שתף קטע נבחר

צה"ל: נעצור המשט בים, ציוד הומניטרי יגיע לעזה

הצבא מנסה לפרק את המוקש הימי וההסברתי שמונח לפתחו - ועושה דרכו לחופי עזה. חיל הים עתיד לעצור את יושבי הספינות, אם לא יסכימו לעצור. עוד הוחלט כי מטען הסיוע שהן נושאות יעבור בידוק - ויישלח לרצועה. חיל הים ערך "תרגיל מודל" להשתלטות בלב ים

משט לא - ציוד הומניטרי כן. צה"ל הודיע אמש (יום ד') כיצד ינהג במשט "שבירת המצור" שמארגנים פעילים מהעולם לעזה. הספינות המשתתפות בו עתידות להגיע לקראת סוף השבוע לחופי הרצועה. מההודעה עולה כי הציוד ההומניטרי שיימצא כשר ותואם את הגדרות הצבא - יועבר לרצועת עזה.

 

צה"ל הודיע כי על פי החלטות הדרג המדיני, הוא יעביר התרעות לספינות המשתתפות במשט, בטווחים שונים, בהן יקרא להן לחזור על עקבותיהן. עוד נאמר כי אם הספינות המתקדמות לעבר רצועת עזה ימשיכו בהפלגתן - אזי חיל הים ישתלט עליהן, האנשים שיהיו על סיפון האוניות יובאו לחופי ישראל ובתום טיפול של משרד הפנים ורשויות ההגירה יוחזרו למדינות שמהן הגיעו.

 

המשט לעזה - כותרות אחרונות ב-ynet:

  

ומה ייעשה עם המטען? ההחלטה היא כי במידה ואכן יהיו שם מוצרים המיועדים לרצועה - הם יגיעו ליעדם לאחר בידוק בטחוני.

 

במסגרת ההכנות למשט ערך חיל הים אימונים יעודיים, ומפקד החיל, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום ביצע תרגול מודל שקשור להשתלטות על אוניות ומעצר אנשים. מפקד החיל הדגיש כי הכוחות ינקטו פעולות המתבקשות על מנת לשמור על חיי חיילים ולוודא שאל תוך האוניות לא הסתננו גורמי טרור או אמצעי חבלה.

 

האלוף מרום הנחה את הכוחות לפעול ברגישות ולא להיגרר לפרובוקציות במהלך האירוע, וציין כי לאנשיו ולצה"ל בכלל אין כל כוונה לפגוע באף אחד ממאות האנשים שיהיו על גבי ספינות אלה.

 

ההתקפה ההסברתית בחוף כבר החלה

עוד קודם להכרזה זו, פתח צה"ל בהתקפת-נגד הסברתית למשט. ראש מנהלת התיאום והקישור, אל"מ משה לוי, כינס מסיבת עיתונאים ואמר כי אין כל מחסור של ציוד ומזון ברצועה. "המשט המתוכנן לעזה הוא צעד פרובוקטיבי שאין לו מקום בהתחשב בנתונים הקיימים לגבי רצועת עזה, בה המצב ההומניטרי יציב וטוב", אמר וטען כי ישראל מאפשרת הכנסת מוצרים רבים, פרט לאלה העשויים לשמש את חמאס לצורכי טרור.

 

על פי נתוני מערכת הביטחון, 100 משאיות נכנסות לרצועה מדי יום. בחודשים

האחרונים העבירו משאיות אלו, בין היתר, למעלה מ-1,200 טונות תרופות וציוד רפואי, 155 טונות מזון, 2,900 טונות ביגוד והנעלה וקרוב ל-17 מיליון ליטר סולר.

  

במערכת הביטחון ציינו היום כי אין כל הגבלה על הכנסת ציוד לרצועה למעט חומרים שעשויים לשמש את החמאס לצרכי טרור. "אנחנו לא מכירים מחסור בשום תחום, ומאפשרים להכניס ציוד שונה ואף לייצא מתוך הרצועה תוצרת חקלאית. כמובן שכל מה שעשוי לשמש את החמאס לצורך התעצמותו הצבאית, לא נאפשר להכניס", אמר אל"מ לוי בתדרוך לעיתונאים במעבר ארז.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 26/05/2010 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספינה טורקית בדרכה לרצועה
צילום: רויטרס
מומלצים