שתף קטע נבחר

זירת הקניות
האזינו: הקלטות נדירות של אלי כהן מדמשק
עוד לפני שנחשפה זהותו האמיתית, סיפר המרגל הישראלי לרדיו בדמשק מדוע חזר לסוריה: "כששאלו אותי על ארצי, לא ידעתי דבר. ואז אמרתי לעצמי - בוא נלך לראות את ארצי". הוא סיפר בראיון גם מיהם הזמרים הערבים המעודפים עליו

קול ישראלי מהעבר, תחת כיסוי. 45 שנה לאחר שהוצא להורג פורסם ראיון של המרגל הישראלי בדמשק, אלי כהן ז"ל, ברדיו דמשק. מדובר בראיון שנתן כמה חודשים לפני שהוצא להורג, במאי 1965, בו נשאל בין היתר למה חזר לסוריה ואיזו מוזיקה הוא אוהב לשמוע. ההקלטות שודרו היום (א') לראשונה בגלי צה"ל.

 

בפתח הראיון הציג המראיין הסורי את כהן, שחי בזהות בדויה בדמשק, כאיש עסקים שהגיע מדרום אמריקה. "נמצא בינינו היום בדמשק האח כמאל אמין ת'אבת, שחי בניכר. הוא היגר מארצו כצעיר וחזר אליה כעלם. ליבו מלא באהבת הארץ, אשר בה חייך לראשונה חיוך של אור. הוא שב אליה כדי לחיות בין פרחיה בצל החירות והתפארת הלאומית. הוא שב לדמשק, עיר התפארת ולב הערביות. ברוך הבא, האח כאמל". כהן השיב: "ברוך הנמצא".

המראיין שאל את כהן: "כיצד התמזל מזלך וחזרת לסוריה?" כהן השיב: "בדרך כלל נהגנו להיפגש במועדונים הערבים, מועדוני ריקודים, דבקה וכאלה. כל אחד נסע למדינה שלו, חזר וסיפר על הפיתוח שראה בה.  אצלנו, תמיד הדם הערבי זורם בעורקים. כשהם שאלו אותי על ארצי, לא ידעתי דבר. ביקשו שאספר על ארצי ולא ידעתי מה להגיד. אמרתי שאני לא יודע, ואז אמרתי לעצמי - בוא נלך לראות את ארצי, נראה כיצד היא התפתחה".

בהקלטה שאל המגיש הסורי את כהן: "מהם השירים האהובים ביותר עליכם שם?". כהן השיב: "השירים של ודיע סאפי, פיירוז ועבד אל-ווהאב".

בשנת 1961 נכנס כהן לסוריה והחל את פעילותו החשאית. במשך הזמן התקדם במעמדו החברתי-פוליטי והפך מקורב לצמרת השלטון הסורי.

באמצעות קשריו הענפים העביר מידע מודיעיני בעל ערך רב לגבי היערכות הצבא הסורי ברמת הגולן ודיווח על מהלכים צבאיים ומדיניים שונים. בשיא פעילותו היה כהן מועמד לתפקיד תת שר ההגנה הסורי. בספטמבר 1964 חויל כהן באופן רשמי והוענקה לו דרגת רס"ן. בינואר 1965 נחשף ונעצר על ידי אנשי המודיעין הסורי. למרות מאמצים פומביים וחשאיים מטעם מדינת ישראל, הועמד לדין והוצא להורג ארבעה חודשים לאחר מעצרו. ההוצאה להורג בוצעה בפומבי בכיכר המהרג'ה שבדמשק.

 

ההקלטות ישודרו בתוכניתו של ג'קי חוגי "סוכן מספר 88", הערב בשעה 19:00 בגלי צה"ל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
כל התגובות לכתבה "האזינו: הקלטות נדירות של אלי כהן מדמשק"
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים