שתף קטע נבחר

הרגולטור בצרפת: גוגל עברה על החוק

רגולטור צרפתי קובע שגוגל עברה על החוק, עת אספו ניידות הצילום שלה מידע פרטי מרשתות פתוחות - ושוקל לתבוע. בארה"ב יוקם צוות שיחקור את ענקית החיפוש. "לצרכן יש זכות לדעת מה גנבו ממנו, ולמה", אומר העומד בראשו

פרשת גניבת המידע מרשתות פתוחות מסתבכת; בצרפת נערכת הרשות להגנת הפרטיות CNIL לתביעת גוגל - בגין הפרה חמורה של פרטיות אזרחי המדינה, ובארצות הברית יוקם צוות שיורכב מנציגי יותר משלושים מדינות, במטרה לנתח ולחקור את ענקית החיפוש ואת תוכן המידע שדגמו ניידותיה – במקביל לחקירה פדראלית של נציבות הסחר (ה-FTC). 

 

צרפת: גוגל עברה על החוק

סוכנות CINIL הצרפתית קיבלה לידיה בשבוע האחרון את המידע שאספה גוגל בצרפת. לפי דיווח של אתר הדיילי מייל, הסוכנות מסרה שחלק מהמידע שקיבלה מגוגל אינו מפר את חוקי הפרטיות במדינה. מאידך, מידע אישי כמו סיסמאות גישה, קבצים שהועברו ועוד מהווה פגיעה של החברה בזכות הפרטיות של האזרח הצרפתי.

 

בכוחה של הסוכנות הצרפתית להזהיר, לקנוס ואף להוביל תביעה פלילית של גופים שעוברים על החוק המקומי. הסוכנות מסרה כי עד דצמבר השנה תסיים לנתח את החומרים, ולהבין מהו היקף הפגיעה, ואז גם יוחלט אם תוגש תביעה נגד גוגל.

 

ארה"ב: "לצרכן יש זכות לדעת מה גנבו ממנו"

ריצ'רד בלומנטל, תובע מדינת קונטיקט, הודיע על כינוס הצוות הבין מדינתי בארצות הברית. "לצרכנים יש זכות לדעת אם מידע אישי כמו כתובות מייל, היסטוריית גלישה וסיסמאות נגנבו מהם, ומדוע",אמר לסוכנות רויטרס.

 

החקירה נועדה לגלות איזה מידע אישי נאסף בתחומה של ארצות הברית, כיצד בוצע הדבר מבחינה טכנית ומדוע שמרה גוגל את המידע שנאסף, אם אכן נאסף – כפי שטוענת החברה - בטעות.

 

יותר משבע תביעות נגד גוגל כבר נרשמו בארצות הברית – חלקן כבר הוגש. בשלב זה נחקרת גוגל בעשרות מדינות, ביניהן גרמניה, קנדה, איטליה, ספרד, אוסטרליה ורבות אחרות. חברת המחקר Stroz Friedberg, שקיבלה לידיה את קוד תוכנת בקרת הרשתות, שהתקינה גוגל בניידותיה, קבעה כי יתכן שהמידע אכן נאסף בטעות כפי שטוענת גוגל. מאידך, רגולטורים אומרים שלגוגל אינטרס ברור של איסוף מידע פרטי, ודוחים את הסברי החברה.

 

בנוסף, פעילות ניידות Street View היתה שנויה במחלוקת עוד לפני שהתברר שהן עושות הרבה יותר מלצלם רחובות. רגולטורים התנגדו גם לפעילותן המוצהרת - צילום תמונות ואתרים, בטענה כי יש בכך פגיעה בפרטיות אנשים מצולמים. גוגל הכניסה רכיבים לטשטוש מספרי מכוניות ותמונות אנשים אשר מופיעים בתמונה, וטענה כי ניידות הצילום עושות שירות חינמי למשתמשים ברחבי העולם ואינן מפרות כל חוק. 

 

מניית גוגל בירידה

גוגל נתונה ללחץ כבד מצד רגולטורים מאז חשפה סוכנות הגנת פרטיות בגרמניה כי ניידות הצילום של ענקית החיפוש אספו נתוני תעבורת רשת ופרטים אישיים רבים מרשתות wifi פתוחות, עת פעלו בכשלושים מדינות ברחבי העולם. מאז עבר כחודש וחצי, ומדי שבוע נודע על גורמים נוספים אשר פותחים בחקירות נגד החברה האמריקאית.

 

לרגולטורים רבים אין באמת יכולת לפגוע בענקית החיפוש, שכן תקנות מקומיות מאפשרות סנקציות מוגבלות בלבד (לדוגמה, קנסות בהיקף של עשרות אלפי דולרים, לא מה שיפיל את ענקית האינטרנט). מאידך, הפרת הפרטיות של גוגל היתה חמורה דיה כדי ליצור הדים רבים בעולם, ותביעות רבות - פרטיות וממסדיות, עשויות להיות מוגשות נגדה.

 

הלחץ על גוגל נותן את אותותיו: מניית החברה ירדה אתמול ב-2.85 אחוזים, ככל הנראה בהשפעת החקירות והגילויים החדשים בפרשה. בעוד ערך מניית גוגל יכול לעלות חזרה, עשויה ענקית האינטרנט להתקשות לזכות שוב באמונם של אזרחי המדינות בהן פגעה. "פישלנו", אמר אריק שמידט, נשיא גוגל, לפייננשל טיימס. עבור מיליוני משתמשים ברחבי העולם והרגולטורים שמגינים עליהם - זה לא מספק. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגעה בפרטיות. בטעות?
איור: ניצן סדן
מומלצים