שתף קטע נבחר

תפישת ההגנה האמריקנית: אין מלחמה באיסלאם

הבית הלבן מציג בימים אלה את התכנית הביטחון הלאומי החדשה של ארה"ב. הרטוריקה הלוחמנית של ממשל בוש נעלמה כמעט לחלוטין. מה שכן בפנים: התמקדות בביצור הכוח הכלכלי והחינוכי של המעצמה מספר אחת

ממשל אובמה יציג היום (ה') רשמית את האסטרטגיה החדשה לביטחון הלאומי של ארצות הברית, כשהדבר הבולט בו יהיה השינוי הבולט ברטוריקה האמריקנית, שתבקש לפייס גורמים שונים בעולם שעד כה היו עוינים לוושינגטון. למרות זאת, לא צפוי שינוי מהותי באופן התנהלותה של המלחמה בטרור.

 

המסמך החדש מדבר על "בניית שותפויות חדשות עם מוקדי השפעה חדשים" ועל הצורך "לקדם מוסדות שיהיו מסוגלים להגיב לאתגרים של זמננו". מנקודות ששוחררו לפרסום מוקדם, עולה ראייה רחבה יותר למושג "ביטחון לאומי", והיא כוללת בין השאר מושגים שאינם נכללים באופן ישיר מהעולם הביטחוני: התאוששות כלכלית, צמצום הגירעון, מחויבות לחינוך לאנרגיה נקייה למדע ולטכנולוגיה - כל אלה אמורים לבצר את הביטחון הלאומי האמריקני לטווח הארוך, כמו גם את ההשפעה האמריקנית בעולם.

 

יועץ הנשיא למלחמה בטרור, ג'ון ברנן, הופיע אתמול במכון למחקרים אסטרטגיים ואמר כי "מעולם לא היינו ואף פעם לא נהיה במלחמה עם האיסלאם". הוא הבהיר ש"האסטרטגיה של הנשיא גורסת שאנחנו במלחמה נגד אל-קאעידה ונגד גרורותיו". זהו שינוי מהמדיניות של הנשיא לשעבר בוש שהשתמש בביטוי "איסלמו-פאשיזם" ומדיניותו הוגדרה כ"דיפלומטיית קאובוי".

 

"להעביר את המלחמה לשטח המחבלים"

"ברור מהו האיום שאנחנו ניצבים בפניו. האויב שלנו אינו טרוריזם, כי טרור הוא טקטיקה", טען ברנן והוסיף כי "האויב שלנו אינו טרור, כי מדובר בהלך רוח ואנחנו כאמריקנים מסרבים לחיות בפחד. אנחנו גם לא מתארים את האויב כ'ג'יהדיסטים' או 'איסלאמים'".

 

לדבריו, דברים אלה ידרדרו את ארצות הברית לתפיסה כוזבת שאל-קאעידה ונספחיה הם "מנהיגים דתיים במלחמת דת", בעוד שלמעשה "הם אינם אלא רוצחים".

 

עם זאת, הוא הבהיר כי אין בכוונת הממשל לחכות שהאיום הטרורסיטי יגיע עד לפתחה של אמריקה, וסיפר שגם האסטרטגיה של ממשל אובמה "מנסה להעביר את המלחמה לשטח המחבלים, בין אם הם באפגניסטן, פקיסטן, תימן, או סומליה. כשאנחנו מזהים טרוריסטים שחותרים לפעול נגדנו, אנחנו נוקטים אמצעים להגן על עצמנו ובפעולות לחסל אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "אנחנו נגד אל-קאעידה"
צילום: AFP
בן-לאדן. לא ג'יהאדיסט, רוצח
צילום: AFP
מומלצים