שתף קטע נבחר

האו"ם מודה: חלה הסלמה באלימות באפגניסטן

רבבות החיילים הזרים המוצבים באפגניסטן אינם מצליחים לעצור את תקיפות טליבאן: מדו"ח שחיבר מזכ"ל האו"ם עולה כי בארבעת החודשים הראשונים של 2010 ארעו במדינה מדי שבוע שלושה בממוצע, ועשרות אזרחים נרצחו

תשע שנים לאחר פלישת בעלות הברית לאפגניסטן - והאלימות במדינה רק ממשיכה להתפשט: מדו"ח מיוחד שחיבר מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, עולה כי על אף המאמצים הבינלאומיים הנרחבים, ממשיכים מורדי טליבאן לתקוף באופן יומיומי אזרחים וחיילים, לבצע פיגועי טרור ולרצוח חפים מפשע.

 

"באופן כללי, לא חל כל שיפור במצב הביטחוני", צויין בדו"ח, שנשלח ל-15 החברות במועצת הביטחון של האו"ם, "גורמים אנטי-ממשלתיים תוקפים ללא אבחנה מטרות אזרחיות, נציגים של המדינה, וכוחות בינלאומיים". לטענת באן, בקרב החמושים האיסלאמים מתגברת המגמה של שימוש במטעני נפץ מאולתרים, וביצוע פיגועים על ידי מחבלים מתאבדים.

 

"חלה עלייה של 94 אחוזים במספר התקריות בהן נעשה שימוש במטעני חבלה מאולתרים בארבעת החודשים הראשונים של 2010 לעומת התקופה אשתקד", נכתב בדו"ח. בין היתר, התרחשו בחודשים הללו שלושה פיגועי טרור בממוצע בשבוע, מחציתם בדרום אפגניסטן.

 

בנוסף, מתרחשים בממוצע שני פיגועי טרור משולבים מדי חודש - כפול מהכמות שנרשמה בשנת 2009. "המעבר לפיגועי טרור מורכבים יותר מעיד על היכולת המתגברת  של רשת הטרור המקומית הקשורה לאל קאעידה", כותב מזכ"ל האו"ם.

 

נתוני הדו"ח מתייחסים גם לתקיפות נגד האוכלוסיה האזרחית באפגניסטן:

 מדי שבוע נרצחים שבעה אזרחים על ידי חמושים איסלאמים - נתון המהווה עלייה של 45 אחוזים.

 

פיגועי טרור קטלניים ותקיפות הפכו לעניין שבשגרה באפגניסטן: בשבוע שעבר נהרגו לפחות 40 בני אדם ועוד 77 נפצעו בפיגוע שאירע מצפון לעיר קנדהאר שבדרום המדינה. מחבל מתאבד פוצץ את עצמו בלב חוגגים שבילו בחתונה מקומית, בהם רבים הקשורים למשטרה או למיליציה המקומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חייל אמריקני באפגניסטן
צילום: AFP
מומלצים