שתף קטע נבחר

אבו מאזן בארה"ב: שתי מדינות, רעיון הולך ונשחק

"אני מבקש להביע את דאגתי, שהמצב מאוד מסובך", הזהיר אבו מאזן, במהלך ביקורו בוושיגנטון. הפלסטינים התלוננו כי ישראל מנסה "למרוח" את המשא ומתן בשיחות הקירבה

שעון החול אוזל? נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הזהיר בעת ביקורו בוושינגטון כי עקרון שתי המדינות הולך ומאבד רלוונטיות. "אני מבקש להביע את דאגתי, שהמצב מאוד מסובך", אמר הערב (יום ה') בדיון שנערך במכון מחקר בבירה האמריקנית. "חוששתני כי רעיון הקמתה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל הולך ונשחק".

 

עבאס קרא לישראל "לנקוט צעדים שיוכיחו בבירור כי פניה לשלום" והתייחס להסתבכות סביב אירועי המשט, כשאמר כי "כדאי לישראלים להתחיל להיפטר מסוגים שונים של התנהגויות אם הם רוצים להציג את עצמם באור חיובי. הערבים, כמו גם המוסלמים בכלל, אינם מתנגדים לשלום".

 

ביקורו של אבו מאזן בוושינגטון, כמו גם פגישתו אתמול עם הנשיא ברק אובמה, עמדו בצל החשש הפלסטיני כי שיחות הקירבה שהחלו לפני כמה שבועות בחסות ארה"ב אינן מתקדמות בקצב הרצוי. הפלסטינים התלוננו כי הצד הישראלי מנסה "למרוח" את המשא ומתן, ולא להיכנס לסוגיות המשמעותיות.

  

ל-ynet נודע כי הפלסטינים זועמים על כך שבשעה שהם - לדבריהם - מדברים בשיחות הקירבה על סוגיות כמו הביטחון והגבולות, ישראל עוסקת בעיקר בסוגיות כמו המים ואיכות הסביבה. גורם פלסטיני בכיר נוסף סירב לאשר את הטענה הזו, אבל אמר: "בינתיים אין כל התקדמות בשיחות הקירבה, שמתנהלות כבר כמה שבועות".

 

הכירסום בתמיכת הרחוב הפלסטיני בפתרון שתי המדינות הלך והתגבר בחודשים האחרונים, כשאת מקומות תפס שיח על הקמת מדינה דו-לאומית בכל שטח ישראל והשטחים.

 

לפי-שעה, זוכה הדבר לתמיכתם רק מקצת מבין הפוליטיקאים הפלסטינים, אף שהולכים ומתגברים הקולות בחברה האזרחית בשטחים הקוראים להכיר בכך שמדובר בפתרון הרציני היחיד.

 

דיון בהקמת מדינה דו-לאומית הוא לפי שעה בעיקר מנת חלקם של אישים שונים באקדמיה הפלסטינית, אך ההערכה היא שתפישה זו תצבור יותר ויותר נוכחות אם לא יושגו פתרונות באשר לגדר ההפרדה ולבנייה בהתנחלויות.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. מדיניות הולכת ונשחקת
צילום: AFP
מומלצים