שתף קטע נבחר

שירותי הרווחה להורי עמנואל: איפה הילדים?

עובדים סוציאלים שנשלחו לדאוג לילדים נתקלו בחומה בצורה ובמידע סותר. "רואים בנו חלק מהממסד ולא משתפים פעולה"

אביהם הלכו לכלא בתמיכת ההמון, אמותיהן מתחמקות בינתיים מהמשטרה - ומה על הילדים עצמם? בשירותי הרווחה פועלים מהבוקר (יום ה') בנסיון לאתר את הילדים של "כוכבי" סערת עמנואל, ונתקלים בהמון דיסאינפורמציה. ההורים ובני משפחה אחרים סירבו לשתף את שירותי הרווחה במידע על מקום הימצאם של הילדים.

 

מפגן העוצמה של החרדים - כתבות אחרונות ב-ynet

 

משעות הבוקר פעלו שלושה חדרי מצב - שאחד מהם במגרש הרוסים בירושלים, לשם הגיעו משפחות עם ילדים קטנים, למקרה שיהיה צורך בקליטתם. אך הצוותים חזרו בידיים ריקות. המחלקה לשירותים חברתיים בעמנואל תוגברה בשני עובדים סוציאלים, ו-40 עו"סים נוספים בכל הארץ הוכנו ל"הקפצה".

 

עד לשעות הערב המאוחרות, שירותי הרווחה לא איתרו אף ילד, אך בשיחה עם ynet הסביר סמנכ"ל משרד הרווחה, מנחם ווגשל, כי מדובר בילדים נורמטיביים ולא כאלה המוכרים לשירותי הרווחה  - למעט ילדים בודדים עם צרכים מיוחדים.


אבל לאן נעלמו הילדים? הרגעים שלפני המעצר (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"הם לא אוכלוסיית היעד הרגילה שלנו, אך יישארו בלי הורים", אמר ווגשל. "מהבוקר ועד עכשיו היה מאוד קשה למצוא מידע עליהם - איפה הם נמצאים, או מה קורה איתם. התשובות שאנחנו מקבלים זה שהם לא יודעים או לא שומעים, אנחנו מקבלים גם מידע סותר, אך התחושה שבכל זאת הם מטופלים ושהם לא יפקירו אותם".

 

סמנכ"ל המשרד הסביר את הקושי בתקשורת עם הציבור החרדי, בכך ששירותי הרווחה בין היתר מייצגים את הממסד,  "וזוהי הסיבה לכך שהם לא שיתפו פעולה,

 אך הם לא יפקירו את הילדים בכל זאת. אנחנו לא רוצים להתערב, זו לא אוכלוסיית היעד שלנו, אנו רק רוצים לוודא שהילדים מטופלים אצל קרובי משפחה או בקייטנה. אנחנו מחויבים לדעת שהילדים הללו לא יהפכו לילדים בסיכון והמשפחות הרחבות דואגות להם. כאשר נקבל את המידע, נגיע לסיכומים עם ההורים".

 

לאחר המעצר הצטרפו שישה עובדים סוציאלים - שלוש שנים ושלושה גברים, לצוותים שקלטו בבתי סוהר את האסירים. אך גם הם טרם דלו מידע אודות הילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"היה מאוד קשה למצוא מידע"
צילום: נועם מושקוביץ
חרדים בהפגנה היום בירושלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים