שתף קטע נבחר

קנס של כרבע מיליון על סחר במרשם האוכלוסין

משרד המשפטים הטיל קנס של יותר מרבע מיליון שקלים על חברה שפיתחה תוכנה לניהול גביית חובות וכללה בה רכיב שמאפשר לחפש מידע פרטי על תושבי ישראל. החברה אומרת שתגיב כשתקבל את הקנס באופן רשמי

הרשות למשפט טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים הודיעה היום (ב') שהטילה קנסות מנהליים בסך 258,000 שקלים בגין סחר לא חוקי במידע שמבוסס על עותק לא חוקי של מאגר מידע על אזרחי מדינת ישראל.

 

על פי ההודעה, חברת מ.נ.ר מערכות מידע, שמתמחה בפיתוח מערכות לעוסקים בגביית חובות, פיתחה רכיב לאיתור בעלי חוב שמאפשר למצוא פרטים אישיים שלהם. הרכיב מכיל מידע על מרבית אזרחי מדינת ישראל וכולל תאריכי לידה מלאים, פרטי התקשרות ומספרי תעודת הזהות של ההורים. ברשות אומרים שהחברה מכרה את הרכיב בצירוף מאגר המידע לכ-80 לקוחות שונים, מרביתם משרדי עורכי דין.

 

מרשם האוכלוסין דלף

לפני כחצי שנה, משרד המשפטים הודיע כי הטיל קנס מנהלתי בסך 167,000 שקלים על חברת "נקודת שיווק וסחר בע"מ", בגין שימוש לא חוקי בעותק של מרשם האוכלוסין שדלף לרשת. עורך הדין של החברה אמר אז כי "מדובר באכיפה סלקטיבית ולא תקינה של הרשות, שנתפסה לקנוניה שעשו עובדים של החברה מאחורי גבה". 

 

מאגר המידע עם מרשם האוכלוסין זמין ברשת בשנים האחרונות בגירסאות שונות. ברשת ניתן למצוא גירסה עדכנית ל-2006. ההדלפה גררה ביקורת מצד מבקר המדינה על התנהלות משרד הפנים והמשטרה בנושא. המבקר קבע כי המדינה כשלה בהגנה על פרטיות האזרחים.

 

משטרת ישראל חקרה את ההדלפה, אך סגרה את התיק מכיוון שלטענתה לא ניתן לאתר את המדליף. בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בשנה שעברה ודנה בדליפה, ציינה המשטרה כי במקרים בהם יש לה מידע נקודתי על אדם שעשה שימוש לא מורשה במאגר, היא מעמידה לדין.

 

הרשות: נעשה סחר במידע

יורם הכהן, ראש הרשות, אמר ל-ynet שבמקרה הנוכחי של חברת מ.נ.ר מדובר במידע שמבוסס על ה"אגרון" - תוכנת מרשם האוכלוסין שדלפה לרשת, ונעשה עיבוד מחדש של המידע וכן סחר ומכירה לגורמים נוספים. זאת בניגוד למקרים שבהם נעשה רק שימוש במידע.

 

בחברת מ.נ.ר אומרים שלא קיבלו עדיין הודעה רשמית על הקנס. "הדבר הזה לא מהיום, הוא נמשך שנים", נמסר מהחברה, "ברגע שתהיה לנו ההחלטה נפנה ליועץ המשפטי שלנו ונגיב בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים