שתף קטע נבחר

חשד: בנו של נשיא קירגיזסטן יזם את העימותים

מאות בני אדם נהרגו בעימותים בין כנופיות קירגיזיות לבני המיעוט האוזבקי במעוזו של הנשיא שהודח בהפיכה צבאית. הממשלה בבישקק והאו"ם מסכימים: בנו, מקסים בקייב, אחראי לתקיפות הקשות

ממשלת קירגיזסטן, שעלתה בהפיכה עממית לפני חודשיים, הפנתה אצבע מאשימה כלפי בנו של הנשיא המודח בטענה שהוא האחראי לעימותים האתניים המתחוללים במדינה השסועה. מקסים בקייב נעצר השבוע בלונדון, והממשלה דורשת להסגירו לאלתר.

 

קורמנבק בקייב הודח בהפיכה שהתרחשה בקירגיזסטן רק לפני חודשיים. בשבוע שעבר פרצו עימותים באזור העיר אוש שבדרום קירגיזסטן, הנחשב למעוזו של בקייב, בין כנופיות קירגיזיות לבין בני המיעוט האוזבקי. הצלב האדום העריך שעד כה נהרגו מאות בני אדם נהרגו, אם כי אין נתונים מדויקים. לפחות 100 אלף אוזבקים נאלצו לברוח מבתיהם וחלקם מצאו מקלט במחנות פליטים מאולתרים. 


מחנה פליטים מאולתר של אוזבקים בדרום קירגיזסטן (צילום: AP)

 

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח היום (ד') ששבועות ספורים לפני פרוץ המהומות פורסם קובץ באינטרנט, שבו נשמע קולו של מקסים בקייב (32), בנו של הנשיא המודח. "אנו זקוקים ל-500 גופות ולשמור את המדינה במצב של אי-סדר תמידי. מישהו חייב להצית מהומה".

 

ראש הממשלה הזמנית, רוזה אוטונבייבה, טענה שזו הוכחה ניצחת למאמצי הנשיא המודח לזכות מחדש במושכות השלטון. הנשיא המודח, הנמצא בגלות בבלארוס, כבר הכחיש את הטענות שהוא מעורב בעימותים באומרו שזו "שקר גס".

 

מוקדם יותר השבוע נעצר בנו, מקסים, בעת ביקור בבריטניה בשל החשדות המיוחסים לו בארצו לגבי עבירות שחיתות שביצע בעת שלטון אביו. כעת פועלת הממשלה בבישקק לקדם את הסגרתו במטרה להעמידו לדין. עם זאת, עדיין לא ברור אם הוא יואשם במעורבות במהומות.

 

בדיון שנערך אתמול באו"ם פורסמה הצהרה המאששת את טענות הממשלה, לפיה ישנן ראיות לכך שהעימותים האלימים תוכננו מראש. "הלוחמה

תוכננה מראש וכיוונה ליעד מוגדר", טענה נציבת האו"ם לענייני זכויות אדם, נבי פיליי.

 

עמק פרגהנה הפורה שבמרכז אסיה חולק לשלוש מדינות - קירגיזסטן, אוזבקיסטן וטג'יקיסטן - על ידי רודן ברית המועצות דאז יוזף סטלין. החלוקה השרירותית נתנה את אותותיה בשלל עימותים על רקע אתני בעשורים האחרונים. האוזבקים מהווים 14.5 אחוז מהאוכלוסייה בקירגיזסטן, אך באזור שבו פרצו העימותים מספרם כמעט זהה לזה של הקירגיזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצור בלונדון. מקסים בקייב
צילום: רויטרס
שלח את הבן? קורמנבק בקייב
צילום: AFP
אוטונבייבה. אצבע מאשימה
צילום: AFP
אש באוש
צילום: רויטרס
מומלצים