שתף קטע נבחר

ריבלין במפעלים בגדה: חרם כאן דינו כחרם בת"א

יו"ר הכנסת סייר בין המפעלים באזור התעשייה הסמוך להתנחלות ברקן בשומרון, ושוחח גם עם העובדים הפלסטינים המועסקים בו. הוא הזהיר כי "התעלמות מהחרם עלולה להוביל למהלך דומה מצד כל העולם הערבי"

בעוד החרם הפלסטיני על תוצרת ההתנחלויות תופס תאוצה והקולות בישראל שקוראים להגיב על המהלך גוברים, ערך היום (ה') יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, סיור בין המפעלים באזור התעשייה ברקן בשומרון. הוא חיזק את התעשיינים במקום והביע אופטימיות באשר לאפשרות שהחרם המתוקשר יסתיים בכישלון צורב.

 

"דינו של חרם כזה - בדיוק כדין חרם על מפעלים בתל-אביב או בשדרות. זוהי פעולה עוינת שיש להתייחס אליה בהתאם", אמר ריבלין. "אני קורא לראש הממשלה ולשר האוצר לבחון לפצות את המפעלים במקרה שהמהלך גרם לנזק כלכלי. עם זאת, ישראל כבר צלחה בעבר חרמות מצד העולם הערבי ואיננה זקוקה לפעולות תגמול".


ריבלין באזור התעשייה ברקן. מחזק ותוקף (צילום: יוסי דגן, מוא"ז שומרון) 

 

את הסיור ערך ריבלין יחד עם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, ויו"ר מועצת יש"ע, דני דיין. כשעבר בין בתי החרושת השונים, שוחח גם עם העובדים הפלסטינים שם, והזהיר כי החרם עלול רק להוביל להידרדרות ביחסים שבין שני העמים. "זוהי קריאת תיגר על הדו-קיום הפוגעת בסיכויים לנורמליזציה.

אזור התעשיה ברקן הוא גשר אמיתי לשלום, והצעד הזה יצר סדק שאם נתעלם ממנו, הוא עלול להתרחב עד כדי חרם כלכלי של העולם הערבי. זו הסיבה לחשיבות הרבה לבלום את התופעה באופן מיידי".

 

במהלך הסיור קרא מסיקה לממשלה לסייע בבלימת החרם. "המפעלים ביהודה ושומרון יעברו גם את זה כיוון שהתעשייה כאן חזקה ביותר. מי שנפגעת כאן היא מדינת ישראל, שיורקים עליה בראש חוצות והיא אינה עושה כמעט דבר.

 כרגע, הממשלה אינה פועלת ברצינות כדי לעצור את החרם. הרשות הפלסטינית נושכת את היד שמאכילה אותה, תוך הפרה בוטה של ההסכמים לשיתוף פעולה כלכלי ביננו לבינם".

 

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר כי החרם הוא "פעולת איבה לכל דבר ועניין" ומחה על התנהלות הממשלה, שלדבריו "החליטה רק השבוע לתת מחוות כלכליות לטובת הרשות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. מתנגד לפעולות תגמול
צילום: עופר עמרם
מומלצים