שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

הספינות שעוד בדרך שומרות על עמימות

בארגון לשחרור עזה טוענים שהספינות ממתינות לבירור גורל אנשי המשט שנבלם בתקרית הדמים - אבל לא מתכוןונים לעצור. שטייניץ: להבא כנראה נשקול דרכי פעולה אחרות

המשט יימשך, אך האם בפעם הבאה ישראל תנהג אחרת? בעוד בישראל חושבים מה לעשות עם האוניות הבאות שמתכננות להגיע לעזה, הארגונים העומדים מאחורי המשט שומרים על עמימות באשר למיקומן של "רייצ'ל קורי" האירלנדית וספינה נוספת, אמריקנית לדבריהם.

 

גרטה ברלין, מראשי ארגון Free Gaza, האחראי לשליחת הספינה "רייצ'ל קורי", אמרה ל-ynet כי האניות צפויות להגיע לאזורנו בשבוע הבא,

והבטיחה כי "זה לא הסוף". "האוניות כרגע עוגנות בנמלים מסוימים, אנחנו ממתינים לראות מה קרה עם האנשים שנרצחו על-ידי הצבא שלכם, ואז נחליט איך להמשיך.

 

"אני מעריכה שהן תמשכנה בדרכן לכל המוקדם בתחילת השבוע הבא. אנחנו לא מתכוונים לעצור, יש לנו אנשים מכל העולם שמעוניינים לתרום כסף, ואין לנו בעיה לארגן אנשים ואוניות נוספות".


בקרוב אצלכם, הספינה "'רייצ'ל קורי" (הצילום באדיבות: freegazaorg/cc) 

 

מארגני המשט אומרים כי האוניות עגנו בנמלים שונים בשל ההתפתחויות אתמול, וכי הן לא תפלגנה לכיוון עזה עד לסיום הערכת המצב ובירור זהות הנפגעים על ה"מרמרה" הטורקית.

 

ברלין הוסיפה כי כרגע מארגני המשט מה שמעסיק אותם כרגע הוא גורל אנשיהם. "אנו מחכים לתמונת מצב של הנוסעים מהמרמרה, אנחנו צריכים לברר מי נהרג, מה קורה עם שאר האנשים, ואנחנו שואלים מה עם הגופות, מה איתן? מה ישראל תעשה איתם? האם הם אי שם באיזה מקרר, למה לא נותנים לנו לדעת מה קורה איתן?".

 

בישראל, בינתיים, מעלים תהיות ומחכים לתשובות. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר היום בכנס של משרדו בירושלים כי "אי אפשר לצפות ל-100 אחוזי הצלחה בפעולות כאלה", וציין שלהבא ייבחנו כנראה שיטות פעולה אחרות.

 

אמש החלה לחלחל ההבנה בקרב שרים וקצינים בכירים כי היה צריך להיערך אחרת. "היה צריך לפתח יכולות וכלים טכניים מתוחכמים שהיו דואגים לכך שהספינות לא יוכלו לשוט בים", אמר אחד השרים.

"אפשר היה לעשות את זה, לו היו נערכים כמו שצריך. החיילים לא היו צריכים להיפגש פנים מול פנים עם הנוסעים, וכך ניתן היה למנוע את ההסתבכות".

 

"לא התייחסנו נכון זה לעובדה שיש אנשים שרוצים להרוג אותך", אמר גורם צבאי. "בפעם הבאה שנבין שיש סיכוי לאירוע פח"ע ודאי שננהג אחרת. לא ידענו שהמטרה היא לבצע לינץ'".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יהיה שידור חוזר? ההשתלטות על מרמרה
צילום: דובר צה"ל
המצור על עזה חיוני. שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים