שתף קטע נבחר

שוטו, שוטו - לגדה המערבית

טעות תהיה למנוע מאנשי המשט להגיע לרצועה. אדרבא, יש לדאוג שייווכחו שם בעוולות שלטונו של החמאס, ולהדגיש זאת בפניהם בעזרת סיור בגדה המערבית

אינני קשורה להחלטה התמוהה לשלוח ספינות ומשט לעודד את תושבי עזה. מי שבאמת מעוניין בטובת תושבי הרצועה, יכול הרי לתמוך בהם גם ללא משט. ניתן לעשות זאת באמצעות שליחת כספים בעזרת ארגוני התמיכה של האומות המאוחדות. אך על שרי ממשלת ישראל לקחת נשימה עמוקה ולהרהר בתוצאות הבלוקדה נגד הספינות הבאות לעזה.

 

ברור שמטרת המשט היא לא רק כדי לעזור לתושבי הרצועה, אלא לגרום לעימות עם מדינת ישראל ואפשרות לקצור רווח תקשורתי אדיר.

 

ברור שיש לבדוק את הספינות ולראות שאינן נושאות נשק, דבר שאינו יכול להתקיים לאחר הנחיתה ברצועה אלא חייב להתבצע בלב ים, בתוך תחום המים הטריטוריאליים של ישראל, כפי שככל הנראה מתכנן חיל הים לעשות. אמנם לצערי הדבר מזכיר להפליא את עלייתם של הבריטים על ספינות המעפילים ערב גירושן חזרה לאירופה או לקפריסין. אך תקוותי כי הדבר יתבצע על פי נהלים בינלאומיים מקובלים, שלא חלילה ניחשד בפיראטיות.

 

עם זאת, מניעת המפגש עם תושבי עזה הינו בחזקת בומרנג שיפגע בנו, ולא יזיק כלל למטרות החמאס. להיפך. צעד זה יאדיר את כוחו. המשפט של משרד התחבורה – "בכביש היה חכם, אל תהיה צודק", חל גם במקרה זה בים. וכבר נאמר גם בפרקי אבות: "איזהו חכם? הרואה את הנולד".

 

אם נניח שהמשט ייעצר ויוחזר לאחור - הדבר רק יגביר את התקשורת העוינת ולא יקרב את השלום, ובוודאי לא יתרום לשחרורו הקרוב של גלעד שליט.

 

אדרבא, שיעגנו בעזה, שיראו שהחמאס גרם לשיתוק, לעוני מנוון, לבערות נוראה. שיתחילו לשאול שאלות ולתור אחר המנהרות הרבות, שיגלו את העובדה שישראל מזרימה מאות טונות של דלק וחומרים חיוניים לרצועה, אולי יגיעו למסקנה שעזה חייבת להסתפח שנית למצרים.

 

יש להזמין את השייטים האמיצים לבקר בגדה המערבית ולראות כיצד חיים התושבים שם. לראות כיצד כאשר משקיעים בבניית תשתית למדינה ובפיתוח תעשייה - מגיעים להישגים של ממש, ולא משתמשים באוכלוסיה השבויה כבני ערובה למלחמה הבאה.

 

בואו נציע לחברי הכנסת הערבים להזמין את האורחים הנכבדים ממדינות שונות ולהראות להם כיצד חיים בישראל ביישובים הערביים השולחים את נציגיהם לכנסת. נסביר להם על הירידה בתמותת תינוקות, העלייה במספר בוגרי התיכונים, המכללות והאוניברסיטאות.

 

נראה לאורחים כיצד מדינת ישראל התאבה לשלום, עסוקה במלחמת הישרדות, ובכל זאת הצליחה לקלוט עליה כה רבה, על טפיה, קשישיה וחוליה. ליצור יש מאין. לבנות ולפתח תעשיה מודרנית ומתקדמת.

 

הבה נהפוך משט זה לסמל לשלום ולתקווה של דו-קיום ושותפות בין העמים החיים באזור. לא עלה זית אחד אלא זר של עלי זית.

 

תושבי עזה סובלים דיים – אל תהפכו אותם למוקד תשומת הלב העולמית ובכך תהפכו את החמאס לתרזה הקדושה.

 

רות רזניק, כלת פרס ישראל על תרומה לחברה ולמדינה בשנת 2009, מדליקת המשואה בשנת 2000, חברת מועצת העיר הרצליה

פורסם לראשונה 27/05/2010 00:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשט בדרכו לעזה
צילום: רויטרס
צילום: דוברות עיריית הרצליה
רות רזניק
צילום: דוברות עיריית הרצליה
מומלצים