שתף קטע נבחר

אושר טרומית: תישלל אזרחות מרגלים וטרוריסטים

הכנסת אישרה ברוב של 20 מול עשרה מתנגדים חוק של סיעת ישראל ביתנו, לפיה ניתן יהיה לשלול אזרחות מאדם שעסק בריגול עבור ארגון טרור

ריגלת או עסקת בטרור? המדינה תשלול לך את האזרחות. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק שנועדה לאפשר לשלול אזרחות של אדם שעסק בריגול עבור ארגון טרור.  20 חברי כנסת הצביעו בעד, ואילו 10 התנגדו. ההצעה טעונה אישור בקריאה שנייה ושלישית.

 

את הצעת החוק יזמה סיעת ישראל ביתנו, והיא הוגשה על-ידי חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הצעה זו באה על רקע מעורבותם בשנים האחרונות של תושבים בעלי אזרחות ישראלית בפגיעה במדינה על ידי מעשי ריגול. מטרתה היא להדגיש כי הקשר בין הזכות לאזרחות ישראלית ונאמנות למדינה הוא קשר בלתי ניתן לניתוק".

 

לפי ההצעה, שאושרה בתחילת השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה, לבית משפט או לרשות מנהלית תהיה סמכות לבטל את אזרחותו הישראלית או לשלול את מעמד תושב הקבע של אדם שהורשע בעיסוק בריגול או פעולה עבור ארגון טרור. שלילת המעמד תיעשה בכפוף לתיאום עם משרד המשפטים.

 

ההצעה הוגשה לאחר שחבר הכנסת לשעבר, עזבי בשארה, נמלט מהארץ, לאחר שנחקר כמה פעמים בחשד כי סייע לחיזבאללה במתן מידע במהלך מלחמת לבנון השנייה. כתב האישום נגדו לא הוגש מעולם - ומאז שהסתלק הוא שב ותוקף את מדיניות ישראל בראיונות ובהופעות פומביות.

 

בחודש ספטמבר קבע בג"ץ כי בשארה ימשיך לקבל את דמי הגמלה החודשיים המשולמים לו בתור חבר כנסת לשעבר.

נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, והשופטות מרים נאור ועדנה ארבל, דחו את עתירתו של ח"כ דני דנון, שביקש לשלול את אזרחותו של בשארה. השופטות טענו כי המהלך החוקתי טרם הושלם ולכן אין באפשרותן כרגע להתערב.

 

בתוך כך אישרה היום מליאת הכנסת בקריאה טרומית גם כמה הצעות חוק להחמרת תנאיהם של אסירי חמאס הכלואים בישראל. זאת, במטרה ללחוץ על הארגון לשחרר את החייל השבוי גלעד שליט. אחד מיוזמי הצעות החוק, ח"כ יריב לוין (ליכוד), אמר כי "אישור הצעת החוק הינו צעד נוסף בדרך לשלילת תנאי הלוקסוס שלהם זכאים כיום אסירי חמאס".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשלול אזרחות למרגלים. ח"כ רותם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים