שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אנשים לא רוצים לנגן במדינת אפרטהייד"

  מי גרם לדבנדרה בנהארט, ואמנים רבים לפניו, לבטל את הגעתם רגע לפני שעלו על המטוס? הצצה לדרך הפעולה של אחד הארגונים הקוראים לחרם על ישראל, המאיים שלא להפסיק את הלחץ עד שישתנה המצב הקיים. ומה יקרה עם אלטון ג'ון?

  האש סביב החרם התרבותי על ישראל לא דועכת, וכל אמן שמבטל את הגעתו לכאן רק מוסיף קיסם למדורה. אתמול (ב') הגיע תורו של הזמר האמריקני דבנדרה בנהארט, מי שאמור היה לערוך השבוע שתי הופעות במועדון הבארבי בתל-אביב. רגע לפני שאמור היה לעלות על טיסה לישראל, הוא החליט לבטל את הגעתו.

   

  הביטול של בנהארט הפתיע בעיקר מכיוון שבימים האחרונים הזמר המשיך לספר לתקשורת הישראלית כי הוא מבטיח לבוא, למרות גל הביטולים. בנהארט הגיב על דבר הביטול וסיפר כי הוא ולהקתו נוצלו וכי הם אינם מעוניינים לערוך הופעה שתיחשב בימינו כאירוע פוליטי ולא אירוע תרבותי.


  דבנדרה בנהארט. יש גם איומים פיזיים? 

   

  היום (ג'), מאז שעות הבוקר, הלחץ בתעשיית המוזיקה המקומית ממשיך והשאלות הרבות ממשיכות להיערם. אחת השמועות שהגיעו לאזני המפיקים השונים הבוקר היא זו שהארגונים הפרו-פלסטינים החליטו להרחיב את צעדיהם

  ולהכניס גורם כלכלי לקמפיין שלהם. אחת ההנחות היא שלאמנים מוצע כסף כדי לא להגיע לישראל וכדי לפצות אותם על אובדן ההכנסה מביטול ההופעות. בנהארט, לדוגמה, אמור היה להגיע מלונדון, אך בעקבות הביטול, הוא יצטרך להישאר בבירה האנגלית במשך חמישה ימים על חשבונו, עד להופעתו הקרובה באיטליה במוצ"ש. השהייה על חשבון ההפקה ולא על חשבון המארגנים הינה מאוד לא מקובלת בסיבובי הופעות, שכן מדובר בבזבוז של כספים. 

   

  "אני לא מאמין שזה הגיע לעניינים כלכליים", מספר ל-ynet אחד המפיקים הבכירים בישראל, "שמישהו באמת אמר לפיקסיז: 'אוקיי, הנה חצי מיליון דולר, אל תגיעו לישראל'. הארגונים השונים עובדים בעיקר על התדמית בתקשורת העולמית, אבל המקרה של דבנדרה הוא הראשון שגרם לי לחשוב שקיים אולי אלמנט של איומים פיזיים. בשעתו, התעלמתי מהדיבורים האלה. אבל עובדה שהוא שאמר כמה פעמים שהוא בא בשביל המעריצים הישראלים ורגע לפני שעלה על המטוס, החליט פתאום שהוא לא מגיע. חייב היה להיות משהו שגרם לו להגיב באופן מיידי".

   

  בהשראת דרום אפריקה

  אז איך זה עובד? מה כותבים הארגונים השונים לאמנים הבינלאומיים ולנציגיהם, שגורם להם להשתכנע ולא להגיע לכאן, גם אם זה בדקה האחרונה? "זה בעיקר מה שישראל עושה, ולא מה שאנחנו עושים", אומרת ל-ynet אילה שני, חברת הארגון "Boycott Israel", או בשמו המלא "חרם - תמיכה בקריאת הפלסטינים לחרם ולסנקציות מבפנים", אחת הקבוצות הרבות המקפידות לשלוח מכתבים לאמנים ולנציגיהם שלא להגיע לישראל. "זו בעיקר ההתקפה על עזה שהזניקה את התנועה הזו בצורה מאוד רצינית", היא מוסיפה, "ועכשיו, כמובן, המשט, שעורר ביקורת בינלאומית גוברת. האירועים הבולטים הם אלה שהובילו לביטולים".

