שתף קטע נבחר

מחקר: שתיית תה וקפה מורידה הסיכון למחלות לב

מחקר הולנדי רחב היקף, שנמשך 13 שנים וכלל יותר מ-30 אלף איש, מצא כי שתיית 3-6 כוסות תה ביום הפחיתה את הסיכון להתקף לב ב-45%, ושתיית 2-4 כוסות קפה ביום הפחיתה את הסיכון ב-20%. לא הושפע - הסיכון לשבץ מוחי

שתייה של כמה כוסות תה או קפה עשויים להגן מפני מחלות לב: כך מעלה מחקר הולנדי רחב היקף שהתפרש על פני 13 שנים, כלל עשרות אלפי נבדקים ופורסם בגליון החדש של כתב העת של האיגוד האמריקני לרפואת הלב,Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

 

כמה כוסות ליום זה בריא?

המחקר, שכלל 37 אלף איש, מעלה כי אלה ששתו שלוש עד שש כוסות תה ליום, היו בסיכון נמוך ב-45% למות ממחלות לב, בהשוואה לאלה ששתו פחות מכוס

תה אחת. שתייה של יותר משש כוסות תה ליום הביאה להפחתה של 36% בסיכון ללקות במחלות לב, בהשוואה לאלה ששתו פחות מכוס אחת ליום.  

 

נבדקים ששתו שתיים עד ארבע כוסות קפה ליום, היו בסיכון נמוך ב-20% ללקות במחלות לב, בהשוואה לאלה ששתו פחות או לא שתו קפה כלל. עם זאת, שתיית קפה או תה לא השפיעה על הסיכון ללקות בשבץ מוחי.  

 

עורכת המחקר, פרופ' איבונה ואן-דר-שו, אמרה כי המחקר לא כלל את אלה הסובלים ממחלת לב ידועה, כך שלא ברור אם צריכת קפה ותה יעילה גם להם. עם זאת, עבור אנשים בריאים, שתיית קפה או תה אינה מזיקה ואף עשויה להסתמן כבריאה, לפחות לבריאות הלב.  

 

תה ירוק לבריאות

מחקרים קודמים כבר מצאו כי קפה או תה מפחיתים את הסיכון למחלות לב. באחד המחקרים שפורסם ב-2008, נמצא כי נשים ששתו ארבע עד שש כוסות

קפה ליום היו בסיכון מופחת של 34% למות ממחלת לב. אצל גברים ששתו מעל חמש כוסות, נמצא סיכון מופחת של 44%.  

 

במחקר אחר שפורסם באותה שנה, נמצא כי שתיית תה ירוק משפרת את תפקוד כלי הדם ומפחיתה את הסיכון למחלות לב.  

 

במחקר רחב היקף נוסף שפורסם בשנת 2006 ונמשך 20 שנים בהשתתפות עשרות אלפי גברים ונשים, נמצא כי קפה אינו מגביר את הסיכון למחלות לב עבור רוב האנשים. מחקר נוסף מאותה שנה שכלל מעל 40 אלף נבדקים ונמשך 11 שנים, מצא כי שתיית חמש כוסות תה ירוק ליום מפחיתה את הסיכון למות ממחלות לב בשיעור של עד 26% . 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוריד ב-20% הסיכון להתקף לב. קפה
צילום: Index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים