שתף קטע נבחר
צילום: Index Open

שו"ת: מתי הוא יסכים להישאר לבד אצל חבר?

שאלה:

שלום, בני בן הארבע (בחודש יולי) עדיין מסרב ללכת לחברים או לחוגים ללא ליווי של אחד ההורים (בניגוד לחברים שלו מהגן שמסכימים). גם הפרידה בגן מדי בוקר אינה קלה, למרות שאני יודעת שהוא אוהב את הגן ואוהב את הגננת. שאלתי היא כיצד ניתן לעזור לו להתגבר על המכשולים שבדרך? דנה.

 

תשובה:

הי דנה, את מספרת על ילד בן 4 שמסרב ללכת לחברים או לחוגים ללא ליווי של אחד ההורים. מכיוון שגם הפרידה מדי בוקר אינה קלה, נראה לי שחשוב וצריך לבדוק את המסרים המילוליים והסמויים שלכם ההורים.

 

אני מציעה לכם לבדוק איך אתם נפרדים ממנו, מה אתם אומרים, איך אתם מרגישים בשעת הפרידה, האם אתם מרגישים שאתם נוטשים אותו, שהוא ממש מסכן שהוא לא נמצא איתכם?

 

ילד מרגיש וקולט היטב מה חושבים ומרגישים ההורים. אם אתם תעבירו לו מסר שטבעי ונורמטיבי להרגיש קצת קושי בפרידה,אבל אתם סומכים עליו שהוא יסתדר, הוא יפנים את המסר הזה ואת התחושה שהוא יכול להסתדר בלעדיכם. כך גם לגבי החוגים והחברים. כשהוא יבקש ללכת לבקר חבר, אמרו לו שהוא מוזמן להיות שם, אבל אתם לא נשארים.

 

אל תסכימו להישאר איתו. הוא זה שצריך להחליט – או להיות עם חברים / חוגים או להיות אתכם. בסופו של דבר אני מאמינה שהרצון להיות עם החברים יגבר על קושי הפרידה.

 

ענת אשד M.Ed, יועצת להורים וצוותים חינוכיים, מורה במדרשה להנחיית קבוצות ומנהלת פורום מכון אדלר . 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים