שתף קטע נבחר

השר שלום: שוקלים ענישה על החרם הפלסטיני

המשנה לראש הממשלה הציע להטיל שורה של סנקציות על הרשות, אם זו תמשיך בחרם על תוצרת ההתנחלויות. בין היתר, הוא איים לפצות מפעלים ישראלים בכספי הרשות

החרם הפלסטיני תופס תאוצה - ובישראל לא נותרים אדישים. אחרי שראש הממשלה הביע מחאה על מה שכינה מלחמה כלכלית, איים הבוקר (יום ג') השר סילבן שלום לנקוט צעדי סנקציות נגד הרשות. זוא אמורה להיות התגובה לחקיקה ברשות האוסרת על שיווק תוצרת ההתנחלויות, וההנחיות לפועלים הפלסטינים להפסיק את עבודתם במפעלים הישראלים בשטחים בתוך פחות משנה.

 

"אם החרם על המוצרים יימשך, הממשלה תצטרך לקבל החלטות נכונות", אמר שלום במהלך ביקור במרכז האוניברסיטאי אריאל. "במשרד לפיתוח הנגב והגליל אנו דנים בנושא, ונשתף בכך גם את משרד התמ"ת".

 

בין היתר, הציע שלום צעדי ענישה כלפי הרשות - בין היתר בהטלת מכסים גבוהים על מוצרים שמקורם בשטחה ושיבוש העברת מוצרים מישראל לשם. הוא אמר כי נשקלת האפשרות לפצות מפעלים ישראליים על חשבון כספים המועברים לפלסטינים.

 

דברים ברוח דומה הועלו בישיבת ועדת הכלכלה של הכנסת בתחילת החודש. סגן שר החוץ, דני איילון, אמר כי ישראל תדרוש מהפלסטינים לבטל באופן מיידי את החרם כבר בשלב הראשוני של שיחות הקרבה. הוא ציין כי בין מסע הלחצים על הפלסטינים בפרשה, פועלת ישראל גם במישור המדיני בניסיון למנוע את הצטרפות הרשות לארגון הסחר העולמי כמשקיפה ולעצור חלק מהכספים שמעבירות אליה מדינות אירופה כתרומות לכלכלתה, ועומדים על 150 אלף דולרים בחודש, אם ישמשו גם למימון מסע החרם.

 

יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, הציע לחברי הוועדה לסגור את נמלי ישראל בפני ייבוא חומרי גלם של הרשות וייצוא סחורות פלסטיניות כאמצעי ענישה להחלטה. "הנמלים שלנו הם צינור החמצן שלהם וסגירתם לא תפגע בנו אלא רק בהם. ומצדנו, הם יכולים להעביר את הפעילות לירדן ולסעודיה. כך נבהיר להם שאחרי סטירת הלחי של החרם, לא נפנה להם את הלחי השנייה".

 

ברוש גרס עוד כי המהלך צפוי לפגוע בפלסטינים עצמם, במיוחד לאור המאמצים הרבים שהשקיעו גורמים ישראליים בשיקום הכלכלה בשטחים כבסיס איתן להסדר שלום. "כרגע הם יורים לעצמם ברגל. הם מודעים לכך וגם אמרו את זה בשיחות שניהלתי איתם, שכן המפעלים הישראליים בשטחים מייצרים עבודה לפלסטינים שתומכת בכלכלה שלהם. זו הסיבה שראוי לבקש מהם מחיר בגובה דומה לזה שהם דורשים מאתנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סילבן שלום. תגובה קשה מישראל?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים