שתף קטע נבחר

יהודים יפנו ערבים מסילוואן? ח"כים התנדבו לסייע

במכתב לראש הממשלה, התחייבו נציגי הימין לסייע לתושבי סילוואן היהודים לפנות את המשפחות הערביות המתגוררות במבנה בית הכנסת התימני העתיק בשכונה. "ישראל אינה מקיימת את פסקי הדין, נממש הזכות החוקית לפנות פולשים"

אחרי שהמתיישבים היהודים בסילואן איימו לקחת את החוק לידיים, דווקא בבית המחוקקים התנדבו לסייע להם. 10 חברי כנסת מסיעות הימין השונות הביעו היום (ד') נכונות להצטרף לתושבים לפנות בעצמם את המשפחות הערביות המתגוררות במבנה ששימש בעבר כבית הכנסת של יוצאי תימן שהקימו לפני כ-130 שנים את "כפר השילוח".

 

חברי הכנסת הם: אורי אריאל, אריה אלדד, יעקב כץ (כצל'ה) ומיכאל בן-ארי (איחוד לאומי), ניסים זאב ואברהם מיכאלי (ש"ס), זבולון אורלב ואורי אורבך (הבית היהודי), ציון פניניאן (ליכוד), ומנחם אליעזר-מוזס (יהדות התורה).

 

לקראת הנוסח המלא של המכתב - הקישו כאן

 

במכתב ששיגרו לראש-הממשלה, השר לביטחון הפנים וראש עיריית ירושלים והגיע לידי ynet חתמו חברי כנסת מהאיחוד הלאומי, הליכוד, הבית היהודי וש"ס, ובו כתבו: "ישראל אינה מבצעת את המוטל עליה על פי פסק הדין של ראש ההוצאה לפועל. נבקש להודיעכם כי בכוונתנו, ביחד עם נאמני ההקדש, לממש את הזכות החוקית לבצע את ההריסה ולפנות את הפולשים מבית הכנסת".

 

המקום, ששימש בעבר כבית הכנסת "היכל שלמה", ממוקם רק 150 מטרים מ"בית יהונתן", בנכסים שרבים מהם מנוהלים על-ידי עמותת "עטרת כהנים".

 

"מדובר במבנה עתיק יומין העומד על תילו יותר ממאה שנה", כתבו הח"כים במכתבם. "במשך עשרות שנים שימש הבניין בית כנסת לקהילת יוצאי תימן, שהתגוררו במקום עד שנאלצו לעזוב בפקודת המנדט הבריטי - בעקבות מאורעות הדמים בשנת 1938.

למרבה הצער, מבנה כמו רבים נוספים שבבעלות ההקדש מוחזק בידי משפחה שפלשה אליו ואף ביצעה בו תוספות בנייה שונות שלא כדין".

 

יוזמי המחאה אף הוסיפו כי הדבר מתבצע תוך ביזוי בית המשפט, שקבע בשני פסקי דין כי יש להרוס את תוספות הבנייה ולהחזיר הבניין לתושביו המקוריים. "המצב שנוצר אינו מתקבל על הדעת. מדובר בנכס מיוחד במינו בעל ערך דתי, תרבותי, היסטורי ואדריכלי חשוב".

 

אחד החותמים על המסמך, ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי, הבהיר כי "אני אזרח שומר חוק ואין בכוונתי להחליף את עבודת רשויות האכיפה. אני אכן דורש מהמשטרה למלא את חובתה ולממש בפועל החלטות חוקיות, ואפעל כנבחר ציבור ובמסגרת החוק לאכיפת החלטות בית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שכונת סילואן. ח"כים ייצטרפו לפינוי? (ארכיון)
צילום: אלכס קולומויסקי
ח"כ אורי אורבך. "אין בכוונתי להחליף את רשויות האכיפה"
צילום: תומר ברזידה
מומלצים