Motorola MILESTONE

 

תפעול המצלמה פשוט ונוח, ומי שהשתמש במצלמות קנון בעבר ירגיש בבית. התפריטים אינטואטיבים וקלים לניווט, וחווית השימוש טובה באופן כללי.

 

בגב המצלמה נמצאים רוב כפתורי התפעול, כשמימין למעלה מופיע כפתור הזזה אפור, המאפשר צילום במצב אוטומטי, צילום במצב ידני וצילום וידאו. לצידו כפתור המעבר לצפייה בתמונות שצולמו.

 

במרכז נמצא כפתור הפונקציות, המאפשר במצב ידני (Manual) מעבר מהיר לעדכון האיזון הלבן, רמת ה- ISO, צילום ברצף ועוד. סביבו נמצאת טבעת הניווט, כשלחיצה על חלקה העליון מאפשר כיוון רמת החשיפה, צד שמאל מצב מאקרו, צד ימין מצבי פלאש ולמטה טיימר לצילום עצמי ומחיקת תמונות.

 

בתחתית נמצאים מימין כפתור ה- Menu המוביל לתפריטי המצלמה, ומשמאל כפתור ה- Disp (תצוגה), המאפשר להציג את פרטי התמונה ולהסתירם.

 

תצוגה

למצלמה אין עינית אופטית, וצפייה באובייקט הצילום מתבצעת על ידי מסך LCD בגודל 2.7 אינץ' ברזולוציה סטנדרטית של 230,000 פיקסלים.

 

למסך ציפוי מונע החזרים מוצלח, ובצפייה מול אור שמש ישיר יש השתקפות קלה בלבד. הצפייה במסך מצוינת גם מזוויות חדות, ובהטיית המצלמה תמונות

שצולמו מתהפכות בהתאם לזווית ההטיה.

 

תמונות שצולמו נראות חדות על המסך, וצפייה באובייקט הצילום ובקטעי וידאו שצולמו טובה מאוד. בתפריטים קיימים חמישה מצבים להבהרת התמונה, בהתאם לתנאי התאורה בהם מתבצע הצילום.

 

איכות תמונות

המצלמה מספקת בדרך כלל תמונות טובות מאוד ובעלות פירוט גבוה. הפרט היחיד שמעט הפריע לנו הוא, שבמצב צילום אוטומטי התמונה לוותה לעיתים ברכות קלה. צילום בתאורה נמוכה ובלילה נראה טוב עם רעש מועט.

 

המצלמה מפיקה צבעים די מדויקים, ופונקציית ה- My Colours מאפשרת משחק וסגנונות צבע שונים כמו: טבעי, עשיר, הדגשת צבעים ועוד.

 

צילומי פורטרטים היו מוצלחים, ופני המצולמים היו בגוונים טבעיים. במהלך הבדיקות לא נתקלנו בעיניים אדומות, גם בצילום לילי עם פלאש.

 

תופעת העיוות הגלילי (Barrel distortion) המתאפיינת בקווים מתעקלים בשולי התמונה כמעט ואינה קיימת בצד הרחב של הזום. צילום מאקרו מתאפשר ממרחק מינימלי של שלושה ס"מ, ומספק תמונות תקריב טובות.

 

טווח ה- ISO של המצלמה, המאפשר להגדיר את רגישות החיישן לאור, נע בין 80-1600. כשבין הטווחים 80-400 התמונה נקייה מרעש, ב-800 ISO הרעש מתחיל להיות מורגש, וב-1600 ISO הרעש גלוי, אך יחסית למצלמות אחרות בקטגוריה הוא עדיין בגדר הסביר.

 

זמני תגובה

מרגע הדלקת המצלמה ועד האפשרות לצלם תמונה ראשונה מדדנו זמן מהיר מאוד של 1.5 שניות. מרווח הזמן בין צילום לבין האפשרות לצלם תמונה נוספת: נמדד על זמן בינוני של שלוש שניות ללא פלאש ו- 3.5 שניות עם פלאש.ה- Shutter lag, עיכוב תריס, הזמן העובר בין הלחיצה ועד שהמצלמה שומרת את התמונה הוא 0.4 שניות, עם פוקוס מקדים - זמן מהיר לקטגוריה.

