שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  משאירים את העוגה שלמה
  האמירות בסדרה התיעודית "הדוגמניות" מרוככות ואין בהן התרסה גדולה מדי כלפי העולם שממשיך לפרנס חלק מן המרואיינות. מה זה משנה, העיקר שיראו את בר רפאלי

  אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה, לרקוד על שתי חתונות ולאחוז במקל משני קצותיו. עובדה: "הדוגמניות", סדרה תיעודית (ערוץ 2) על עולמן של נשים שגופן מקדם מכירות מוצרים, משודרת כדבק בין הפרסומות בהן מככבות נשים שגופן מקדם מוצרים. האם לא היה זה עכוזה של נועה תשבי שעיכס על המסך וצפינו בו בפרסומת ללא-חשוב-מה, קצת לפני או אחרי שאמרה כי דוגמנות למעשה הורסת את הילדות? האם הפקת הסדרה הזאת אינה מתאפשרת בגלל עודפי המצלצלים בקופת ערוץ מסחרי, שבו דוגמניות רבות מספור מוכרות את גופן (כהגדרתה הקולעת של יעל גולדמן. היא אמרה "זונה", לא אני) ומאפשרות לגופים מסחריים להרוויח מזה?


  "הדוגמניות". עלה תאנה ביקורתי קטן (צילום: ערוץ 2)

   

  עלה התאנה הביקורתי של "הדוגמניות" קטן. הערווה גדולה. תעשיות היופי והפרסום נושקות כיום לפורנו-רך, רצוי עם ילדות. אף צופה שפוי לא צריך את נועה תשבי, אסתי גינזבורג, שירז טל, מעין קרת, שירלי בוגנים, שירה וילנסקי ועוד רשימה ארוכה של נשים מצודדות כדי שיאמרו לו את זה. האמירות עצמן מרוככות ואין בהן התרסה גדולה מדי כלפי העולם שממשיך לפרנס חלק מן המרואיינות. כשעדי ברקן אומר שהשימוש בילדות בנות 12 בדוגמנות הוא "חולני", מאזנים את התמונה בהתבוננות אילמת של המצלמה בילדות בנות 12 בערך מדגמנות הלבשה תחתונה, ובצילום של ילדה בת 13 שנתבעת להיות סקסית, כאילו שיש לה מושג מה זה, כאילו שעצם התביעה לא ניצב על הגבול הדק שבין סתם נצלנות לפדופיליה.

   

  סקס, סמים, אנורקסיה ובר רפאלי

  הרגעים הטובים באמת של הפרק הראשון לא נוצרו במצעד הראשים המדברים אלא במעקב אחרי שלי גולדנברג, ילדה בת 16 שיוצאת לכבוש את העולם. העולם מצוי במילאנו, ויש בו אלפי דוגמניות-נערות שחיות בבדידות כשהן מתרוצצות מאודישן לאודישן ומקוות לטוב.


  נועה תשבי. בזמן הפרסומות, וגם ביניהן (צילום: מיכאל קרמר)

   

  והנה גם אליסה גוררי, בת 16, כנראה כבר לא תשלים את בחינות הבגרות שלה ולא תהיה עלמה מקובלת בקרב חבריה לכיתה, אבל כשהכסף הגדול, התהילה והפיתויים הנלווים לה קורצים מן האופק, מה כבר יכולה מערכת החינוך להציע לה?

   

  שיאי העצב של הפרק הזה התרחשו סביב סיפורה של אלכס, דוגמנית בת שמונה. אמא שלה, יאנה קלמן, היתה פעם מלכת יופי, כעת היא אומרת שכן, היא מגשימה את חלומותיה דרך הילדים שלה והיא לא מודעת למפלצתיות של האמירה. דאגנית ומסורה היא מלווה את ילדתה לאודישנים, יחד עם בן זוגה ואבי הילדה, שמתפייט על חשבון הבנק התופח של הקטנה. באודישן אומרים לה שהיא רזה מדי ושיצטרכו להקטין את הבגדים עבורה או שתאכל במבה. היא מקבלת את העבודה וזועקת, יש.

   

  כאן בדיוק מתחיל העיוות האיום שאת פירותיו נראה כמה שנים מאוחר יותר, על מסלולי ערוץ האופנה, בעיתונות ובקטלוגים ובשלל הפרסומות בהן ילדות ונערות יהיו חפצים יפים עם חיוך גדול, הבעה מוכתבת מראש והילה מטורפת של זוהר. אבל "קץ הילדות" הוא רק הפרק הראשון בסדרה. בהמשך צפויים סקס, סמים, אנורקסיה – ובר רפאלי, בפרסומות וגם ביניהן. נכון שתישארו לצפות?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הדוגמניות". הגבול שבין נצלנות לפדופיליה
  צילום: ערוץ 2
  לאתר ההטבות
  מומלצים