שתף קטע נבחר

מאחורי המחאה: פרוש נגד ליצמן

בין סגני השרים מתנהל עימות ארוך שנים על השליטה בציבור החרדי והקרדיט על ההישגים לציבור החרדי. הפעם סגן השר פרוש יזם ועמד מאחורי הפגנת הענק נגד בג"ץ. ולמה ברגע האחרון טורפדה הנחייתו?

מאחורי הפגנת הענק שערכו היום (ה') החרדים נגד החלטת בית המשפט העליון התנהל קרב סמוי ורווי יצרים, בין סגני משרד החינוך והבריאות מאיר פרוש ויעקב ליצמן, על הקרדיט "מגן הציבור החרדי".

 

בצד של סגן השר ליצמן שני יועצי תקשורת חרדים במשקל כבד, יענקי איזק ומנחם גשייד, ובצד של פרוש שני "ילדים" דומיננטיים יענקי ומוישי וראש הלשכה מנדי שוורץ, הבוחשים מאחורי הקלעים. בין פרוש לליצמן מתנהל קרב אימתני ארוך שנים על השליטה בציבור החרדי והקרדיט על ההישגים לציבור החרדי.

 

בכיפוף הידיים האחרון ביניהם, בו התמודד פרוש על ראשות עיריית ירושלים, הוא הפסיד את המערכה לא מעט בזכות ליצמן, שהוביל קו התנגדות נוקשה נגד בחירתו בתוך המגזר החרדי, ובחסידות "גור" הגדולה העומדת מאחוריו. אולם מאז, למרות כמה "מכות" שחטף ליצמן בתחום רפורמת השיניים ובית החולים ברזילי, פרוש לא הצליח להתבלט בתוך המגזר החרדי.

 

עם תחילת סערת עמנואל, ניצל פרוש את קרבתו לחסידות סלונים, והחל לדבר על שיחזור הפגנת 'החצי מיליון' הידועה של החרדים. פרוש ואנשיו מומחים בתכנון מערכות המונים ומבחינתו נקודת ההזנקה למרכז הבמה ועוד על חשבון ליצמן, כבר החלה להתבשל.


המחאה ההמונית. (צילום: גיל יוחנן)

 

כבר לאחר החלטת בג"ץ שקירבה את הורי המגמה החסידית לכלא, כינס סגן השר פרוש את אנשיו ומקורביו יהודה משי זהב ויוסי דייטש, והחל לתכנן את הפגנת הענק. פרוש הבין את הפוטנציאל והזמין את חברי הכנסת הליטאיים משה גפני ואורי מקלב, למשרד 'אגודת ישראל' בירושלים, המזוהים איתו יותר מביתו הפרטי וסגן השר ליצמן כמובן לא הגיע. מכאן פרוש כבר השתלט סופית על המערכה כגיבור המרכזי של האירוע. בעצרת שהתקיימה בירושלים ליצמן לא היה על הבמה, וסגן השר פרוש היה אמור להנחות את האירוע המרכזי מול קהל של מאה אלף איש.

 

דרישת העדה החרדית

אלא שברגע האחרון הנחיית האירוע טורפדה. אנשי העדה החרדית שהגיעו להשתתף בהפגנה דרשו שהמנחה לא ישא תואר סמלי במדינת ישראל, וסגן השר פרוש שארגן ויזם את האירוע ויתר בצער על הנחיית האירוע.

 

מי שלקח את שרביט ההנחיה, היה אחד הכוכבים העולים במגזר החרדי, יוסי דייטש, אשר משמש גם כחבר מועצת העיר ירושלים, ונמנה על חסידות סלונים. דייטש שעמד גם מאחורי ארגון האירוע בפועל, ונחשב לאדם פיקח היה לבסוף הכוכב הגדול של המחאה המרשימה.

 

בסיום האירוע הסביר איש התקשורת החרדי, בצלאל קאהן, את הזכות של השופט אדמונד לוי "באיחוד השורות של כלל המגזר החרדי לכמה שעות", ואמר כי מדובר בשכר שיחה נאה שנתן בפסיקתו על 'הבטחת הכנסה' לאברכים החרדים, בה התנגד לביטולה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרוש. מנהל מגעים עם הנשיא
צילום: משה מילנר, לע"מ
ליצמן. יצא בחוץ
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים