שתף קטע נבחר

חברה קנדית מציעה להקים רכבת קלה בת"א

בומברדייה, שביצעה בין השאר קווים בלונדון, רוצה להחליף את הזכיינית הקיימת, MTS, בה שותפה קבוצת לבייב. ההצעה משתלבת עם כוונת שר האוצר לשלול את הזיכיון בפרויקט מ-MTS. קבוצת לבייב: "נמשיך בהתאם החוזה שלנו"

קונצרן בומברדייה הקנדי מוכנה לקחת על עצמה את תכנון וביצוע הרכבת הקלה בתל אביב. ההצעה עולה בקנה אחד עם כוונת שר האוצר, יובל שטייניץ, לשלול את הזיכיון בפרויקט מחברת MTS, בה שותפה קבוצת לבייב.

 

 

לקראת דיון מכריע בשבוע הבא בסוגיית MTS אצל ראש הממשלה, הועברה השבוע התחייבות מצד בומברדייה להתמודד מחדש על הקמת קו הראשון בפרויקט, "האדום", גם אם תצא לבנייה תקציבית על-ידי הממשלה, לאחר הלאמתו מידי קבוצת MTS. בומברדייה מציעה במסגרת המכתב מטרו של רכבות אלחוטיות, ללא כבלי חשמל עיליים המכערים את הנוף העירוני.

 

נשיא חטיבת המערכות בישראל של בומברדייה, ערן גרטנר, שיגר את המכתב לשרי האוצר והתחבורה, ולראש עיריית תל אביב. "כ-300 מתוך 400 קרונות הרכבת של רכבת ישראל הם מתוצרתנו, ויש הרואים ברכבות קומותיים האדומות של בומברדייה סמל מסחרי לא רשמי של רכבת ישראל. אני מבטיח שחברת בומברדייה, באמצעות בומברדייה ישראל הפועלת בארץ מזה שבע שנים, תעשה כל שביכולתה לשמר את מעמדה בשוק הרכבות בישראל ותשאף להרחיבו במכרזי הרכבת הקרובים".

 

בומברדייה הקימה בין השאר קווים ברכבת התחתית של לונדון וברכבת הפרברים בפריז, ומקימה עכשיו את קו הרכבת המהירה בעולם בסין, שתגיע למהירות של 380 קמ"ש, ב-60 קמ"ש יותר מהמהירות המקסימלית כיום. בחברה מועסקים 67 אלף עובדים ב-60 מדינות, כולל ישראל. יש לחברה 58 מפעלים ב-21 מדינות.

 

יצויין כי בומברדייה הפסידה במכרז לביצוע הפרויקט בתל אביב, אחרי שניגשה אליו עם כמה חברות נוספות.

 

"מעבר, לסוגייה הפיננסית", ציין גרטנר במכתבו, "גם בשל נימוקים טכנולוגיים ראוי לבחון הערכות מחודשת, כך שבתקציב למימון הפרוייקט תירכש מערכת המחר ולא האתמול. אנחנו עוקבים בדריכות אחר העיכובים המתמשכים בהוצאת הפרוייקט אל הפועל והגיעה העת לקבל החלטות אמיצות שיאפשרו את יישום הפרוייקט ואת פיתוח יתר הקווים, תוך עמידה בסטנדרטים פיננסים, אתיים וטכנולוגיים עדכניים".

 

מחברת MTS נמסר: "אנחנו ממשיכים על פי החוזה בהכנות לעבודות להקמת הרכבת".

 

 

הידיעה המלאה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים