שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: יותר שעות פעילות גופנית - יותר מאושרים

  מחקר ישראלי, שנערך בקרב ספורטאים, מצא קשר ישיר בין מספר השעות בהן עוסקים בפעילות גופנית לבין שביעות הרצון מהחיים. הסיבות, לדעת החוקרת: שיפור הדימוי העצמי, ריחוק מדאגות היומיום והזדמנות לאינטרקציות חברתיות

  האם המשפט "נפש בריאה בגוף בריא" מתאר את המציאות? מחקר חדש מצא שכן. המחקר, שנערך על ידי ד"ר מיה אמיתי, מתמחה בפסיכיאטריה בבית החולים "גהה", מצא כי ככל שאנשים מבצעים יותר פעילות גופנית, הם יותר שבעי רצון. הסיבה, להערכתה, מלבד שחרור האנדורפינים, היא כי פעילות גופנית סדירה משפרת את הדימוי העצמי ואת תחושת הערך, משרה מצב מרגיע, מרחיקה מדאגות הקיום היומיומיות ואפילו מספקת אפשרויות לאינטרקציות חברתיות.

   

  משקל ניכר לגורמים הפסיכולוגיים 

  המחקר בדק האם יש התאמה בין מספר השעות בהן עוסקים בפעילות גופנית לבין שביעות הרצון מהחיים. הוא נערך בקרב 120 ספורטאי קבוצת אנדיור, העוסקים בענפי ספורט סיבולת שונים. מלבד הפרטים הדמוגרפיים מילאו הספורטאים "שאלון אושר" ושאלון נוסף, למדידת רמת הדיכאון, במטרה שלא לאפשר השתתפות של אנשים שנמצאים בדיכאון, אשר יטו את התוצאות. 

   

  ציון האושר ההממוצע בקרב הקבוצה עמד על 25.66, עם סטיית תקן של 5.62. עוד נמצא במחקר כי אין קשר בין רמת האושר לבין הגיל או רמת הכנסה. לעומת זאת נמצא כי רמת האושר קשורה למצב המשפחתי וכי הנשואים דיווחו כי הם יותר מאושרים, לעומת הרווקים או הגרושים.  

   

  כאמור, מהמחקר עלה כי יש קשר ישיר בין מספר שעות הפעילות הגופנית למדד האושר: ככל שאנשים

  ביצעו יותר פעילות גופנית, הם היו בממוצע יותר שבעי רצון מחבריהם.  ומה הסיבה לכך, לדעת החוקרת? "אנדורפינים היא מילת הקסם", אומרת אמיתי. "כבר שנים ידוע שנוירוטרנסמיטורים אלו שמשתחררים בתגובה לפעילות גופנית ותורמים להרגשה כללית טובה".

   

  אך לדעתה של אמיתי הסיבה הגופנית אינה הסיבה היחידה. "מעבר למנגנונים הפיזיולוגיים שפועלים כאן, יש משקל ניכר גם לגורמים הפסיכולוגיים", היא מסבירה. "פעילות גופנית סדירה משפרת את הדימוי העצמי ואת תחושת הערך. היא משרה מצב מרגיע, מרחיקה, גם אם לזמן קצר, מדאגות הקיום היומיומיות ומספקת מגוון אפשרויות לאינטראקציות חברתיות עם אנשים נוספים ואפילו עם הטבע".


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפעילות הגופנית מספקת מגוון אפשרויות לאינטרקציות חברתיות
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים