שתף קטע נבחר

מצרים שיבשה לאל-ג'זירה את שידורי המונדיאל?

הרשת התכוננה רבות לשידור משחק הפתיחה, אך על החגיגה העיבו שיבושים חוזרים ונשנים שפגעו במיליוני הצופים. ב"אל ג'זירה" חושדים בחבלה מכוונת ולא מתכוונים לשתוק

רגעים מורטי עצבים עברו ביום שישי על הנהלת רשת "אל-ג'זירה" והצוות הטכני שלה בעקבות שיבושים חוזרים ונשנים ובלתי ברורים של שידור משחק הפתיחה של המונדיאל בדרום אפריקה.

 

  • כל הכתבות והפרשנויות - חגיגת מונדיאל ב-ynet

 

הרשת התכוננה זה תקופה לשידור משחק הפתיחה בערוץ הספורט הפתוח לשידור שאותו היא מפעילה, והתקלות העיבו על החגיגה ופגעו בחווייתם של מיליוני צופים בעולם הערבי. היומון הלונדוני בשפה הערבית "אל-קודס אל-ערבי" דיווח כי הצוות הטכני של התחנה הכריז על "מצב חירום" ונכנס לכוננות כדי להתמודד עם "השיבוש המכוון".


דרום אפריקה מול מכסיקו. באל-ג'זירה התקשו לצפות (צילום: AFP)

 

התחנה משדרת למזרח התיכון באמצעות ארבעה לוויינים - האחד לוויין מצרי ששמו "נייל-סאט" והשני לוויין הליגה הערבית "ערב-סאט", והשניים האחרים הם "הוטבירד" ו"נור-סאט". השיבושים אירעו בשידור של הלוויין המצרי ובשל כך צירפה התחנה הודעה על גבי המסך במהלך המשחק, בה המליצה לצופים לעבור לצפות במשחק באמצעות לוויין ה"ערב-סאט".

 

"זו פיראטיות טלוויזיונית" 

בתום המשחק הודיעה הרשת כי היא חושדת שמדובר היה בפעולת חבלה מכוונת. בתחנה התכוננו באופן מיוחד לשידורי המונדיאל, שמועברים בערוץ הפתוח, בניגוד למונדיאל הקודם. עוד משולבים בשידורים סרטוני תדמית המבקשים את התמיכה בהצעת קטאר לארח את המונדיאל בשנת 2022.

 

"מה שקרה היה שיבוש מכוון בשידורי הלוויין", אמר בכיר ברשת, הישאם אל-חאלסי. "זוהי פעולת פיראטיות טלוויזיונית שאין לה מקום. אנו לא נעצור ומקרה זה רק יוסיף ויחזק אותנו ואת האומץ שלנו. אנו נפעל משפטית מול מי שחיבל וקטע את השידורים".

 

אולם נראה כי ב"אל-ג'זירה" החליטו להשיב מלחמה משלהם. לפי הדיווח, שיבשה הרשת את שידורי הערוץ המצרי הקרקעי בעשר הדקות האחרונות של המשחק, וזה עבר לשדר תקציר של אירועי המשחק בינתיים.

 

חברה בריטית תחקור  

ב"אל-ג'זירה" לא מפנים באופן רשמי אצבע מאשימה לאיש, אולם גורם שהוגדר "מהימן" בתחנה אמר כי לאדם פרטי אין יכולות לשבש באופן כזה את השידורים וכי הם חושדים כי כדי לבצע מעשים שכאלה יש צורך ב"מומחים ובהחלטה פוליטית". במילים אחרות, הם חושדים כי מצרים עומדת מאחורי השיבושים.

 

עוד דווח בהקשר זה כי התחנה כבר הקימה צוות משפטי בלונדון שיתבע את הלוויין המצרי "נייל-סאט",

 וכן מונתה חברה בריטית המתמחה בשיבושי תקשורת לחקור את האופן הטכני של השיבושים ולהעביר את מסקנותיה לצוות משפטי

לצורך תביעה בבריטניה או בבית דין בינלאומי אחר.

 

יצויין כי אין זו ההתנגשות הראשונה בין מצרים ל"אל-ג'זירה". בחודש אפריל אשתקד האשימה מצרים את "אל-ג'זירה" בכך שלקחה חלק יחד עם איראן, סוריה, חמאס וחיזבאללה בתכנון הפיכה בשטחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיבושים פגעו בחוויית הצפייה
צילום: רויטרס
מומלצים