שתף קטע נבחר

ואנונו חוזר לכלא: "שב"כ, רוצים לחנך אותי?"

מרגל האטום, שסירב לבצע עבודות שירות במקום עם יהודים, התייצב לריצוי מאסר. הוא הורשע בהפרת הגבלות שהוטלו עליו, שכללו איסור על קשר עם גורמים זרים. הוא העביר מסר למוסד ולשב"כ: "מה שלא קיבלתם במשך 18 שנה שישבתי בכלא, לא תקבלו עכשיו בשלושה חודשים"

יותר משש שנים מאז שיצא משערי הכלא, התייצב הבוקר (יום א') מרגל האטום, מרדכי ואנונו, בבית המשפט בירושלים, לריצוי עונש של שלושה חודשי מאסר שנגזרו עליו לאחר שהורשע עוד ב-2007 ביצירת קשר עם גורמים זרים. "המצב מאוד בולשיט", אמר כשנשאל על תחושותיו לפני החזרה לכלא.

 

בכניסה לבית המשפט המחוזי בירושלים פנה ואנונו למוסד ולשב"כ באמצעות העיתונאים, ואמר: "מה שלא קיבלתם במשך 18 שנה שישבתי בכלא, לא תקבלו עכשיו בשלושה חודשים. אתם רוצים לחנך אותי? אני לא יכול לקבל פגיעה בחופש הביטוי שלי". ואנונו קרא מדף שהכין מראש ובו רשימת האשמות לאנשים שלא מגנים לטענתו על זכות חופש הביטוי שלו.

 

"תתביישו לכם, ישראל, והמרגלים הטיפשים מהשב"כ והמוסד שמחזירים אותי לכלא אחרי 24 שנים בהן דיברתי רק אמת. תתביישי לך הדמוקרטיה, הכנסת, בתי הכנסת, התקשורת בעולם, תתביישו לכם כל הערבים שנותנים לי לחזור לכלא, תתבייש לך הסנאט והקונגרס האמריקני, ויו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית מוחמד אל-ברדעי, על שלא הגנת על החופש שלי. תתביישו לכם כל הדתות, המרגלים הטפשים היהודים, הנוצרים והמוסלמים", אמר.

 

"מענים אותי פסיכולוגית"

לאחר מכן הוא נלקח על-ידי המאבטחים לחדר המעבר לקראת מאסרו, לא לפני שצעק "freedom". הוא הוסיף וסיפר כי מאז שהשתחרר מהכלא הוא לא חש חופשי. "גם במזרח ירושלים עוקבים אחריי, בכל מקום, אי אפשר לקרוא לזה חופש. הם רוצים לשלוט בואנונו, רוצים שיהיה בכלא. השב"כ שולט בכלא, ואני מפציר במנהל שיגנו עליי, שלא יענו אותי פסיכולוגית, כמו שעינו אותי בעבר, הם בכל מקום, (השב"כ), הם מגייסים את כולם, גם האסירים".


"תתביישי לך הדמוקרטיה". ואנונו חוזר לכלא (צילום: גיל יוחנן)

 

הוא הוסיף, כי "חופש זה חלק בסיסי מזכויות האדם. אני לא חיה. הענשתם אותי בעבר, אבל אני לא יכול לקבל פגיעה בחופש הביטוי שלי". הוא סיים את דבריו במסר לתקשורת הישראלית: "התקשורת בישראל כולם טפשים, חצי מרגלים וחצי בובות של מרגלים".  

 

ואנונו שוחח עם עיתונאים מחו"ל והורשע בהפרת המגבלות שהוטלו עליו אחרי ששוחרר ב-2004. לפני כחצי שנה הוא נעצר שוב במהלך פגישה עם אשה נורבגית במלון אמבסדור בירושלים. "השב"כ ידע על הקשר - שאין לו ולא כלום עם ענייני ריגול, אלא קשר בין גבר ואשה, שבמקרה היא נורבגית", אמר אז סנגורו.

 

בתחילה נגזרו על ואנונו שישה חודשי מאסר בפועל.

 בית המשפט המחוזי קיצר את העונש לשלושה חודשים, והעליון ביקש לבחון את האפשרות שואנונו יבצע במקום זאת עבודות שירות במזרח ירושלים, לאור החשש שלו שייפגע אם ירצה את עונשו במקום שבו יש יהודים.

 

לבסוף הוצע לואנונו מקום עבודה במערב ירושלים, אך הוא התעקש. הפרקליטות סירבה להיענות לבקשתו לעבור למזרח העיר, ובית המשפט קבע שהאיש שכבר הפך בעולם לסמל, יחזור לשבת מאחורי סורג ובריח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו. תתביישו לכם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים