שתף קטע נבחר

חמאס: ההקלות - הונאה שנועדה לייפות את הסגר

ההודעה על תוספת הסחורות שהעברתן תורשה לרצועה התקבלה באדישות בארגון, שם האשימו את ישראל בניסיונות ליצור מצג שווא ש"יהפוך את המצור לחוקי בעיניי הקהילה הבינלאומית". באיחוד האירופי בירכו על ההחלטה

באיחוד האירופי בירכו אחר-הצהריים (יום ה') על החלטת ישראל להקל בתנאי המצור על הרצועה, אבל בחמאס הטילו ספק באמינות הדברים. דובר הארגון, סמי אבו-זוהרי, אמר כי הודעת הקבינט היא לא אלא "הונאה שנועדה ליפות את הסגר, להבטיח את המשכו ולהפוך אותו לחוקי בעיניי דעת הקהל העולמית".

 

אבו-זוהרי אמר כי מה שדרוש הוא אינו הוספת סוגים חדשים של סחורות לרשימת אלו שהעברתן לרצועה מותרת, אלא הסרה גורפת של כלל ההגבלות, חידוש הפעילות במעברים, הבטחת חופש התנועה של האזרחים והכנסת אמצעים אחרים שישראל אסרה על העברתם, ובראשם חומרי בנייה, תשתיות לתעשייה, דלק, חשמל והסרת המגבלות על פעילות בנקאית.

 

"מבחינתנו מדובר בהחלטה נטולת כל ערך", הבהיר אבו-זוהרי. "זו הסיבה שאנו קוראים להמשיך בפעולות הסולידריות הבינלאומיות לשבירת המצור".

 

דברים ברוח דומה אמר גם מזכ"ל ממשלת חמאס בעזה, ד"ר מחמוד עווד, שגרס כי ההחלטה נועדה "לעקוף את רצון הקהילה הבינלאומית שמצפה להסרתו המוחלטת של המצור. התנאים שעליהם הכריזה ישראל רק יותירו את הלחץ והמתח באזור".

 

גם בירדן לא התקבלה הודעת ישראל בהתלהבות יתרה. דובר הממשלה בעמאן, נביל שריף, אמר כי "כל מהלך שיפחית את הלחץ מעל עזה הוא צעד בכיוון הנכון, אבל תיקונים קוסמטיים מסוג זה לא יביאו פתרון למצב".

 

אבל באיחוד-האירופי ראו את הדברים באופן שונה. שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, אמרה כי היא רואה בחיוב את תוספת סוגי הסחורות שיוכנסו מעתה לרצועה בירכה והביעה תקווה כי "כעת יגיעו מוצרים רבים יותר לתושבי עזה שיוכלו להקל על תנאים החיים היומיומיים שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
סחורות במעבר קרני. תוספת לא מספקת?
צילום: גדי קבלו
קתרין אשטון. "הקלה בחיי היומיום של העזתים"
צילום: רויטרס
מומלצים