שתף קטע נבחר

לבני: כל אירוע נקודתי הופך לדרמה בינלאומית

יו"ר האופוזיציה תוקפת את מדיניות ראש הממשלה: "ברור שהעולם צבוע, אבל זה לא פוטר אותנו מקביעת מדיניות". לבני מתנגדת לחקירה זרה: "חייבים להשאיר את צה"ל מחוץ לחקירה, אחרת נראה את העולם דורש ועדה אחרי כל אירוע"

בימים הראשונה היא שמרה על ממלכתיות, היום ציפי לבני  כבר מורידה את הכפפות ותוקפת את התנהלות הממשלה. בשיחה עם ynet היום (ה') קוראת יו"ר האופוזיציה לחקור את השתלשלות העניינים בפרשת המשט, אך לא להסכים לוועדת חקירה בינלאומית: "מאז האירוע ניסיתי להסביר את המדיניות שישראל הובילה כשהיתה לה מדיניות, כי לחיילים מגיע את כל הגיבוי. כעת אנחנו חייבים לייצר בדיקה פנימית שתשאיר את העולם מחוץ לדלת".

 

 

"שמעתי אתמול את ראש הממשלה, אך לא שמעתי מדיניות בנאום", אמרה לבני. "בוודאי שהעולם צבוע,

אך זה לא פוטר אותנו מקביעת מדיניות. זה יותר מאירוע נקודתי. לכל אירוע שהיה קורה כאשר לישראל היה מעמד אחר בעולם, היו תוצאות אחרות. כעת, כל אירוע נקודתי הופך להיות לדרמה בינלאומית, וזה רק הולך ומידרדר. אנחנו מגיעים למצב שהיכולת של ישראל להגן על עצמה לא תהיה קיימת".

 

"עזה סגורה כבר ארבע שנים, וישראל הובילה את המדיניות הזו עם תמיכה בינלאומית", הוסיפה. "העולם קבע שלא ניתן להכיר בחמאס כל עוד הוא לא יכיר בישראל ולא יקבל ההסכמים. העולם שמר על זה וקיבל את המדיניות הזו, כי היה ברור שישראל רוצה הסדר עם הכוחות הפרגמטיים, עם הממשלה הפלסטינית הלגיטימית".

 

וכל זה הלך לאיבוד?

"כל זה נעלם. זה לא קיים בשיח. ראש הממשלה, בכל הדברים שלו, לא התייחס לזה. אי אפשר רק לדבר על הביטחון, בלי מדיניות של שני צידי המשוואה. הנאום שלו הביא אותי להבנה שהוא מסתכל דרך פריזמה מאוד צרה. העולם כולו היה איתנו, ולא רק ברמה העקרונית. עד לפני זמן לא רב, החמאס לא היה לגיטימי, וישראל כן לגיטימית".

 

האם את תומכת בהקמת ועדת בדיקה או ועדת חקירה?

"העולם כולו עסוק מי יקים יותר ועדות. יש היום משימה לממשלה: להשאיר את העולם מחוץ לדלת, ואת חיילי צה"ל מחוץ לבחינה בינלאומית. אני לא רוצה לראות את העולם חוקר את חיילי צה"ל. המטרה, והצעתי אותה ביום שני לשר הביטחון בשיחת טלפון, היא לייצר עם ארצות הברית את אותה ועדה פנימית לאומית, שתשאיר את הוועדות הבינלאומית מחוץ לדלת של ישראל. זה מה שראש הממשלה צריך לעשות. אני מקווה שזה לא מאוחר מדי, ושראש הממשלה יפעל במהירות".

 

"צריכה להיות ועדה שהתוצאה שלה היא שהעולם לא בודק את ישראל", טענה יו"ר האופוזיציה. "יש את

 הנוסחה הזאת שישראל בודקת את עצמה, וזה יכול לספק את העולם. אחרת, אנחנו רק נראה את העולם דורשת להקים ועדות בינלאומיות אחרי כל אירוע".

 

על השאלה האם הדרג המדיני נכשל בקבלת ההחלטות ובניהול המשבר לאחר שהחל, השיבה לבני: "יש שאלות קשות שעולות כבר עכשיו על דרך קבלת ההחלטות בממשלה ובפורומים השונים, וגם לגבי הדרך שבה התנהלה ההסברה והטיפול במשבר. יהיה צורך לבדוק את השאלות האלה, אך כעת צריך לעסוק בשאלות המדיניות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. תוקפת
צילום: ליאור מזרחי
מומלצים