שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הצעת החוק לניוד דואר אלקטרוני מתעכבת
  ועדת הכלכלה החליטה לדחות בכמה שבועות הצעת חוק שלפיה גולשים יוכלו לשמור על כתובת המייל שלהם אצל ספקית אינטרנט אם הם עוברים לאחרת. זאת בשל המורכבות הטכנית והעלויות

  ועדת הכלכלה החליטה היום (ב') לעכב את הליכי החקיקה של הצעת חוק פרטית לניוד שירותי הדואר האלקטרוני בדומה לניוד מספרי המינויים בטלפון הסלולרי.

   

  מטרת ההצעה היא לאפשר ללקוחות של ספקיות אינטרנט לשמור על כתובת הדואר האלקטרוני שלהם אצל ספקית האינטרנט אם הם מחליטים לעבור לספקית אחרת. 

   

  עלויות גבוהות

  הממשלה אמנם תמכה בהצעת החוק של חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) בשלב הקריאה הטרומית תוך התבססות על מטרת החוק שהיא להגביר את התחרות בין ספקי האינטרנט. 

   

  אולם היום, נידונו הקשיים הטכניים והעלויות הגבוהות הכרוכות בתהליך. אי לכך החליטה הוועדה על פסק זמן של שבועות מספר, שבמהלכם ייבדקו לעומק כל הפרטים הכרוכים בתהליך הניוד ועלותם, אם הדבר אפשרי, ואם ניתן למצוא חלופות סבירות.

   

  עיכוב החקיקה התבסס בעיקר על נייר עמדה של איגוד האינטרנט הישראלי שציין כי ההשוואה בין ניידות כתובת הדואר האלקטרוני לניידות מספרי הטלפון הסלולרי שממנה נגזר המניע להצעת החוק - מופרכת מטעמים רבים. 

   

  האיגוד מציין כי אם הניידות המוצעת תיושם – יוטלו על ספקי הגישה לאינטרנט עלויות בלתי סבירות בשל הצורך להמשיך ולהחזיק בכל לקוחותיהם לשעבר שעברו לספק אחר – תיבות דואר ללא הגבלת זמן וללא קבלת תשלום מאותם לקוחות.

   

  לפיכך הספקים יתקשו גם לבצע מטלות נוספות הקשורות בתחזוקת התיבות העזובות. האיגוד מדגיש כי ספקי השירותים יתקשו לשאת עלויות בלתי סבירות אלה – מדובר במיליוני שקלים – על גבם והם עלולים לגלגל את העלויות על חשבון לקוחותיהם הנוכחיים. לחילופין – טוען האיגוד, ספקי הגישה עלולים להפסיק לתת שירות דואר אלקטרוני שניתן היום כחלק מחבילת השירותים מבלי שהספק יחוייב לתת את השירות הזה. 

   

  עוד טוען האיגוד כי הניידות הנדרשת בהצעת החוק אינה סבירה ואינה מיידת. לעומתה קיימות חלופות אחרות, קלות יותר למימוש ומאוזנות יותר מבחינת העלויות ומשמעותן.

   

  חלופות

  האיגוד מציין שלוש חלופות: הראשונה לדרוש מספק הגישה ליידע את מנוייו בעת החיבור כי באפשרותם לפתוח לעצמם תיבת דואר אלקטרוני בחינם אצל גורם שלישי בלתי קשור או לרשום לעצמם את כינוי המתחם שמופעל על ידי ספק אחר ולהפעיל את תיבת הדואר על ידי הספק הקיים תחת שם המתחם השני.

   

  חלופה שנייה - לחייב את הספק בניוד כתובת הדואר האלקטרוני ומתן שירות של "עקוב אחריי" ללא תשלום. אולם זאת לתקופה מוגבלת בלבד, כגון שישה חודשים שקיימים בשירותי הדואר הרגיל. המעוניין להמשיך בשירות עקוב אחריי בתום התקופה יעשה זאת בתשלום, שלא צריך לעלות על 5-10 שקלים לחודש.

   

  חלופה שלישית תחייב את הספק להמשיך ולהפעיל את כתובת הדואר האלקטרוני המקורית ללא הגבלת זמן אולם לאפשר לספק לגבות מהמנוי סכום כסף חודשי

  עבור זה.

    

  האיגוד מציין כי כל החלופות הללו ניתנות ליישום כחלק ממדיניות ההסדרה של משרד התקשורת, בדרך של עדכון הרישיונות המיוחדים של ספקי הגישה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים