שתף קטע נבחר

ח"כ ליצמן מול הכלא: לא נירתע מאיומי בג"ץ

הח"כים מיהדות התורה ממשיכים להתריס נגד בית המשפט העליון. היום הם קיימו את ישיבת הסיעה בשערי כלא מעשיהו - שם כלואים הורי הילדות מעמנואל. סגן השר ליצמן: "אם בית המשפט חשב שעם האיום הוא יסתום פיות - הוא טועה". ח"כ מוזס: "השאירו 293 ילדים ללא הורים וזה מגה פיגוע"

חמשת חברי סיעת יהדות התורה התכנסו בצהריים (יום ב') הרחק מהחדרים הממוזגים בכנסת. זה קורה באוהל שמשמש בימים האחרונים כלשכתו של סגן שר החינוך, מאיר פרוש, בכניסה לכלא מעשיהו - שם כלואים אבות לתלמידות מעמנואל שסירבו לציית לפסיקת בג"ץ.

 

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, אמר כי הוא לא נרתע מהבקשה של שופטי בג"ץ לחקור את התבטאויות אנשי הציבור

 החרדים נגדם: " אם בית המשפט יחשוב שעם האיום הזה הוא יסתום פיות הוא טועה. אנחנו לא נירתע ונגיד הכל. לא נסתיר את זה".

 

ליצמן המשיך בביקורת על בג"ץ: "אנחנו נגיד בדיוק מה שראינו ומה ששמענו. אנחנו לא נסתיר את זה. מי שנכח בשני דיונים ושמע את דברי השופט - ראיתי מיד את חוסר הסבלנות של השופט. הוא צריך לעשות חשבון נפש. שופט צריך להיות הגון וישר – וזה לא היה שם. בית המשפט הבין שהוא טעה, לא רק בזה שהוא שלח לבית סוהר, אלא שהוא גם הפקיר את הילדים".


ישיבת הסיעה באוהל החם (צילום: אבי מועלם)

 

"אדמונד לוי ו-14 שופטים אשכנזים"

גם יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני, לא חסך ביקורת מבג"ץ וטען כי דווקא יוצאי עדות המזרח מופלים במקומות אחרים. "בפסק דין אומלל אחד שמו הכל. במקום שיושב אדמונד לוי יושבים עוד 14 שופטים וכולם אשכנזים. 93% מהסגל באוניברסיטת תל-אביב הם אשכנזים. אנחנו רוצים לקיים דיון בחברה הישראלית - האם האוכלוסייה הספרדית מופלית לרעה? בוא נבדוק את כל המערכות האם קיימת גזענות - כן או לא".

 

הוא גם הזכיר את שר המשפטים הקודם, פרופ' דניאל פרידמן, ואמר כי היום המצב שונה. "כל ההחלטות של בית המשפט העליון, כולל פתיחת כביש 443 , הבטחת הכנסה, שליחת הורים לבית סוהר - הם לא היו מעיזים לעשות את זה בממשלה הקודמת כשפרידמן היה שר המשפטים".

 

ח"כ גפני התייחס גם לאי התייחסות בכירי הליכוד להחלטה. "ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא נוקט עמדה בעניין וגם שר החינוך לא נוקט עמדה. במדינת ישראל יושבים אברכים ספרדים בכלא על גזענות. זה לא יאומן. יהדות התורה צריכה להחליט מה היא עושה היום עם הצעת אי האמון בממשלה. אני קם בבוקר ושואל את העוזרים במה תקפו אותנו היום. חודש וחצי תוקפים אותנו. אני הייתי עם הילדות במגרש הרוסים בשמש הקופחת. הן בכו ואמרו לי כל הזמן שצריך לדאוג לילדים הזרים".


ממשיכים להתבטא נגד בג"ץ (צילום: אבי מועלם)

 

סגן שר החינוך, ח"כ מאיר פרוש, אמר כי גם החילונים מבינים את עמדת החרדים ולא את פסיקת בג"ץ. "יש לנו תחושה שהציבור מבין אותנו, הרחוב מבין אותנו. גם בתקשורת אומרים שאפשר להבין את הציבור החרדי. המסקנה היא שאנחנו לא שינינו את הדעה, ההורים לא שינו והרבנים לא שינו. ההלכה לא השתנתה. המסקנה היא שאותנו יבינו רק אם נצא לרחוב להפגין, רק אז יבינו שלא מדובר באפליה עדתית, כי בית הספר קלט גם את בני עדות המזרח".

 

40 ומשהו מעלות באוהל

חברי הסיעה הגיעו לאוהל הלוהט - שם החום היה מעל 40 מעלות. יו"ר הסיעה, ח"כ מנחם אליעזר מוזס, אמר ל-ynet לפני תחילת ישיבת הסיעה: "הרבה יותר לא נורמלי שיושבים אבות בתוך בית כלא בלי מזגנים על אמונות ודעות. המחאה שלנו זו הזדהות. זה דבר מינימלי לבוא להזדהות. השאירו 293 ילדים ללא הורים וזה מגה פיגוע". הוא הוסיף כי סיעתו שוקלת שלא להצביע עם הקואליציה בהצבעות אי האמון בממשלה.

 

בפתח ישיבית הסיעה אמר ח"כ מוזס: "הגענו לכאן, לשבת בחום הזה, מתוך הזדהות עם העצורים שיושבים מעבר לגדר כאן, על כך שאסרו אותם על אמונות ודעות. ההורים האלה נרשמו לבית הספר כדת וכדין ופתאום באמצע נזכרו לערער. ראיתם את ההתנגדות של כל הציבור בירושלים ועוד מקומות". הוא אמר כי המראות של אבות שהולכים לכלא, לעיני ילדיהם, הזכיר מקרים קשים מהעבר. "המעשה הזה מזעזע כל נפש. אולי סמלי שזה מגרש הרוסים כי ברוסיה הבולשביקית היו עושים את זה", הוא אמר.

 

לאוהל של יהדות התורה הגיע גם ראש חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד, משה פייגלין, שגינה את האפליה העדתית, אבל הצדיק את ההורים: "איזה זכות יש למדינה לבוא להורים האלה, או לכל הורה בישראל, ולומר כיצד לחנך את ילדיו? כשהמדינה מתחילה להסביר לי כיצד לחנך את ילדיי זה דמוקרטיה של סטלין. אני לא כאן בשביל החרדים, אני כאן בשביל החירות".

  

מחר אמור בג"ץ לדון שוב בסוגיית התייצבותן למעצר של 22 אמהות לתלמידות בבית הספר "בנות יעקב". בינתיים הבורר בין הורי המגמה החסידית בבית הספר בעמנואל לבין

 עמותת נוער כהלכה, הנאבקת בחלוקת המגמות, הודיע כי מפני שנציגי העמותה לא משכו את הבקשה לביזיון בית משפט - כפי שנדרשו - הוא מבטל את המשך הדיונים בתיק.

 

בהודעה שפרסמו הבוקר הדיינים נכתב כי "מפני שמר יואב ללום לא קיים את צו בית הדין מאתמול למשוך את עתירותיו ותביעותיו מבית המשפט, והוא מתנה זאת בתנאים שונים שלא על דעת בית דין, ונעשה שימוש פסול בהחלטת בית הדין בתקשורת, על כן רואה בית הדין את הדבר כהפרה של החלטת בית הדין, והדיון שנקבע היום בין הצדדים בטל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פרוש באוהל המחאה
צילום: אבי מועלם
מומלצים