שתף קטע נבחר

שוטר בחברון לסטודנטית ערבייה: בלי כיסוי ראש

הסטודנטית הישראלית באה לרחוב השוהדא עם סיור של ארגון "שוברים שתיקה". השוטר הסביר לה לטענתה שלמען ביטחונה מוטב שתימנע מ"סממנים מוסלמיים". המשטרה: העובדות סולפו

פרובוקציה מתחילה מהראש? שוטר הורה היום (א') בצהריים לסטודנטית ערבייה, אזרחית ישראל, להסיר כיסוי ראש כשבאה עם קבוצה לרחוב השוהדא בחברון. הסטודנטית, תושבת ירושלים, הגיעה לסיור שארגן במקום ארגון "שוברים שתיקה", וכששאלה את השוטר לסיבת הדרישה, הוא הסביר כי למען ביטחונה, עליה להימנע מ"סממנים מוסלמיים". כניסתה נאסרה והקבוצה כולה עזבה את המקום. במשטרה טענו כי "עובדות האירוע סולפו".

 

הסטודנטית, נאזק, נדהמה לשמוע את דברי השוטר ואמרה ל-ynet כי מדובר באירוע שמעיד על אפליה. "דברי השוטר רק נתנו גיבוי לנאצות שספגתי ממתנחל שעבר כמה דקות קודם לכן באזור ואמר לי 'הלוואי שתמותי'. איך אפשר לומר שצביונו הדתי של אדם משמש לפרובוקציה? לפני האירוע לבשתי כיסוי ראש ואלבש גם אחריו". חבריה של נאזק אמרו כי מדובר באמירות מיותרות מצד השוטר והמתנחל, שגם זוגתו לובשת ככל הנראה כיסוי ראש כחלק מאמונתה הדתית.


סממנים מוסלמים? לא כדאי (צילום: באדיבות ארגון "שוברים שתיקה")

 

בארגון "שוברים שתיקה" טענו עוד כי מפקד משטרת מערת המכפלה, ארנון פרידמן, אמר להם כי מדובר ב"כביש ליהודים בלבד". מנכ"לית הארגון, דנה גולן, אמרה בתגובה כי "'שוברים שתיקה' מארגן סיורים לימודיים מזה חמש שנים בחברון, למרות התנגדות הממשלה והתנכלות אלימה של המתנחלים. מסתבר שקיים בלבול עמוק במשטרת חברון לגבי שאלת מיהו ישראלי, ומה חוקי. זה עוד סימפטום למציאות יומיומית קשה שמדרדרת אותנו לתהום".

 

באגודה לזכויות האזרח הוסיפו כי האירוע "מזכיר לכולנו כי בחברון שוררת זה מכבר מדיניות של הפרדה אתנית ממוסדת, בגיבוי משטרת ישראל ורשויות המדינה, וכי מאחורי המינוחים הנייטרליים והטענות הביטחוניות, מסתתרת גזענות פשוטה ומכוערת".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי האירוע עצמו מוכר אך עובדותיו סולפו. במשטרה טוענים כי קבוצה של פעילי שמאל הגיעה לאזור כיכר השוטר בחברון וניסתה לחבור לאנשי ארגון "שוברים שתיקה". לפי המשטרה, "מאחר שמספרם של הפעילים עלה על 10 אנשים,

והיה ברור כי בכוונתם לקיים תהלוכה בניגוד להסכמים בין הארגון למשטרה - דבר שמצריך בקשה מראש - הובהר למארגנים כי צעדה כזאת המחייבת ליווי משטרתי, תעורר פרובוקוציה, ולכן החליטו בארגון לוותר על חציית הרחוב ולצעוד בדרך חלופית".

 

באשר לדברי מפקד משטרת מערכת המכפלה טענו במשטרה כי הדברים כלל לא נאמרו, וכי פרידמן הסביר את הסכנות האפשריות בצעדה ללא ליווי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרובוקציה בחברון?
צילום: באדיבות ארגון שומרים שתיקה
מומלצים