שתף קטע נבחר

"חשש: ייסגר בסיס טורקי-ישראלי למעקב איראן"

ה"סאנדיי טיימס" פרסם כתבה מקיפה על המשט שהסתבך, ומצטט מקור ישראלי לפיו "אם זה יקרה, ישראל תאבד את האוזניים והאף שלה בחצר האחורית של איראן". עדויות: חייל חטוף נכבל לצינורות, החיילים ירו בראש חוטפי חבריהם

האם הפעולה להשתלטות על האונייה "מרמרה" מסכנת את יכולות המודיעין של ישראל מול האיום האיראני? לפי העיתון הבריטי "סאנדיי טיימס", במערכת הביטחון בישראל הביעו דאגה רצינית בעקבות ההידרדרות ביחסים עם טורקיה, וחשש כי ממשלתו של רג'פ טאיפ ארדואן תחליט לסגור תחנת מודיעין ישראלית בשטח הטורקי, בעלת משמעות רבה בפעילות מול איראן.

 

מקור ישראלי אמר לעיתון כי "אם הדבר יקרה, ישראל תאבד את

 האוזניים והאף שלה בחצר האחורית של איראן". הבסיס המודיעיני המדובר נמצא בשטח טורקיה, לא הרחק מהגבול עם איראן.

 

הכתבה בעיתון הבריטי, המגוללת את האופן שבו המבצע הצבאי של השייטת הסתבך, תחת הכותרת "מבצע אסון", מסתיימת בהערכה כי יש אפשרות שהפעולה הישראלית לשמירה על הסגר על עזה, החלישה את ההגנה הישראלית דווקא נגד האיום החמור יותר - פצצת הגרעין האיראנית.

 

ה"סאנדיי טיימס" מביא דברים מפי חייל שייטת, שטען כי "לפני משימות, בדרך כלל, יש שקט מוחלט במסוק. דממת מוות. הפעם, כשהיינו בדרך לספינות המשט, דיברנו בקולי קולות וסיפרנו בדיחות". כפי שתואר בתקשורת הישראלית, החיילים עלו על סיפון ה"מרמרה", בציפייה לפעולה קלה, מהירה, שהם כינו כ"מתאימה למשטרה". הם לא ציפו שיותקפו על ידי נוסעי הספינה, ואף לא שיחטפו, חלקם מחוסרי הכרה, למעמקי הספינה.

 

"חייל פצוע נגרר לקומות התחתונות"

צלם של רשת "אל-ג'זירה", אנדריי אבו-חליל, סיפר לעיתון כי "הטורקים גררו חייל פצוע לקומות התחתונות. 20 מהם הרכיבו מגן אנושי, כדי למנוע מהחיילים הישראלים מלגשת אליו ודפקו על הקירות של החדר בו היו כדי להזהיר את החיילים שלא להתקרב. לאחר מכן, הם קראו לישראלים ברמקול, ואמרו שהחיילים ישוחררו רק אם צה"ל יעניק סיוע רפואי לנוסעי הספינה שנפצעו".

 

לדברי אבו-חליל, כעשר דקות לאחר מכן, "החיילים הישראלים איתרו את הטורקים החוטפים ופתחו באש לעברם. אחד מהם נורה בראשו, אחר נפגע מירי בצוואר. הם הסתערו על החדר והרגו אלו ששמרו על החייל הפצוע". אותו חייל, שהטורקים ניסו להשתמש בו כקלף מיקוח לפי העיתון, נכבל לאחד הצינורות באותו חדר. שני חיילים אחרים שנפגעו גם הם, הצליחו להימלט וקפצו למים.

 

העיתון גם מביא רקע על פעילות השייטת וטוען

 כי הקומנדו הימי הוא שפעל בחיסול הקצין הסורי הבכיר מוחמד סולימאן - מי שהיה יועצו הביטחוני של נשיא סוריה אסד - בקיץ לפני שנתיים. הוא נורה בידי צלף בעיר הנמל טרטוס, בעת שטייל על החוף.

 

לפי הדיווח, השייטת נעזרו ביאכטה פרטית ישראלית, אותה החזירו לבעליה אחרי מה שמתואר כ"מבצע נועז", כפי שאנשי היחידה המיוחדת מרבים לבצע. בהתאם לכך, אנשי הקומנדו התאכזבו לשמוע על משימתם המיועדת - לעצור את משט "פעילי השלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד החיילים שנחטפו
צילום: AFP
מומלצים