שתף קטע נבחר

אלוהי האשכנזים

"אבותינו קפצו לכבשן האש כדי לא לעבוד אלוהים אחרים. ההורים מעמנואל צועקים 'שמע ישראל' כדי שבנותיהם לא יפגשו ספרדיות בבית הספר". הרב חיים נבון לא מאמין להורים שטוענים שההפרדה דתית, ולא עדתית

"ה' הוא האלוקים!", זעקו ההורים האשכנזים מעמנואל בבית המשפט. שמא התכוונו לזעוק: ה' הוא אלוהי האשכנזים. ההורים הצהירו כי יהיו מוכנים להיכנס לכלא, ובלבד שבנותיהם לא תלמדנה עם בנות המגמה הכללית, דהיינו: המזרחיות. בדמיונם, הם ממשיכים את הגבורה של מקדשי השם שבכל הדורות. כמה עלוב "קידוש השם" המשונה הזה, כמה חילול השם יש בו. אבותינו קפצו לכבשן האש כדי לא לעבוד אלוהים אחרים. ההורים מעמנואל מוכנים לקפוץ לכבשן כדי שבנותיהם לא יפגשו ספרדיות. אני מקווה בשבילם שיפתחו להם בכלא אגף אשכנזי.

 

ההורים אומרים שההפרדה בתוך בית הספר אינה על רקע עדתי, אלא על רקע רמה דתית. הייתי מאמין להם, לולא הייתי מכיר את הגזענות האנטי-ספרדית הרווחת בחברה החרדית. אני מכיר כמה חוזרים בתשובה, שנאלצו לשנות את שם משפחתם לשם אשכנזי, כדי שילדיהם יתקבלו לבתי ספר טובים. בחלק מהמקרים זה לא עזר להם: המנהלים החקרנים גילו שמוצא המשפחה אינו מוורשה אלא מצנעא, והילדים נאלצו לחפש בית ספר אחר. בהכירי את כל אלה, אני קצת חשדן לגבי מקרה עמנואל.

 

בג"ץ פסק השבוע שתי פסיקות נגד החרדים. שתיהן נכונות מבחינת תוכנן, אבל שונות לחלוטין מבחינת סמכות בג"ץ לעסוק בהן. השוואת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים ולסטודנטים היא מהלך ראוי. אבל זה לא העסק של בג"ץ: בית המשפט לא אמור לשנות חוקים של הכנסת. אהרון ברק כבש לעצמו את הסמכות לשנות חוקים - יש שכינו זאת "פיראטיות משפטית" - ובכך פלש לסמכויות הרשות המחוקקת. המהלך הזה גם לא יניב את התוצאות המקוות. אפשר להניח שש"ס תחזיר לחרדים בדלת האחורית את מרב התקציבים שקוצצו.

 

לעומת זאת, פסיקת בג"ץ בעניין בית הספר בעמנואל הייתה מוצדקת מאין כמותה. כאשר חברה אינה מצליחה לדכא בעצמה את גילויי הגזענות והאפליה שבה, בית המשפט נזקק להתערב. בקהילה החרדית יש הרבה יופי והרבה טוב. כאשר מסתכלים עליה כמכלול, אין לה מה להתבייש בפני קהילות אחרות במדינה. אך בנקודה הזו, בדרך ארץ שקדמה לתורה, החרדים נכשלים כישלון חרוץ.

 

גם בחברה החילונית ובחברה הדתית-לאומית יש כיסי גזענות. אך הם הולכים ונעלמים. לפי אחוז הנישואין הבין-עדתיים בישראל, בעוד דור או שניים יְאַבדו המושגים "אשכנזי" ו"ספרדי" את משמעותם. רק בציבור החרדי יש הממשיכים להילחם על טוהר עדתי.

 

אבל יש לי שאלה גם למזרחיים מעמנואל: הם כל כך לא רוצים אתכם בבית הספר שלהם; למה אתם רודפים אחריהם? תגידו להם תודה ושלום, ולכו לבית ספר אחר. מי בכלל רוצה ללמוד בבית ספר שמחנך את תלמידותיו לגזענות?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים נבון
צילום: מרים צחי
ההורים אתמול בבג"ץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים