שתף קטע נבחר

ניתן יהיה לעיין ברישום פלילי, אך לא לקבלו מודפס

הצעת חוק חדשה של משרד המשפטים קובעת כי לא כל מקום עבודה יוכל לבקש תדפיס של מרשם פלילי. גורם בוועדה שהמליצה על שינוי החוק, אמר ל-ynet כי המטרה היא להחזיר אנשים למוטב, על-ידי מתן אפשרות למצוא עבודה

בעל רישום פלילי? ייתכן שבקרוב לא ידעו על עברך במקום העבודה החדש: הצעת חוק חדשה, המתגבשת בימים אלו במשרד המשפטים, קובעת כי לא כל מקום עבודה יוכל לקבל תדפיס של מרשם פלילי מאדם הרוצה לעבוד אצלו. עוד עולה בהצעת החוק, כי אזרח המבקש לעיין במרשם הפלילי שלו, יוכל לעשות זאת רק בתחנת משטרה, מבלי שיקבל את התדפיס לידיו. מדובר בהמלצות, שהגישה היום (ג') ועדה מיוחדת לשר המשפטים.

 

ההצעה שונה מהמצב כיום, בו כל אזרח רשאי לקבל תדפיס של המרשם הפלילי הנוגע אליו. בנוסף, על-פי ההצעה, במקומות עבודה בהם יהיה אפשר לבקש מרשם שכזה - בעיקר מוסדות ציבוריים - לא יוכל כל אחד במקום העבודה לראות את המרשם הפלילי של האזרח, אלא רק מספר מצומצם של אנשים. במקום המרשם הפלילי, תוענק לאזרח מעין תעודה המצביעה על עברו הנקי או על מסמך אחר שיעיד על רישום פלילי, אך לא יפרט מהו.

 

לפני כשנתיים מינה שר המשפטים הקודם, פרופ' דניאל פרידמן, ועדה שתבחן מחדש היבטים שונים של סוגיות המרשם הפלילי, שהתעוררו במהלך השנים בפסיקת בתי המשפט וכוללים את הרישום המשטרתי ותוקפו, את הזכאים לעיין בפרטי הרישום הפלילי, את מעמדו של הרישום הפלילי בהיעדר הרשעה וכן תקופות התיישנות ומחיקה של הרישום הפלילי תוך בחינת האפשרות לקצר את המועדים במקרים מסוימים.

 

בראש הוועדה עמדה פרופסור רות קנאי, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן. בוועדה היו נציגים ממחלקת ייעוץ וחקיקה פלילית, נציגי פרקליטות המדינה, הסנגוריה הציבורית, המשטרה ולשכת עורכי הדין.

 

המרשם הפלילי והמשטרתי כוללים רישומים של למעלה ממיליון אזרחים בישראל ולכן במשרד המשפטים רואים חשיבות רבה לנושאים אלו. הוועדה הגישה לשר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, את המלצותיה.

בנוסף המליצה הוועדה לקצר תקופות התיישנות לעבירות שונות ולמחוק הרשעות פליליות מהמרשם הפלילי לבעלי רישום פלילי אחד בלבד, בעבירות שלא הוטל עליהן עונש מאסר וכן קביעת קריטריונים לגבי זהות הגופים הזכאים לקבל מידע מהמרשם הפלילי או המשטרתי.

 

גורם בוועדה אמר ל-ynet, כי מטרתה היא עניין חזרתם של אנשים למוטב, והאפשרות שתינתן להם למצוא עבודה. שר המשפטים נאמן רואה חשיבות רבה בהמלצות הוועדה וינסה לקדם את הצעת חוק כמה שיותר מהר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במקום מרשם פלילי - תעודה בתחנת משטרה, ארכיון
צילום: גיל אליהו
מומלצים