שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מי סובל יותר מהשמנה בישראל: גברים או נשים?

  60% מהמבוגרים ו-21% מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל, מה שמגדיל את שוק הדיאטות בארץ, שמגלגל 154 מיליון שקלים, ב-8% מדי שנה. מחקר חדש שנעשה בנושא בדק מה הסיבות לעודף המשקל של הישראלים, עד כמה הם נאמנים לשיטת ההרזיה ומה הדבר שהכי חשוב להם בדיאטה

  60% מהמבוגרים ו-21% מהילדים בישראל סובלים מעודף משקל ושוק הדיאטות צומח במהירות של 8% מדי שנה. כך עולה ממחקר שנעשה במסגרת עבודת תזה במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה. במחקר בדקה הילית מנור, בהנחייתה של ד"ר מיכאלה אלרם, את שיטות ההרזיה השונות בארץ ומצאה גם כי ריבוי המוצרים והשיטות גורם לבלבול בקרב הצרכנים. בנוסף מצאה אלרם כי עבור מרבית הנחקרים, שהיו בתחילתו או במהלכו של תהליך ההרזיה, מאמינים כי שיטת ההרזיה אינה החשובה ביותר, אלא דווקא השמירה על המשקל הנמוך אחריה.

   

  עודף משקל: יותר גברים מנשים

  את המחקר ביצעה מרום בקרב משתתפים בקבוצות הרזיה שונות ברחבי הארץ. על פי המחקר הגברים בישראל סובלים יותר מהנשים מהשמנה ועודף משקל. הנתונים הראו כי 65% מהגברים בישראל סובלים מהשמנת יתר, לעומת 59% מהנשים. הנתונים, אגב, דומים למדי לנתונים שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2006. שם מצא המבקר כי 62% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל סובלת מהשמנת יתר בדרגות חומרה שונות.

   

  בעבודתה מציינת מנור כי הסיבה הפופולרית ביותר להשמנה היא מחסור בפעילות גופנית בשילוב עם אכילת יתר. גורמים נוספים שעלו במחקר הם שינויים הורמונאליים, גנטיקה, דיכאון ובעיות פסיכולוגיות שונות, הריון, אכילת מוצרים עם אחוזי שומן גבוהים, הזנחה ואי מודעות.

   

  ריבוי השיטות גורם לבלבול

  האחוזים הגבוהים של הסובלים מהשמנת יתר בארץ הובילו גם לפריחה בשוק הדיאטות. מרום מציינת בעבודתה כי שוק הדיאטות בארץ גלגל בשנת 2009 כ-154 מיליון שקלים. לדבריה ישנן כיום, לעומת העבר, חברות רבות המציעות תוכניות הרזיה שמתמקדות בשינוי אורח החיים. 

   

  שיטות ההרזיה המקובלות והמוכרות, לפי מחקרה של מרום, הן אולגה רז, תה טיבטי, רפואה אלטרנטיבית, מירי בלקין, הפרדה בין אבות המזון, שומרי משקל, היפנוזה, דיקור, כדורים במרשם רופא וניתוחים לקיצור קיבה, אותם ציינו הנחקרים כמתאימים למקרים חריגים. בנוסף מציינת מרום כי מדפי מוצרי ההרזיה עמוסים בעשרות סוגי כמוסות, חליטות, שייקים ומדכאי תיאבון שמבטיחים לסייע להורדה במשקל, אך חלקם עלולים לגרום נזק למערכות העיכול והקיבה. גם מכירות התה להרזיה נמצאות בשנים האחרונות במגמה של גידול משמעותי.

   

  עוד מצאה מרום כי ריבוי המוצרים והשיטות גורם לבלבול בקרב הצרכנים ולעיתים הם עוברים

  משיטה לשיטה במטרה להשיג תוצאת מהירות, תוך אכזבה מאי ירידה במשקל. האכזבה גורמת לרבים מהם להתייאש מהמרוץ אחרי "גוף מושלם" והם מסתגלים לחיים עם עודף משקל של חמישה ק"ג. התפיסה לפיה גוף מלא הוא "בסדר" מקבלת אף היא חיזוקים פסיכולוגיים אצל אנשים שנואשו מהרזיה או משמירה על המשקל.

   

  מנור מציינת עוד כי מדי שנה בעשור האחרון מצטרפים למעגל ההשמנה או עודף המשקל בישראל כ-2% מהאוכלוסייה, כשחלקה קשישים ומבוגרים, ומעריכה כי תחום הדיאטות וההרזיה ימשיך לצמוח. לדבריה השפעותיו הכלכליות - רפואיות של שוק זה רבות וכוללות אשפוזים, ניתוחים, תרופות, מחלות לוואי, פיתוח שיטות הרזיה, מכוני כושר, מוצרי מזון ומגוון רחב נוסף של תחומים. לכן סביר שההשקעות בשיווק ובפרסום הטיפולים בהשמנה יצמחו בקצב מהיר בשל הרווחיות הגבוהה בתחום ליצרנים ולמשווקים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  בכל שנה מצטרפים 2% למעגל ההשמנה
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מומלצים