שתף קטע נבחר

בג"ץ: למה בית כנסת במאחז לא נהרס?

למרות צו הביניים של בג"ץ, האוסר על בנייה במאחז הבלתי חוקי אלמתן שבשומרון, הודיעה המדינה כי לא תהרוס את המבנה המשמש בית כנסת, אלא רק תאטום אותו. נציג המדינה אמר בדיון: העותרים לא יכתיבו סדר עדיפויות

אכיפת צווים סלקטיבית? בעקבות עתירה שהוגשה בנוגע להריסת בית כנסת במאחז הבלתי חוקי "אלמתן" הסמוך למעלה שומרון, הודיעה המדינה לבג"ץ כי למרות שיש צו ביניים האוסר על בנייה במקום, ידוע לה שבוצעו עבודות במבנה, ולכן הוחלט במערכת הביטחון לאטום את המבנה ולגדר אותו בימים הקרובים. בעקבות זאת ביקשה המדינה מבג"ץ לדחות את העתירה.

 

בהודעת המדינה שנמסרה אתמול נכתב עוד כי ראש המינהל האזרחי פנה במכתב למפקד מחוז ש"י במשטרה והמליץ לפתוח בחקירה ביחס להפרת הצו. שופטי בג"ץ שדנו היום (ב') בעתירה שהגיש ארגון "יש דין", הורו למדינה לעדכן את בית המשפט בתוך חודשיים בנוגע לצעדי האכיפה.

 

עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה מארגון "יש דין" טענו בדיון כי אי אפשר להתווכח על העובדות, שבית הכנסת נבנה באזור שמורת טבע, וכי נראה תמוה שבמצב הדברים כיום, כאשר המדינה אומרת שהיא תאטום ותגדר את המבנה, היא מבקשת לדחות את העתירה. עורכי הדין ספרד וזכריה דרשו בדיון כי המדינה תראה לבית המשפט שהם אוכפים צווים. עוד תהו השניים, מדוע לא להרוס מבנה זה, אם המדינה שולחת כוחות לאטום ולגדר?

 

העותרים אף הביעו חשש כי בית הכנסת עלול להפוך למוקד חיכוך נוסף בין המתנחלים לפלסטינים באזור, ולכן יש להרוס את המבנה, ולא להסתפק באיטום.

 

מנגד, טען נציג המדינה עו"ד אורי קידר, כי אמנם מדובר בבנייה בלתי חוקית, אך העותרים מבקשים בעצם להכתיב למדינה את סדר העדיפויות.

"העותרים בעצם מבקשים לשים את כל מערכת אכיפת החוק בצד, ולהגיד למדינה שיש לאטום את המבנה הזה עכשיו וזה צריך לעמוד בראש הרשימה".

 

עו"ד קידר התייחס לטענה כי יש להרוס את המבנה, ואמר כי מכיוון שמדובר בבית כנסת פעיל, אז קודם יש לאטום ולגדר אותו.

 

Read this article in English 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בלתי חוקית באלמתן (ארכיון)
באדיבות ארגון "יש דין"
מומלצים