שתף קטע נבחר

בן 35 שהכין תפילין מת משאיפת אדים רעילים

ראובן אדל ממודיעין עילית הכין תפילין במקלט וערבב חומרים כימיים. לפתע אירע פיצוץ, הוא נפל כנראה לתוך התערובת החומצתית ונחנק מהאדים. הבניין נאטם עד הלילה. רב מומחה: בדרך-כלל עושים את זה במקומות מוסדרים ופתוחים

גבר בן 35 ממודיעין עילית מת הבוקר (יום ב') לאחר שנפגע משאיפת אדים רעילים, ככל הנראה של חומצה, בעת שהכין תפילין במקלט של בניין מגורים. צוותי מד"א שהוזעקו למקום טיפלו בפצוע, אך רופא נאלץ לקבוע את מותו. הבניין נאטם והדיירים יורשו לחזור אליו רק בלילה, בשל חשש לאדי חומצה שנותרו במקום.

 

לפי החקירה הראשונית עולה כי האיש, ראובן אדל, ערבב בין שני חומרים לצורך עיבוד עורות, מה שיצר תרכובת חומצתית. במקום נוצר פיצוץ קטן והשתחררו אדים. הוא נפל עם ראשו לתוך החומר, ונכווה בפניו. ככל הנראה, הוא נחנק מהחומרים המסוכנים שהמשיכו להתנדף.


אנשי המשרד להגנת הסביבה נטרלו את החומצה (צילום: אוהד צויגנברג)

 

פראמדיק של מד"א, איקו מנשה, סיפר שכאשר הוא וחבריו הגיעו, אדל כבר היה מחוסר הכרה. "זה קרה כנראה משאיפת חומר כימי שנוצר בריאקציה של שני חומרים אחרים. ביצענו בו פעולות החייאה ממושכות, אבל בסופו של דבר נקבע מותו".

 

שישה חובשים של מד"א ואיחוד הצלה, שנכנסו למקלט, החלו להרגיש צריבות ופונו לבית החולים בתל-השומר לבדיקות. דיירי הבניין פונו, ואנשי כיבוי אש והמשרד להגנת הסביבה פעלו לנטרל את השפעת החומרים. 

 

"כנראה לקח סיכון מחוסר ידע"

חוקרי זיהוי פלילי של מחוז ש"י הוזעקו למקום האסון. הם ציינו שרק חוקר מקרי מוות יוכל לקבוע באופן ודאי את הסיבה למותו של האיש, לאחר נתיחת הגופה.

 

הרב ישראל יוד, ראש מכון "פאר" לייצור ספרי תורה תפילין ומזוזות, הסביר כי אחד השלבים הראשונים בעבודתו הוא עיבוד עור הבהמה שממנו מיוצרים תשמישי קדושה אלו, והדבר נעשה בדרך כלל באמצעות חומרים כימיים. 

 

עם זאת, יוד הדגיש כי פעולה זו מבוצעת אצל בורסקאים מוכרים במפעלים גדולים הנמצאים בשטחים פתוחים ולא במקומות מיושבים. "כנראה שמחוסר ידע הבחור הזה לקח לעצמו סיכון ועיבד את העור בעצמו ועוד במרתף סגור, וגם שילם את המחיר".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הטיהור שאחרי
צילום: אוהד צויגנברג
גם החובשים נזקקו לטיפול. ארכיון
צילום: אבי מועלם
מומלצים