   

  אבל בכל זאת אמנים מודים שפונים אליהם. הם לא בדיוק רואים את החדשות ומחליטים אך ורק על סמך הסיקור.

   

  "נכון, ויש אלמנט אחר שאנחנו באמת מנסים להבהיר. יש הרבה מדינות שמפרות זכויות אדם, לא פחות מישראל ואולי גם יותר. אנחנו מדגישים שיש קריאה פלסטינית לחרם, שנתמכת על ידי חלקים נרחבים בחברה הפלסטינית, כולל אזרחי ישראל וכמובן פלסטינים תחת כיבוש, ושיש לה הכרה בינלאומית הולכת וגודלת. הכרה שמזכירה את הקמפיין הקודם שהיה מול דרום אפריקה והאפרטהייד.

   

  "בסופו של דבר, אנשים לא רוצים לנגן במדינת אפרטהייד. ההשראה של הקמפיין של דרום אפריקה מאוד דוחפת את הקמפיין הנוכחי. למשל, גיל סקוט הרון שביטל, היה ממובילי האמנים שדחפו לחרם על דרום אפריקה בזמנו. עכשיו לתנועה היה מאוד חשוב שסקוט הרון לא יגיע. 57 ארגונים התכוונו לשלוח לו מכתב וכבר לא היה צורך אחרי שביטל, אז המכתב הפך למכתב תודה, עליו חתומים גם הרבה מוזיקאים וראפרים. ארגון נוסף שהצטרף הוא ארגון שנקרא 'אמנים נגד האפרטהייד', אותו ארגון שסקוט הרון עבד איתו מול אפריקה".

   

  ומה עוד בא לידי ביטוי במכתבים?

   

  "אנחנו כמובן מדגישים את העובדה שאנחנו ישראלים. זו תרומה חשובה לתנועה, שיש ישראלים שגם הודפים טענות על אנטישמיות והודפים טענות על אנטי ישראליות באשר היא. זו התרומה שלנו. תרומה יחסית קטנה, אנחנו לא מובילים את הקמפיין הזה".

   

  מה לגבי הטענות שמי שנפגע לבסוף הוא הקהל הישראלי? כמו  שלהקת ה"אדיטורז" שהופיעה בשבוע שעבר בישראל , אמרה כי "אזרחי המדינה הם לא הממשלה שלה "?

   

  "ה'אדיטורז' פרסמו מכתב שערורייתי ואמרו שלא מתקיים קמפיין כמו שהתקיים בדרום אפריקה, וזו טעות. ועוד איך שיש קמפיין והרעיון של החרם הוא שעד שישראל לא תכבד את זכויות הפלסטינים ותנהיג נורמליזציה - והופעות זו סוג של נורמלזיציה - היא פשוט מסכימה עם המצב הקיים".  

   

  את לא חושבת שלממשלה בכלל לא מזיז מי מופיע כאן, והמעשה רק מדכא את הקהל בארץ?

   

  "קיבלתי מכתב ממישהו שאומר שהוא עכשיו הפך לימני בגלל העונש הקולקטיבי שאנחנו מטילים על אזרחי ישראל. אז כתבתי לו כמה מילים על עונש קולקטיבי בדמות המצור על עזה, ושייקח את הדברים בפרופורציות. אחרי כמה זמן האכזבה הזו והתסכול הראשוני הם לא הדבר היחידי שנשאר עם הקהל. עולות מדי פעם גם מחשבות אחרות, כמו 'בוא נראה מה עושים עם זה'. יש פה דרך גם להגיע לקהל עצמו, ולא רק למחליטי ההחלטות".

   

  ללא פלסטינים ברמת גן

  הלחץ לחרם על ישראל מגיע מכל הכיוונים ובכל הצורות - חרם כלכלי, אקדמי, תרבותי וספורטיבי, שמקורם במוקדים שונים ברחבי העולם: עזה והגדה, מדינות ערב, אירופה וגם ארצות הברית. אחד הארגונים הפעילים והמשפיעים ביותר בחזית זו הוא ה-BRICUP - ועד האוניברסיטאות הבריטיות למען פלסטין, בו חברים גם אנשי אקדמיה יהודים וישראלים רבים.


  אלטון ג'ון. המנהלים והצוות הטכני כבר כאן (צילום: Gettyimages)

   

  כבר בפברואר האחרון פירסמו כמה מחבריו מכתב פתוח לאלטון ג'ון ובו קראו לו להימנע מקיום ההופעה בישראל. החשש מביטול של הופעתו של ג'ון הולך וגובר השבוע, שכן הקהל וגם המפיקים מבינים שגם בדקה ה-90, יכול האמן לשנות את דעתו ולבטל הכל.

   

  בין השאר כתבו הפרופסורים לזמר: "או.קיי. אתה תופיע ברמת גן ותזכה לרגע בו תשיר "Candle in the Wind" ואלפי מצתים ינצנצו, אבל לא יהיה בקהל לצד הישראלים אף פלסטיני מהשטחים הכבושים - הצבא לא ייתן להם לצאת את הגטאות שלהם".

   

  מכתב פומבי זה הניע סטודנטים וצעירים רבים להתגייס למען החרם התרבותי על ישראל, ורבים מהם הצטרפו לקבוצות פייסבוק בנוגע, כמו למשל זו המכונה "אלטון ג'ון, בטל את הופעתך הבאה בתל-אביב". קבוצה דומה בשם "אוזי, בבקשה אל תופיע באפרטהייד של ישראל" מוחה נגד הופעתו המתקרבת של אוזי אוסבורן בספטמבר.

   

  "כמו שרבים מכם יודעים, מסע ההופעות הבינלאומי של אלטון ג'ון כולל מופע בתל אביב ב-17 ביוני", נכתב שם, "הצטרפו ל-BRICUP ולארגונים נוספים ברחבי העולם בקריאה לאלטון ג'ון לבטל את המופע הבא בתל אביב. יש לציין כי קרלוס סנטנה, גיל סקוט הרון, אלוויס קוסטלו ואחרים כבר ביטלו את המופעים שתוכננו בתל אביב ביוני, אחרי שקיבלו מכתבים רבים מארגונים פרו פלסטינים וקבוצות לזכויות אדם".

   

  הקבוצה בפייסבוק מונה כ-1,500 איש ומתנהלים בה דיונים ערים, גם בימים האחרונים. כחלק מהדרכים להפעיל לחץ של הרגע האחרון, מציעים מארגני היוזמה לפנות באופן ישיר לזמר ומנהליו האישיים באמצעות שליחת אימיילים לכתובות שמפורסמות בדף הקבוצה.

   

  מצידו של ג'ון, נמסר מאשת יחסי הציבור של המופע בארץ רונית ארבל כי "כל הסימנים, ללא יוצא מן הכלל, מראים על כך שהמופע יתקיים ולא נשאלת על כך כל שאלה. מבחינה טכנית הכל מוכן. כל הצוות של אלטון ג'ון, כולל המנהלים האישיים, הצוות הטכני, הנגנים, הצוות האישי, נחתו בישראל אתמול (ב'). אלטון ג'ון מגיע במטוס פרטי ביום המופע וטיסתו נרשמה במנהל התעופה. ג'ון הזמין מעל 50 מוזמנים אישיים, כך שאין פרמטר כלשהו באוויר שסותר את הנחת העבודה של כולנו, שאלטון ג'ון אכן יופיע ביום חמישי בערב באיצטדיון רמת גן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גיל סקוט הרון. 57 ארגונים ביקשו שלא יגיע
  צילום: Mishca Richter
  הפיקסיז. קשה להאמין שקיבלו כסף על הביטול
  צילום: MCT
  לאתר ההטבות
  מומלצים