 

מחפשים מצלמה ? כל הסקירות של tigo

 

צילום וידאו

מעבר לצילום וידאו פשוט, ומתאפשר על ידי העברת הכפתור האפור בגב המצלמה לאייקון המסרטה. ה- IXUS 105 אינה כוללת אפשרות צילום וידאו ברזולוציית HD, והצילום מתאפשר ברזולוציה של 640x480 ו- 320x240 פיקסלים בקצב של 30 פריימים לשנייה. איכות קטעי הוידאו שצילמנו היתה לא רעה, וחדות התמונה היתה די טובה, גם כשהמצלמה היתה בתנועה. המצלמה עושה עבודה מצוינת בהקלטת הסאונד שנשמע חד וברור.

 

זום ועדשה

למצלמה עדשה רחבה המקבילה ל- 28 מ"מ. הזום האופטי הוא פי ארבעה, וקיים זום דיגיטלי נוסף של פי ארבעה בו אנו מציעים לא להשתמש, מאחר ואיכות התמונה נמוכה בהרבה מזו של הזום הדיגיטלי. מפתח הצמצם המקסימלי בצד הרחב של הזום גדול – f/2.8 ומאפשר מעבר כמות אור גדולה לעדשה, המסייעת לצילום בתנאי תאורה חשוכים.

 

זיכרון וסוללה

למצלמה אין זיכרון פנימי, ואחסון תמונות וקטעי וידאו אפשריים רק על גבי כרטיסי זיכרון מסוג: SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus. מקור הכח של ה- IXUS 105 הוא סוללת ליתיום- יון נטענת, שלפי נתוני קאנון מסוגלת לצלם 240 תמונות בטעינה אחת. בבדיקות שלנו הצלחנו לצלם 234 תמונות ומספר קטעי וידאו, לפני שהסוללה התרוקנה לחלוטין - בהחלט עומד בהצהרת היצרן.

 

סיכום

ה- IXUS 3100 היא מצלמה אולטרה קומפקטית מוצלחת המספקת תמורה טובה למחירה. היא אינה מחדשת הרבה לעומת הדגם הקודם והעינית שהיתה בו והוסרה בדגם הנוכחי תחסר לחלק מהמשתמשים. מעט חסרה לנו האפשרות לצלם וידאו ברזולוציית HD, אך מי שמחפש מצלמת point and shoot טובה במחיר סביר ימצא בדגם זה מענה ראוי.

 

Cannon IXUS 105

 

ציון:


 

יתרונות: מבנה טוב, קלה ומעוצבת, נוחה לשימוש, איכות תמונות טובה מאוד, מסך איכותי
חסרונות: העינית שהיתה בדגם הקודם הוסרה, אין צילום וידאו HD
שורה תחתונה: קטנה ומומלצת למתחילים

 

מחיר יבואן רישמי - 1299 ש"ח עם אחריות ל-3 שנים של קרט

מחיר השוק - מחיר 895 ש"ח

 

מפרט טכני

מימדים/ משקל: רוחב 90.5 מ"מ, גובה 55.8 מ"מ ועומק 21.2 מ"מ / 140 גרם

רזולוציה: 12.1 מגה פיקסל

עדשה: 28 מ"מ

זום אופטי: 4x

מפתח צמצם: f/2.8 – f/5.9

טווח:  ISO 80-1600

מסך: 2.7 אינץ', רזולוציה 230,000 פיקסלים

כרטיסי זיכרון: SD, SDHC, SDXC, MMC, MMCplus, HC MMCplus.

סוללה: ליתיום - יון נטענת

 

למפרט המלא באתר היצרן

 

לכל סקירות המצלמות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים