שתף קטע נבחר

הולנד: הימין הקיצוני יישאר מחוץ לממשלה

המשא ומתן הקואליציוני בין מפלגת הימין הליברלית, שזכתה בבחירות בהולנד, לבין המפלגה האנטי-מוסלמית הסתיים בכישלון. כעת ייאלצו הליברלים לפנות למנהיג השמאל, יוב כהן

המפלגה הליברלית-ימנית, שזכתה ברוב הקולות בבחירות לפרלמנט בהולנד, הודיעה הערב (יום ה') על כישלון המגעים הקואליציוניים עם מפלגת הימין הקיצוני שהתברגה למקום השלישי.

 

בבחירות שנערכו בהולנד בשבוע שעבר זכה גוש הימין, אולם אף מפלגה לא קיבלה רוב משמעותי מתוך 150 המושבים בפרלמנט. המפלגה הליברלית-ימנית בראשותו של מארק רוטה קיבלה 31 מושבים ואילו מפלגת השמאל, הלייבור, בראשותו של יוב כהן, הגיעה למקום השני עם 30 מושבים.

 

אולם הסיפור הגדול של הבחירות היה ללא ספק התחזקותה המרשימה של מפלגת החירות האנטי-איסלאמית בראשותו של חירט וילדרס. מפלגת הימין הקיצוני, הקוראת לאסור בניית מסגדים ולבישת רעלות, הצליחה לשלש את כוחה עם 24 מושבים. לעומתה, מפלגת השלטון היוצאת, הנוצרית-דמוקרטית, הגיעה למקום הרביעי עם 21 מושבים בלבד.

 

ראש צוות המשא ומתן של הליברלים, אורי רוזנטל, אמר שבתום שבוע של דיונים קדחתניים לא הושגה כל הסכמה עם הנוצרים-דמוקרטים ועם מפלגת החירות. רוזנטל ציין שהוא בישר למלכת הולנד, ביאטריקס, כי אין כל אפשרות להקים ממשלה משותפת לשלוש מפלגות הימין.

 

פירושו של דבר שהליברלים יאלצו לנסות להקים ממשלת אחדות עם מנהיג השמאל כהן ועם כמה מפלגות קטנות נוספות. עם זאת, אם ייכשל המשא ומתן

עם הלייבור הדבר יעמיק את המשפט הפוליטי בהולנד, מאחר שאזרחי המדינה בחרו פרלמנט מגוון ומפולג.

 

זוהי מערכת הבחירות הרביעית המתקיימת בהולנד מאז 2002, שבכולן ניצחו הנוצרים-דמוקרטים אך התקשו לשמור על מושכות השלטון. הממשלה האחרונה בראשות יאן פטר בלקננדה קרסה בחושד מרס בעקבות סכסוך עם שותפתה לקואליציה, הלייבור, לגבי הארכת המשימה ההולנדית באפגניסטן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המו"מ נכשל. רוטה
צילום: AP
חזק אבל בחוץ. וילדרס
צילום: AP
הכדור עובר אליו. כהן
צילום: רויטרס
מומלצים