שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עוד "תרגיל" לעורף: תן אשראי, אתה צריך ערכה
  בחודש שעבר התלוננו תושבים בצפון כי נוכלים מכרו להם בטלפון ערכות מגן מיותרות, שלא קיבלו מעולם. היום, בעיצומו של תרגיל העורף, קיבלה תושבת אילת שיחה דומה: "זה נשמע אמיתי, הטלפנית לא הציעה לי לרכוש ערכה - אלא הודיעה שזו חובתי"

  מי מנצל את הדריכות סביב תרגיל העורף הלאומי כדי לעשות קופה על האזרח המודאג? חודש אחרי שאזרחים התלוננו לראשונה כי מתחזים מכרו להם ערכות מגן תמורת מאות שקלים, צלצל היום (ד') בצהריים הטלפון בביתה של ד', תושבת אילת, שכמעט נפלה אף היא קורבן לעוקץ. בעבר הוגשה תלונה במשטרה בנושא, אך נראה שלאיש לא דחוף למנוע את התופעה.

   

  "פיקוד העורף החל בחלוקה של ערכות מגן. על מנת להזמין ערכת מגן, לחץ 1", שמעה ד' בשיחת הטלפון שהגיעה אליה. היא ידעה כי היום בדיוק הגיע תרגיל "נקודת מפנה 4" לשיאו, עם אזעקות ברחבי הארץ. היא לא היססה, והקישה 1. מיד ענתה לה טלפנית,

  ואמרה בנחרצות כי עליה לרכוש ערכה נלווית לערכת המגן, משום שזו תהיה חסרת ערך בלעדיה. היא ביקשה מ-ד' לשלם 540 שקלים ב-12 תשלומים, ואת מספר כרטיס האשראי שלה.

   

  "האמת היא שהיא דיברה כאילו זו באמת חובה. היא לא הציעה לי לרכוש - היא הודיעה לי שעליי לרכוש, וביקשה את מספר האשראי", מגוללת ד' את השיחה. כשניסתה להתנגד, התעקשה הטלפנית שמחובתה לרכוש את הערכה. "הכל היה ממש אמיתי, והיא הצליחה להפחיד אותי קצת, אז שאלתי מה כוללת הערכה. בהתחלה הטלפנית לא ענתה, אבל בסוף היא אמרה שמדובר בפריטים חיוניים שפיקוד העורף מחייב שיהיו כמו תאורת חירום, ערכת עזרה ראשונה, טרנזיסטור, ניילונים ודבק. הסברתי לה שיש לי את כל החפצים האלה, והיא ניתקה".

   

  ד' מאמינה שבניגוד אליה, יש מי שיתפתו להאמין למתחזים. "הכי נורא זה שהיא דיברה בסמכותיות, וכעסה עליי כשאמרתי שאני לא מעוניינת. במקרה אני אחת ששואלת שאלות, אבל אני מאמינה שיש הרבה שייפלו בפח. אם למשל היו מתקשרים להורים שלי, הם מיד היו משלמים, הרי מדובר בפיקוד העורף".

   

  גם בפעם הקודמת: "את צריכה ניילונים ודבק"

  כדי לברר את פשר השיחה המוזרה, פנתה ד' לדובר צה"ל כדי להבין אם פיקוד העורף אכן מחייב אזרחים לרכוש חפצים נלווים לערכת המגן. אז התברר לה כי מדובר בהונאה, וכי הפיקוד אינו מציע מכירת ערכות מגן שניתנות בחינם או ציוד נלווה.

   

  בעקבות השיחה עם פיקוד העורף פנתה ד' למשטרת אילת, והתבקשה להגיש תלונה רשמית כדי שהמשטרה תחקור את הנושא. עוד אמרו לה במשטרה כי לא מוכרים מקרים דומים באזור. בהודעה שפרסם שב פיקוד העורף והדגיש בפני הציבור כי החלוקה נעשית אך ורק באמצעות נציגיה הרשמיים של חברת דואר ישראל, שזכתה במכרז של מערכת הביטחון, וכי כל פנייה שלא באמצעות החברה הזו מוגדרת כהונאה.

   

  בפיקוד העורף מדגישים כי ניתן לקבל את ערכות המגן בשתי דרכים בלבד: במרכזי החלוקה של דואר ישראל, שם הן

  ניתנות בחינם, או דרך פנייה יזומה למוקד השליחים בטלפון 171. עלות המשלוח היא 25 שקלים לבית אב ואין כל צורך אמיתי בערכות השלמה מיוחדות לסוגיהן.

   

  בחודש שעבר היו אלה אזרחים מהצפון שפנו למוקד הדואר, סיפרו כי הזמינו ערכות מגן, ושאלו מדוע טרם קיבלו אותן. בדיקה מהירה העלתה אז כי לא נרשמה שום הזמנה מצדם. האזרחים סיפרו כי אלמונים שהתחזו לאנשי הדואר הם שיצרו איתם קשר, והבטיחו להם שבתוך מספר ימים יספקו להם את המסכות בתמורה ל-400 שקל ליחידה. חלק מהאזרחים אף שילם ומסר את פרטי האשראי. גם אז הציעו המתחזים "ערכת ביטחון" שכוללת סרטים דביקים, ניילונים ומוצרים נוספים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ערכת מגן. "ההורים שלי היו משלמים"
  צילום: AP
  תרגיל "נקודת מפנה 4". מנצלים את הדריכות?
  באדיבות דובר צה"ל
  מומלצים