שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יעלון: לא פעלו לפי נוהל קרב, ונותרנו בלי צל"שים
  התחקירים טרם הסתיימו, אבל השר לעניינים אסטרטגיים, שהיה רה"מ בפועל בזמן המשט, כבר יורה חיצי ביקורת. במפגש בכנסת טען כי התריע מראש על הבעיות: "במקום שיש לתת צל"שים, כנראה שמישהו לא היה בסדר. מישהו לא פעל לפי נוהל קרב"

  ביקורת - לא כל כך מרומזת - של השר לעניינים אסטרטגיים, רמטכ"ל לשעבר, על האופן שבו התנהל יירוט המשט לעזה. השר משה (בוגי) יעלון הודה אחר-הצהריים (יום ג') כי במבצע ההשתלטות על האונייה "מרמרה" אירעה תקלה. "במקום שיש לתת צל"שים, כנראה שמישהו לא היה בסדר", פסק. "כנראה מישהו לא פעל לפי נוהל קרב".

   

  הדי המשט - כותרות אחרונות ב-ynet:

   

  יעלון - שבעת מבצע ההשתלטות שימש כראש ממשלה בפועל, מתוקף תפקידו כממלא מקומו של בנימין נתניהו שהיה בקנדה - דיבר במפגש בכנסת עם ראשי רשויות מטעם הליכוד. "ההחלטה הייתה נכונה לעצור את המשט", אמר, "אך יש מקום לשיפורים, ואני לא אכנס לפרטים".

   

  למרות הביקורת, היו בפיו גם שבחים לחיילי השייטת. "הלחימה על הסיפון היתה בתנאים בלתי אפשריים ונעשתה בגבורה", קבע, אך הוסיף שבתכנון ובביצוע היו תקלות. "אני התרעתי על כך כבר לפני האירוע", הוסיף.


  תקלה בנוהל קרב? בבטן ה"המרמרה" (צילום: AFP)

   

  בפורום שבו דיבר יעלון נכח גם יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין. את דבריהם באו לשמוע ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, שכינס את הישיבה, ולצדו ראשי הרשויות קריית אונו, בית אל, אריאל, בקעת הירדן, בית אריה, המועצה האזורית שומרון וקריית ארבע.

   

  כשריאל התלונן על כך שלא מנצלים את ראשי הרשויות לצורכי הסברה: "אנחנו מנהלים קשרי חוץ עם ארגונים יהודים בכל העולם, ואין לנו את כל החומר הדרוש. חבל שלא מפעילים אותנו".

   

  יש לציין שהתחקירים הצבאיים על הפרשה עוד רחוקים מסיומם, ורק בעוד כחודש יוגשו מסקנותיה של ועדת איילנד - ועדת הבדיקה שהוקמה בצה"ל לבירור האירועים והפקת לקחים.

  הצוות בראשות האלוף (מיל') גיורא איילנד - בעבר ראש אגפי המבצעים והתכנון במטכ"ל וראש המועצה לביטחון לאומי - יבחן את פעולת צה"ל בהשתלטות על הספינה "מרמרה" ואת תהליך קבלת ההחלטות.

   

  בצוות של איילנד חברים גם תת-אלוף אביב כוכבי, עד לאחרונה ראש חטיבת המבצעים במטכ"ל שכיום אינו נושא בתפקיד, ושני קצינים בכירים במיל': תת-אלוף (מיל') יובל חלמיש, לשעבר קצין מודיעין ראשי, ואיש חיל הים אלוף-משנה (מיל') בן ציון דעבול, ששימש גם כמבקר בכיר של מערכת הביטחון. הם צפויים להגיש את מסקנותיהם לרמטכ"ל בתחילת יולי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "ההחלטה הייתה נכונה". יעלון
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים