שתף קטע נבחר

מכתב הימאים: לחקור את המבצע שנדון לכישלון

בצל כינוס השביעייה, שתדון הערב באפשרויות חקירת המשט הקטלני, שלחו 10 מפקדים במילואים בחיל הים מכתב חריף לראש הממשלה ולשר הביטחון ובו קראו להקים ועדת חקירה עצמאית: "אנחנו לא מקבלים את הטענה כי מדובר ב'כשל הסברתי' וחושבים שהמתווה שעליו הוחלט נדון מראש לכישלון"

קבוצה של 10 קצינים במילואים בחיל הים בדרגות סרן ורב-סרן, מפקדי דבורות ודבורים, שיגרו היום (א') מכתב חריף לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר הביטחון, אהוד ברק, ובו קראו להקמת ועדת חקירה עצמאית וחיצונית שתבדוק את ארועי המשט לעזה: "אנחנו חושבים שהמבצע הסתיים באסון ברמה הצבאית והמדינית. אנחנו לא מסכימים עם הטענות הרווחות שמדובר בפער מודיעיני. נוסף על כך, אנחנו לא מקבלים את הטענה כי מדובר ב'כשל הסברתי' וחושבים שהמתווה שעליו הוחלט נדון מראש לכישלון", נאמר במכתב.

 

"בעיקר ומעל הכל, אנחנו מוחים על כך שהאחריות על האסון שאירע הועברה באופן מידי למארגני המשט. אנחנו רואים בכך זילות בערך האחריות אשר צריך להיות מוטל, בחלקו העיקרי, על הדרגים הפוקדים ומאשרי המבצע. אנחנו רואים בכך ביטוי לזילות נוספת בערכי המקצועיות, טוהר הנשק וחיי אדם", נאמר במכתב הקצינים (להורדת המכתב המלא - לחצו כאן).

 

"עד היום שירתנו ונמשיך לשרת נאמנה כלוחמים קצינים ומפקדים בחיל הים", כתבו המפקדים, "עם זאת, רצף האירועים, שהחל עם ההחלטה לעצור את המשט ונמשך עד היום מערער את האמון שלנו בפיקוד החיל ומקבלי ההחלטות בממשלה. לדעתנו, לא ניתן אלא לקחת אחריות על האירועים ולזמן ועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה שתבדוק את הנושא באופן מעמיק ותתן על כך דין וחשבון מפורט. אנחנו מאמינים כי זאת הדרך המיטבית על מנת לשקם את האמון בפיקוד החיל ומקבלי ההחלטות".

 

"נאלמנו על מול התוצאה העגומה" 

הקצינים הביעו תדהמה מרמת הסיכון והחיכוך הגבוהה שבה הועמדו לוחמי שייטת 13. "נאלמנו אל מול התוצאה העגומה של הרג ופציעה של אזרחים. אין לנו שום צל של ספק שלו היה נשלח כוח לוחמים פחות ממושמע ומיומן, מספר הנפגעים היה גדול בהרבה ובכך ברצוננו להביע את הערכתנו לכוחות הלוחמים. לצד זה, אנחנו חושבים שנעשו טעויות טקטיות חמורות בהפעלת הכוח ובשיקול הדעת, בעיקר חוסר היכולת לאפיין את המשימה בצורה הולמת תוך התייחסות לכך שמדובר באוניה אזרחית".

 

עוד הם כותבים: "בהסתמך על ניסיוננו כמפקדי ספינות וסיירות במשימות ביטחון שוטף ובפעילויות מבצעיות מגוונות, אנחנו חושבים כי ניתן היה לפעול בדרכים אחרות על מנת לעצור את האוניה. דרך הפעולה שהופעלה בשטח כללה רמת חיכוך גבוהה אשר לדעתנו הייתה מיותרת - וזאת ללא קשר לאופי ההתנגדות שהתגלה עם הפשיטה על האוניה. אופי המבצע מנוגד לדרכי פעולה אחרות אשר היה מקום להפעיל, מתוך ההבנה כי מדובר בכלי שייט אזרחי אשר מפליג תחת ריבונות טורקית במים בינלאומיים".

 

רב-סרן ניר ברק, אחד הקצינים החתומים על המכתב, אמר ל-ynet: "יש לנו המון ניסיון בתחום. זה נולד מתוך תחושה של אי-נוחות, ודאי לנוכח התוצאות, אבל גם בגלל כל מה שנשמע אחר כך ואי לקיחת אחריות על-ידי שר הביטחון והפיקוד של החיל. כרגע, מה ששמענו הוא שהאחריות חלה על מארגני המשט ואנחנו חושבים שנעשו טעויות על-ידי הצמרת הביטחונית שצריכות להיבדק. אנחנו לא קוראים לסרבנות או השתמטות, אבל אנחנו חושבים שאין סתירה בין הבעת תמיכה בכוחות הלוחמים לבין דרישה לבדיקה".

 

"הביקורת", כך הבהיר רב-סרן ניר ברק, "אינה מופנית כלפי הכוחות הלוחמים אלא כלפי הצמרת הביטחונית שיזמה והובילה את המבצע הזה. אנחנו התחנכנו שכשאתה נכנס לתוך עימות - השאיפה שלך היא להוביל ולא להיות מובל. נראה לנו שהאירועים שם יצאו משליטה. אנחנו חושבים שהפיקוד של חיל הים היה יכול להיערך למבצע הזה בצורה טובה יותר. אנחנו קוראים לחקור את מאשרי המבצע והצמרת הביטחונית. האירוע הזה הוא כישלון צבאי ומגיעות תשובות. אנחנו לא קבוצה של בוגדים, אלא אנשים שחושבים שאין סתירה בין להביע תמיכה בכוחות הלוחמים לבין ביקורת טקטית על הפעולה הצבאית עצמה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדרש בדק בית. מפקד חיל הים ושר הביטחון
צילום: דלית שחם
האם גם לוחמי השייטת ייחקרו?
צילום: דובר צה"ל
מומלצים