שתף קטע נבחר

הפגנת כוח? נשיא רוסיה פיטר מקורב לרה"מ פוטין

השאלה הגדולה של הפוליטיקה הרוסית היא מי יתמודד לנשיאות ב-2012: ראש הממשלה פוטין, הנשיא מדבדב או שניהם? מדבדב ליבה את הספקולציות כשפיטר ראש סוכנות הנחשב למקורב לראש הממשלה החזק

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, פיטר בכיר בקרמלין הנחשב לאחד ממקורביו הגדולים של ראש הממשלה, ולדימיר פוטין. הצעד המפתיע רק ליבה את הספקולציות לגבי מאבק שליטה המתחולל בצמרת השלטון במוסקבה בין שני בעלי התפקידים הבכירים.

 

הקרמלין פרסם היום (א') הודעה לקונית וקצרה, לפיו הנשיא חתם על מכתב הפיטורים של ויקטור צ'רקסוב, שעמד בראש סוכנות רכש הנשק של הממשל. צ'רקסוב כיהן כסגנו של פוטין, בעת שזה עמד בראש שירות הביטחון הרוסי (FSB), הנחשב לגלגול של הקג"ב הסובייטי. מאז מאי 2008 הוא עומד בראש סוכנות הרכש. 


היו ימים. פוטין ומדבדב נהנים ממשחק כדורגל (צילום ארכיון: רויטרס)

 

פוטין נאלץ לפנות את לשכת הנשיאות ב-2008 בגלל מגבלות החוקה הרוסית האוסרות שתי כהונות רצופות בתפקיד. הוא זה שבחר את מדבדב להתמודד לנשיא מטעם מפלגתו וכך דחף אותו לניצחון בבחירות. במקום החליט פוטין לרוץ לפרלמנט ומאז הוא מכהן כראש הממשלה. רוב הרוסים מאמינים שגם מכיסאו הנוכחי פוטין הוא בעל המילה האחרונה במוסקבה.

 

פוטין כבר אמר בעבר כי הוא ומדבדב יגיעו להסכם לפני הבחירות ב-2012 מי מביניהם יתמודד על הנשיאות. פרשנים אחדים העלו את האפשרות שהשניים יתמודדו זה מול זה, ויציגו למצביעים חזון שונה לגבי העתיד, אך דבריו של מדבדב לצד צעדיו האחרונים מרמזים על כך שהוא לא תומך באפשרות זו.

 

בחודשים האחרונים דווח שעבר חתול שחור בין השניים ושמדבדב אינו מתכוון לוותר על מעמדו. "אם זה מה שנחוץ לארצי ולשימור הדרך שבה הלכנו בשנים

האחרונות, אינני שולל לחלוטין שום דבר עבורי, כולל השתתפות בבחירות האלה", אמר מדבדב רק לפני חודשיים.

 

הפופולריות הגדולה שלה זוכה פוטין עצמו, השליטה של הקרמלין על המנגנון הפוליטי במדינה וחולשת האופוזיציה, פירושן שהמועמד שתציג ההנהגה הנוכחית יהיה למעשה המנצח הוודאי של הבחירות ב-2012.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתחזק. מדבדב
צילום: AP
עדיין שולט? פוטין
צילום: AFP
מומלצים