שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סובל מסוכרת? הסיכון שלך להתקף לב - כפול

  העובדה שלסוכרת השפעה מזיקה על תפקוד הלב ידועה. עכשיו מתבררים מימדי הסיכון: חוקרים מ-25 ארצות, שבדקו נתונים רפואיים של 700 אלף איש, מצאו כי סוכרת מכפילה את הסיכון למחלות לב וכלי דם - המהווות את סיבת המוות המובילה בעולם. החוקרים: התשובה - במניעה של סוכרת

  סיכון כפול לחולי סוכרת: מחקר רחב היקף שכלל נתונים על מאות אלפי אנשים, מצא כי מחלת הסוכרת מכפילה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, כולל התקפי לב ושבץ מוחי. המחקר מופיע בגליון החדש של כתב העת היוקרתי Lancet.

   

  המחקר החדש, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת קיימברידג', עסק בעיבוד נתונים רפואיים של 700 אלף איש מ-25 ארצות ו-102 מחקרים רפואיים שבוצעו בארצות הללו. החוקרים עקבו אחר מאות אלפי הנבדקים בכל מדינה במשך עשור .

   

  לא הכל זה השמנה

  מהתוצאות עולה כי סוכרת מכפילה בקירוב את הסיכון למוות מחלות כלי דם. הממצאים היו זהים גם כאשר החוקרים לקחו בחשבון גורמי סיכון כמו השמנת

  יתר ורמות שומנים גבוהות בדם.

   

  עוד נמצא במחקר כי אצל נבדקים שהיו בעלי רמות סוכר גבוהות אך לא חלו בסוכרת, לא נמצא סיכון מוגבר ללקות במחלות לב וכלי דם. ממצא זה, טוענים החוקרים, מצביע על כך שייתכן שקיימים מנגנונים אחרים של סוכרת המגבירים את הסיכון, מלבד שומנים בדם, יתר לחץ דם והשמנת יתר שנחשבו עד כה כקשורים למחלת הסוכרת ולסיכון.

   

  "הממצאים מצביעים על כך שיש צורך במניעה טובה יותר של מחלת הסוכרת תוך חקר מנגנוני המחלה המגבירה את הסיכון למחלות לב וכלי דם", סיכמו החוקרים.

   

  סיבת המוות מס' 1

  שנים ארוכות ידוע כי מחלת הסוכרת היא גורם סיכון למחלות לב וכלי דם, אולם המומחים היו חלוקים באשר למימדים של השפעת המחלה על כלי הדם. בתוך כך, קשרו עד כה המומחים את השמנת היתר, רמות השומנים הגבוהות בדם ויתר לחץ דם לתחלואה הלבבית.  

   

  מחלות לב וכלי דם מהוות את סיבות המוות המובילות ואחראוית לכ-17 מיליון מקרי מוות בשנה בעולם. מחלת הסוכרת אחראית על פי ההערכות לאחד מכל עשרה מקרי מוות ממחלות לב וכלי דם, המסתכמים לכדי 325 אלף מקרי מוות בשנה בארצות המתועשות.

   

  מלבד 400 אלף חולי הסוכרת החיים בישראל, ישנם על פי ההערכות עוד 700 אלף איש שנמצאים במצב המוגדר 'טרום סוכרת‭,'‬ שמתבטא ברמות סוכר גבוליות ומעמיד אותם בסיכון מוגבר ללקות בסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) בתוך כמה שנים.

   

  מחלת הסוכרת נחלקת לשני סוגים: סוכרת מסוג 1, שקרויה גם סוכרת נעורים, וסוכרת מסוג 2, שקרויה גם סוכרת מבוגרים. סוכרת נעורים היא מחלה מולדת שבה תוקף הגוף את התאים בלבלב האחראים על ייצור ההורמון אינסולין. האינסולין אחראי על החדרת הסוכר מהדם לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה. חולים בסוכרת נעורים או בסוכרת מבוגרים מתקדמת נאלצים להזריק לגופם באופן יומיומי אינסולין. כ־10% אחוז מכלל חולי הסוכרת לוקים בסוכרת נעורים, והשאר סובלים מסוכרת מסוג 2.

   

  סוכרת מבוגרים מופיעה לרוב אחרי גיל 40 והיא נוצרת עקב רגישות מופחתת של הגוף לאינסולין. במצב זה הלבלב מפריש כמויות הולכות ועולות של ההורמון, עד להידלדלות מוחלטת של מאגרי האינסולין. כאמור, גם רבים מהחולים האלה נאלצים להזריק אינסולין.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  בפעם הראשונה, נחשפו ממדי הסיכון
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים