שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP
  אם תרצו אין זו הפגנה: טורקיה הוציאה מהאדישות
  הישראלים צריכים בדרך כלל סיבה טובה כדי לצאת לרחוב, ונראה שהפעם ארדואן סיפק להם אותה. מי אחראי לשורת ההפגנות ה"ספונטניות" בעד צה"ל, מאיזו מלחמה הגיעו השלטים ולמה כדאי להצטייד בביקיני להפגנה הקרובה בחיפה?

  מאז ההשתלטות של צה"ל על המשט לעזה נדמה היה שהעולם כולו נגדנו, וישראלים רבים ניסו להתגייס למבצע ההסברה בדרכים יצירתיות, שנעות בין הפייסבוק ליוטיוב. אבל בזמן הזה היו גם מי שהחליטו לצאת מהבית בניסיון לרומם את המורל הלאומי, ולהפגין תמיכה בצבא. כמו אתמול, עשרות הפגנות הזדהות שכאלה נערכו גם אמש (ג') ברחבי הארץ.

   

  שפיכות דמים במשט - כותרות אחרונות ב-ynet:

   

  חלק מההפגנות הללו היו ספונטניות, אך אחרות - למרות שהוצגו ככאלה גם כן - היו מאורגנות. שתיים מהתנועות המרכזיות שהובילו אותן היו "אם תרצו" ו"בני עקיבא", שהוציאו מאות פעילים לרחובות. "נפלנו בפח שטמנו לנו", הסביר ל-ynet רונן שובל, יו"ר "אם תרצו", את ההחלטה להשמיע קול. "שכנענו את עצמנו שמדובר בפעילי שלום, ולכן החיילים עלו לספינות עם רובי פיינטבול במקום גז מדמיע ונשק".


  הפגנת ההזדהות עם צה"ל באוניברסיטת בן-גוריון (צילום: נתן גילת)

   

  תנועתו של שובל היא זו שהובילה לאחרונה גם את הקמפיין נגד "הקרן החדשה" והעומדת בראשה, נעמי חזן, על רקע דו"ח גולדסטון. "יצאנו לשטח עם שלושה מסרים מרכזיים", הוא מסביר, "תמיכה מוסרית בצה"ל ובחיל הים בפרט, אמירה נגד הצביעות הטורקית ומסר שלא להשתכנע וליפול ללוחמה הפסיכולוגית של הצד השני. גורמים שונים ניסו לקדם פעולות טרור במסווה של זכויות אדם, ואנחנו נפלנו בפח ויצאנו לקרב עם רובי פיינטבול. עלינו להזכיר לעצמנו שטרוריסט הוא טרוריסט, וכך צריך להתייחס אליו".

   

  שובל הוסיף: "הנענו היום את המערכת ב'פול גז'. ערכנו הפגנה מטורפת בבאר-שבע, אחד הקמפוסים הכי אדישים בארץ, והערנו אותו מאדישותו. גם באוניברסיטה העברית ובחיפה קיימנו הפגנות מרשימות, וכן הפגנה מול שגרירות טורקיה. יש מוטיבציה גדולה בקמפוסים להשתתף בפעילות. מחר תיערך הפגנה דומה באוניברסיטת תל-אביב, ובחיפה מתוכננת בימים הקרובים הפגנה שתיערך בתוך הים, שכותרתה 'כולנו חיל הים'".


  הפגנת תמיכה גם בטכניון (צילום: מיכאל צ'רקסקי)

   

  "המטרה שלנו", אומר שובל, "היא שאנשים יחרימו את טורקיה ומוצריה כדי להיאבק בצביעות הטורקית. ההסברה שלנו לא טובה כלפי חוץ בגלל חולשת ההסברה כלפי פנים".

   

  מזכ"ל תנועת בני עקיבא, הרב בני נכטיילר, התייחס גם הוא ליציאה של אנשיו אל הרחוב. "החברים שלנו בסניפים השונים עוררו את השטח, והניעו את כל המחוזות בתנועה לצאת ולהפגין. פנו אלינו חברים ואמרו לנו - 'מה בעצם השתנה מימי המבצע בעזה? כמו אז, גם היום מפקפקים במוסריות שלנו. לכן החלטנו יחד להביע עמדה".

   

  נכטיילר סיפר: "שלפנו את השלטים שהוכנו בזמנו בתקופת 'עופרת יצוקה', והנפנו אותם בכל מקום בארץ. בצפון הארץ ערכו

  החברים הפגנת תמיכה מול בית החולים רמב"ם, וביקרו את חיילי צה"ל הפצועים ומשפחותיהם. שלטים נתלו בצמתים מרכזיים, ואחד הסניפים שלנו, שבו רבים מהחברים דוברי אנגלית, נרתם בצורה מאורגנת להגיב באתרי אינטרנט זרים".

   

  נכטיילר ציין כי חברים במחוז הצפון של בני עקיבא יערכו היום הפגנת תמיכה גדולה בצה"ל בצומת גולני. "350 סניפים של בני עקיבא מתכוונים להביע עמדה ברורה התומכת בצה"ל ומחזקת את ידיהם של הלוחמים", הבהיר.

   

  Read this article in English

   


  פורסם לראשונה 01/06/2010 23:39

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נכטיילר. "גם מגיבים באתרי אינטרנט זרים"
  צילום: מירי צחי
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  הפגנת תמיכה בצה"ל באוניברסיטת חיפה
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  הסטיקר: "כולנו שייטת 13"
  באדיבות תנועת 'ישראל שלי'
  מומלצים