שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  י-ם: מאה אלף מפגינים מלווים את ההורים למעצר
  רבבות ממתינים להורי הבנות מעמנואל במגרש הרוסים - שם הם אמורים להיעצר כפי שקבע בג"ץ - אך האוטובוסים לא הגיעו בשעה שנקבעה - 17:00. ילדים באוטובוס נקשרו ב"אזיקים". במקביל יצאו אוטובוסים מבני ברק, מאות ניסו לחסום את צומת גהה

  בדרך לכלא, בתמיכת ההמונים: לאחר מחאת הענק על "בג"ץ עמנואל" בירושלים ובבני ברק יצאה בצהריים (יום ה') קבוצת הורים למגרש הרוסים בירושלים, שם הם אמורים להיעצר. כמאה אלף בני אדם מלווים אותם בדרך לתחנת המשטרה בבירה, שם ממתינים רבים בלי להתפרע. ההורים היו אמורים להגיע ב-17:00, אך לא הגיעו בזמן שקבעו שופטי בית המשפט העליון, כנראה בשל המהומה הרבה.

   

  באוטובוס שליווה את ההורים היו גם חלק מהילדים, כאשר הם לידיהם "אזיקים", בניסיון לייצר פרובוקציה. בדרך פגש את השיירה הרב יוסף שלום אלישיב שגרם להמולה גדולה. הוא הגיע ברכבו אך לא יצא ממנו. לדברי אחד החרדים, "הרב הגיע כדי לחזק את ההורים וברכתו אומרת הכל". חרדי אחר אמר ל-ynet כי "לא יכלנו לבקש אירוע טוב מזה כדי לחדד את ההזדהות של הקהילה החרדית אשכנזית. צריכים לשלוח זר פרחים לבג"ץ".


  בהפגנה בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

   

  מפגן העוצמה של החרדים - כתבות אחרונות ב-ynet 

   

  יותר מ-60 אלף חרדים הגיעו להפגנה המרכזית ברחוב ירמיהו בירושלים. במקביל, בבני ברק הפגינו יותר מ-50 אלף חרדים. לאחר שבג"ץ דחה מוקדם יותר את הבקשה לעכב את המעצר, אמורים להיעצר 61 הורי תלמידות שסירבו לשלוח אותן ללימודים מאז הוחלט לבטל את ההפרדה העדתית בבית הספר "בנות יעקב" בעמנואל. 

   

  גם בבני ברק היו הורים מעמנואל שיצאו לכיוון ירושלים. כמה מאות חרדים ניסו לחסום את התנועה באזור צומת גהה, אולם אנשי יס"מ הדפו אותם ואיפשרו את מעבר האוטובוסים.


  ההפגנה בבני ברק, ניסו לחסום את גהה (צילום: דודו אזולאי)

   

  בג"ץ אישר לחמישה הורים לא להסגיר את עצמם, לאור המלצת משרד הרווחה שהסביר כי שני ההורים לא יוכלו להיות הרחק מילדיהם. במקביל, אם אחת הביעה נכונות כי בתו תגיע לבית הספר ותלמד עם תלמידות ספרדיות. לדברי ניצב נסים, מור ,ראש אגף מבצעים במטה הארצי של המשטרה, "אם ויהיו כאלה שלא יסגירו את עצמם אנחנו נאתר אותם, נגיע אליהם ונביא אותם למעצר על פי החלטת בג"ץ". 

   

  "הולכים לכלא בראש מורם"

  אחד ההורים, רפאל אלמליח, אמר מעל במת בהפגנה בירושלים כי ההורים לא יתפשרו ויילכו לכלא "בראש מורם". לדבריו, "ב-24 השעות האחרונות ניסו לשבור את רוחנו מה עם הילדים מה עם הילדים הקטנים אתה משאיר אותם בבית לבד בלי אבא בלי אמא, שואלים אותי, מה אשתך עושה, יש לנו תינוק היא הולכת איתו לכלא, ושואלים אותי מה עם הרבנים? הרבנים דואגים לחינוך של הילדים שלנו".

   

  "כל ההורים בעמנואל באנו בראש מורם בראש גאה. לא נתפשר על שום פשרה. שמעתי בשעות האחרונות שהעותר אומר אולי נתפשר. (נשמעו קריאות גנאי) העותר מבקש אולי נדחה, אנחנו לא מתפשרים. מה שגדולי הדור אומרים לנו, עם זה אנחנו צועדים לכלא.  

   


  רבבות חרדים במפגן העוצמה בירושלים, היום (צילום: גיל יוחנן)

   

  השארנו ילדים, מטרתנו הייתה אחת - חינוך הילדים בראש מעיינינו. לצערנו, שלוש השנים האחרונות שפכו את דמם, שפכו את דמנו, של כל ההורים, במגמה הזאת עם כל מיני עלילות, ואני אומר לכם רבותיי, הדברים לא רק שהם שקריים הדברים הם זדוניים. ישבו ובמשך שלוש שנים אמרו דברים לא נכונים".

   

  ליצמן: "אין מצב ללכת נגד הרב"

  סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, אמר בהפגנה כי הוא מכבד את בג"ץ, אך יתפטר אם יפסוק בניגוד לתורה. "אני מקיים כל דבר שבג"ץ יחייב אותי במשרד. אם בג"ץ יחייב אותי דבר שאני לא אוכל לעמוד בו מבחינת דעת הרבנים, אני אתפטר. כסגן שר אני מחוייב לחוק".

   

  הוא הביע תמיכה בהורי הבנות ואמר כי "לא נורא שהם הולכים לבית הסוהר". לדבריו, "אין מצב כזה שאפשר ללכת נגד הרב.

  אנחנו מחונכים כל השנים שמקבלים פסקי דין של רבנים וזה הדבר הכי חשוב. אם אי אפשר את זה אז הם משלמים בבית סוהר".

   

  בהפגנה בירושלים, טיפלו צוותי מד"א בשמונה נפגעים מהתייבשות שהתעלפו. מצבם מוגדר קל.

   

  בתוך כך, עיריית בני ברק פתחה מוקד סיוע לילדי המשפחות מעמנואל שהוריהם בדרך למעצר. חלק מהבנות הגיעו לעיר והועמד לרשותן מתקן לימוד.


  פורסם לראשונה 17/06/2010 16:09

   

  בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, שמוליק גרוסמן, אמנון מרנדה ואביעד גליקמן
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חרדים בהפגנה בירושלים
  צילום: גיל יוחנן
  למען החינוך של הילדים. מפגינים בבני ברק
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים