שתף קטע נבחר

הולנד בוחרת: הימין בתנופה, שמרן צפוי לנצח

חירט וילדרס הלאומן צפוי להכפיל את כוחו, מארק רוטה השמרן מסתמן כראש הממשלה הבא ויוב כהן מהלייבור מתפלל לנס

מיליוני הולנדים יכריעו היום (ד') לגבי הרכב הפרלמנט והממשלה הבאה. הבחירות הכלליות יוצאות לדרך בסימן נפילתו הקשה של ראש הממשלה היוצא יאן פטר בלקננדה, התחזקותו הצפויה של מנהיג הימין הקיצוני חירט וילדרס וניצחונו המסתמן של מנהיג הימין מארק רוטה.

 

הסקרים האחרונים שנערכו לפני הבחירות מנבאים יתרון ברור לרוטה. סקר "מוריס דה הונד" שפורסם הלילה העניק למפלגה הליברלית-ימנית (VVD) בראשות רוטה 34 מתוך 150 המושבים בפרלמנט. רוטה יזדקק להקים קואליציה רחבה אך מסתמן שהוא ידיח את בלקננדה בתום שמונה שנות שלטון. 


תושבי אמסטרדם לא מתרגשים (צילום: AP)

 

במקום השני ניצבת מפלגת הלייבור בראשות ראש העיר אמסטרדם לשעבר, יוב כהן היהודי, שצפויה לזכות ב-30 מושבים. עוד עולה מהסקר שהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDA) בראשות בלקננדה, המחזיקה כיום ב-41 מושבים,

תסתפק ב-24 חברי פרלמנט בלבד. וילדרס ומפלגת החירות ניצבים במקום הרביעי עם 18 מושבים.

 

זוהי מערכת הבחירות הרביעית המתקיימת בהולנד מאז 2002, שבכולן יצא בלקננדה חבול אך כשידו על העליונה. ממשלתו האחרונה נפלה במרס בעקבות סכסוך עם שותפתו לקואליציה, הלייבור, לגבי הארכת המשימה ההולנדית באפגניסטן.

 

האבסורד הוא שאפגניסטן אמנם היתה האמתלה לבחירות הנוכחיות, אך היא כלל לא הוזכרה במסע הבחירות. במוקד השיח הציבורי עמדו הקיצוצים בתקציב המדינה ושאלת ההגירה - נושאים שזיכו את מועמדי הימין, וילדרס ורוטה, בתמיכה רחבה. וילדרס הלאומן ניצל את ההזדמנות שנפלה לחיקו ושלהב את היצרים בסוגיית ההגירה בזכות עמדתו האנטי-מוסלמית. ההתמקדות בכלכלה העלתה את קרנו גם של רוטה השמרן.

 

סקרים מלמדים שיוב כהן זוכה לתמיכה הגדולה ביותר מבין כל המועמדים, אולם עובדה זו לא באה לידי ביטוי בתמיכה אלקטורלית משום שהוא מתמודד

במסגרת רשימה, כמו בישראל. כהן הזהיר את הציבור ההולנדי שתוכניתו של רוטה לקצץ בתקציב תפגע בעיקר בשכבות החלשות. אולם לפי שעה נראה שעמדתו לא קוסמת דיה לבוחרים.

 

ניצחון של רוטה יהיה מהפך של ממש בפוליטיקה ההולנדית. המפלגה הליברלית היתה חברה בכמה ממשלות בעבר, אך היא לא זכתה בתפקיד ראש הממשלה מאז מלחמת העולם הראשונה. מפנה נוסף עשוי להיות מינויו של וילדרס לתפקיד בכיר בממשלה, אפשרות שרוטה עצמו העלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאלץ להקים קואליציה. רוטה
צילום: AP
יכפיל את כוחו? וילדרס
צילום: AP
שכח מאפגניסטן. כהן
צילום: רויטרס
מומלצים