שתף קטע נבחר

המשטרה בתרגיל העורף: המלחמה היא גם בבית

"אנחנו מדמים מלחמה מול סוריה, לבנון ועזה, ובמציאות כזאת העורף יספוג גל של פיגועים והתקפות טילים", אמר ל-ynet ראש אגף המבצעים במטה הארצי, שסיפר גם על הקשר עם המנהיגים בערים הערביות

מתכוננים לגרוע מכל. עם פתיחת היום השני של תרגיל העורף הארצי "נקודת מפנה 4", מספר ניצב ניסים מור על ההיערכות המשטרתית ו"החשיבות הלאומית", לדבריו. בשיחה עם ynet אומר מור, מפקד אגף המבצעים של המטה הארצי, כי כלל כוחות החירום והביטחון מתורגלים ב"נקודת מפנה 4": "אנחנו מדמים מצב של מלחמה מול סוריה, לבנון ואפילו רצועת עזה. במציאות כזאת העורף ככל הנראה יספוג גל של פיגועים, התקפות טילים וטרור לא קונבנציונלי".

 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, אמר כי משטרת ישראל תידרש למלוא עוצמתה, כוחותיה ומשאביה כדי להתמודד עם התרחישים הקשים בעורף, שהתרגיל מדמה: "במסגרת המאמץ המרוכז של משטרת ישראל יהיה למערך חבלה משקל רב, אגף התנועה יידרש לדאוג לפתיחת נתיבים סטריליים עבור כוחות הביטחון והחירום ואל זירות שנפגעו". 

 

לדברי ניצב מור, צה"ל נושא באחריות העיקרית במצב מלחמה, הן בחזית והן בעורף, אבל למשטרה יש משימות לא פחות חשובות. "במצב כזה אנחנו נתפוס שליטה בכל חלקי הארץ תוך ויסות התנועה ואבטחת זירות אירוע, ונדע להתמודד תחת התקפות טילים לא קונבנציונליים. בשיתוף פעולה עם פיקוד העורף נפעיל גם צוותי חבלנים משטרתיים לזיהוי סוגי אמצעי הלחימה וניטרולם".

 

באגף המבצעים נערכים במהלך השנה לכל תרחיש אפשרי. לפני כחודש וחצי קיימה המשטרה את תרגיל "מלאכי עליון", שדימה חטיפת עשרות בני ערובה במספר זירות - וגם הוביל לעומסי תנועה כבדים - ולקראת סוף השנה ייערך תרגיל מקיף להדמיית רעידת אדמה קטלנית. בתרגיל העורף, שייערך עד יום חמישי, צפויה המשטרה לתרגל את כלל יחידותיה בכל המחוזות.

 

"כאשר יש מספר רב כל כך של זירות יש חשיבות רבה לקשר של התושבים עם המשטרה, שמגיבה ראשונה לכל אירוע - בחירום ובשגרה", אמר מור. "בתרגיל בסדר גודל כזה יהיו כל יום תרחישים אותם נקבל מהמנהלת של רשות החירום הלאומית בהפתעה".

 

לדברי מור, במהלך התרגיל תתורגל גם צמרת המשטרה, שאף הקימה מרכז ניהול לאומי במטה הארצי. "משם יקבלו הכוחות בשטח תמונת מצב עדכנית. אנחנו נפעל בזמן אמת גם מול האוכלוסייה הערבית בארץ, על מנת למנוע הסלמה ורצון לנקום. הטילים הסורים לא מבדילים בין ערבים ויהודים ולכן גם התושבים הערבים ניצבים בסכנה".

 

למרות הקשר הרציף עם הנהגת הערים הערביות מזהיר מור כי המצב היום מסוכן הרבה יותר מבעבר. "אנחנו חיים במציאות כזאת שמחייבת אותנו להתכונן לכל מצב. פעם המלחמה היתה בחזית, היום המלחמה היא גם בבית".

 

גם השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ אמר ל-ynet כי המצב הביטחוני כיום רגיש מבעבר ועל כן מדובר בתרגיל קריטי: "אנחנו נמצאים בעיצומם של זמנים מורכבים היכולים במהרה להפוך למכריעים. השקט היחסי יכול להטעות ואין לדעת מתי יופר בכל חזית באשר היא". אהרונוביץ הסביר כי רשויות האכיפה חייבות להיות מוכנות לשעת קריאה, על מנת להוציא את היעדים לפועל. "הציבור בישראל חייב לפגוש בשעת חירום את משטרת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בתרגיל העורף. מלחמה בכל החזיתות
באדיבות דובר צה"ל
מומלצים