שתף קטע נבחר

בכיר בצה"ל עונה ליעלון: נוהל קרב - באחריותך

סערה בעקבות חשיפת ynet על דבריו של המשנה לראש הממשלה, שטען כי "מישהו לא פעל לפי נוהל קרב". שר בקבינט: "יעלון מכין אליבי לקראת ועדת הבדיקה". קצין בכיר: "הוא היה אז ראש ממשלה בפועל, מוטלת עליו אחריות"

ההתבטאות החריפה של המשנה לראש הממשלה נגד מעורבים בפרשת המשט לעזה  מכה גלים - וחצי הביקורת מצה"ל ומהממשלה מכוונים עכשיו כלפיו. בעקבות דברי השר משה (בוגי) יעלון שנחשפו ב-ynet, אמר אמש (יום ג') בכיר בצה"ל כי "הוא היה הרי ראש ממשלה בפועל בזמן האירוע, ומוטלת עליו אחריות".

 

השר יעלון הודה כי במבצע ההשתלטות על האונייה "מרמרה" אירעה תקלה - אך הפנה אצבע מאשימה לגורמים עלומים. "במקום שיש לתת צל"שים, כנראה שמישהו לא היה בסדר", הוא פסק.

"כנראה מישהו לא פעל לפי נוהל קרב". במפגש בכנסת עם ראשי רשויות מטעם הליכוד, אמר עוד: "ההחלטה הייתה נכונה לעצור את המשט, אך יש מקום לשיפורים, ואני לא אכנס לפרטים".

 

גורם בכיר בצה"ל דחה בבוז את טענותיו של יעלון. "אם לא היה נוהל קרב - מדוע הוא לא דאג לכך שיהיה? מדוע שעות ספורות לאחר המשט הוא לא כינס התייעצות ולא שלח את השרים להתראיין בתקשורת? הוא היה הרי ראש ממשלה בפועל ומוטלת עליו אחריות".

 

הבכיר בצבא אמר עוד: "יעלון יכול היה לוודא מה יש ומה אין לפני המבצע, ודבריו הם ניסיון לגלגל אחריות לקראת ועדת הבדיקה" .

 

גלי ההדף מהמשט לעזה - כותרות אחרונות ב-ynet

 

גם בדרג המדיני, שם נראה שחילופי ההאשמות רק מתחילים לקראת הקמת ועדת הבדיקה לאירועים, לא אהבו לשמוע את דבריו של הרמטכ"ל לשעבר. "יעלון כנראה שכח מי היה באותו הזמן ראש הממשלה בפועל ומי צריך היה לעסוק בנושא הזה לפרטיו. הוא מתחיל להכין את הקרקע לקראת ועדת הבדיקה ומכין לעצמו אליבי לקראת החקירה". יעלון מילא באותן שעות את מקומו של בנימין נתניהו, ששהה בקנדה.

 

מוקדם יותר, בקדימה פירשו את דבריו של המשנה לראש הממשלה כהטלת אחריות על צה"ל, למרות שאחרים ראו בדברים מתקפה על שר

 הביטחון, אהוד ברק, ויעלון גם אמר ש"הלחימה על הסיפון היתה בתנאים בלתי אפשריים ונעשתה בגבורה". הוא ציין גם שהתריע על תקלות בתכנון ובביצוע לפני האירוע.

 

יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון, אמר בתגובה ש"כנראה מישהו לא פעל לפי נוהל קרב, כי מי ששלחו את חיילי צה"ל למשימה שנועדה מראש לכישלון, ללא שום תהליך קבלת החלטות ראוי, אינם מתביישים עתה להפיל את האחריות על גיבורי השייטת". יו"ר סיעת קדימה, ח"כ דליה איציק, אמרה גם היא שיעלון "כבר מכין את האליבי לוועדת החקירה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעלון. "אני התרעתי"
צילום: AP
חיילי השייטת יורדים ל"מרמרה"
צילום: דובר צה"ל
נתניהו. הקבינט רוגש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים