שתף קטע נבחר

חדש בשדרות: תו תקן "צניעות" לבתי העסק

בגרעין התורני בעיר יצאו לפרויקט שזכה לכינוי "כבוד הדדי" "במטרה להעלות את נושא הצניעות למודעות ציבורית". הרב אריאל בראלי: "לא מבקשים שעובדות תגענה בחצאית, רק בלי מחשוף; בחו"ל יש תקן להופעה מכובדת במקום עבודה"

תעודת כשרות חדשה הושקהה בשדרות: תו תקן צניעות. בתי עסק המתחייבים להקפיד על הופעה ופרסומות צנועים מקבלים "תעודת צניעות", זאת לאחר שמשגיחת "כשרות" מטעם ארגון "מעמקים" עוברת בבית העסק מדי פעם, בודקת את השטח ומאשרת שהוא עומד בתקן.

 

ארגון "ממעמקים", שהוקם על ידי הגרעין התורני במטרה להפיץ ולהעמיק את התודעה של המסורת היהודית בעיר, יזם את התקן החדש.

 

"הרעיון נולד על רקע המצב הביטחוני בעיר", מסביר הרב אריאל בראלי, מראשי ארגון "מעמקים", "הרגשנו שאנחנו רוצים לעשות משהו כדי לעזור. להפגיז את עזה אנחנו לא יכולים, אז חשבנו לעשות משהו על מנת להרבות את הזכויות בעיר. התיעצנו בזמנו עם הרב אליהו במה אפשר לחזק את העיר מבחינה תורנית , ומה שעלה בסוף כבקשה מהציבור של הגרעין התורני זה העניין של הצניעות. היה לנו ברור שאי אפשר לפנות אל הציבור הרחב ולבקש מהם להתחזק בצניעות כי הקול זה לא יישמע, ולכן חשבנו להתחיל עם האנשים שמשרתים את הציבור. מה שאנחנו בעצם מבקשים מהם זה להתחשב בציבור הדתי. בסך הכל זה מקובל די שבתי עסק מקפידים על תלבושת אחידה".

 

הפניה הראשונה נעשתה לבתי עסק גדולים כמו בנקים, קופת חולים והדואר. המשימה הוטלה על אישה על מנת למנוע את המבוכה בכך שגבר בא לשוחח על מחשופים של נשים.

 

"התחלנו מאוד בזהירות", מספר הרב בראלי, "היו מקומות שהיה חשוב להם לשתף איתנו פעולה כמו קופת חולים מאחר שאנחנו לקוחות מרוצים. במקרה שלהם פשוט ניתנה הוראה שגם הפקידות תלבשנה חלוק של קופת חולים. הגענו לאנשים שמבינים אותנו כמו מנהל הסניף של הסופר פארם שפנה להנהלת הרשת וביקש להגדיר את הסניף בשדרות כסניף חרדי, על מנת שישלחו להם פרסומות מתאימות. בעיריה, לעומת זאת, לא הלך לנו הם לא היו מעוניינים".

 

משפרים את הקמפיין

את פרויקט תו תקן צנוע שזכה לכינוי "כבוד הדדי" לוו מודעות שניתלו ברחבי העיר והדגישו את היתרונות שבלבוש צנוע. המודעות, עליהן הופיע בתחילה הבבא סאלי עם הציטוט שלו "לבוש צנוע - אושר כבוד וברכה", לא הוכתרו בהצלחה ואנשי הארגון שינו את המילה צניעות ל"כבוד הדדי".

 

שלטי החוצות לווה במודעות בעיתון של הגרעין התורני בו צויינו החנויות שמקפידות על לבוש צנוע."השאיפה שלנו היום היא להעלות את נושא הצניעות

למודעות של הציבור", מסביר הרב בראלי "אנחנו רוצים שגם אנשים שאינם שומרים תורה ומצוות יבינו את עוגמת הנפש של אדם שמשתדל לגדל את ילדיו בטהרה ונאלץ לפגוש נציגי ציבור שפוגעים לו בדבר. אני שואף שאנשים יבינו שאין כאן רדיפה".

 

- אבל יש כאן הצבת תנאים

 

"בחו"ל יש תקנים ברורים להופעה מכובדת במקומות עבודה. אנחנו לא מעונינים להסתגר כמו החרדים, אני רוצה להיות שייך לציבור הכללי ואני אומר להם תאפשרו לי. אנחנו לא מבקשים מבעלי העסקים שהעובדות תגענה בחצאית או שרוולים, אלא רק שלא יהיו מחשופים. צריך להבין שעם כל הרצון הטוב שלי להשתלב בחברה הכללית אני לא יכול להקריב את מה שבנפשי. אני מקווה שבשדרות שהיא עיר קטנה עם אופי מסורתי נצליח לעשות את זה, והייתי שמח אם בהמשך הדגם הזה יעבור לעוד מקומות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים