שתף קטע נבחר

צילום: אבישג שאר-ישוב

אביבה שליט: יוצאים למסע מתיש, נחזור עם גלעד

אחרי ארבע שנות שבי, משפחתו של החייל החטוף התחילה מסע בן 12 ימים שנועד לקדם את שחרורו. נועם שליט אמר לצועדים: "הדיון על חייו של חייל צה"ל הפך לצערי מדיון על ערכים ואתוס לסחר-מכר של מכולת". אחרי שעה של צעדה, העריכה המשטרה כי משתתפים בה עשרת אלפים איש

"פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שהעם איתו ומתחיל ללכת". כך אמר הבוקר (יום א') נועם שליט, בתחילתו של המסע שנועד לקדם את שחרור בנו החטוף, גלעד. ynet יעביר קטעים מהצעדה בשידור חי, בימים הקרובים. אביבה שליט אמרה עם צאתה מהבית: "היום אנחנו יוצאים למסע ארוך ומתיש, נחזור הביתה רק עם גלעד". כשעה לאחר תחילת המסע העריכו במשטרה כי על כביש 89, בין היישובים מעיליא וכברי, צועדים עשרת-אלפים תומכים במאבק.

 

 

בהצהרה הקצרה שמסרה עם צאתה מהבית, ביקשה אמו של החייל החטוף להודות מראש לכל המצטרפים לצעדה: "בעזרת הציבור שיצטרף אלינו לאורך כל הדרך, בעזרתכם, נחזור הביתה רק עם גלעד ושיהיה לכולנו בהצלחה".


נועם שליט נועל את בית המשפחה (צילום: אבישג שאר-ישוב) 

 

"ארבע שנים תמימות גלעד חיכה ועדיין מחכה לאלה ששלחו אותו, מחכה למפקדיו, מחכה לראשי הממשלה מחכה לשרי הביטחון, אבל הם לא עונים. במקום זה הוא שומע, אנחנו שומעים - כי אני לא יודע אם הוא יכול לשמוע - תירוצים למכביר", אמר נועם שליט בעצרת שהתקיימה במרכז היישוב מצפה הילה.

 

אביו של החייל האשים כי היחיד שמשלם את מחיר הכשלים בכל אותן ארבע שנים

 הוא גלעד. "אף אחד לא מתנדב להתחלק עם גלעד בכל מה שנוגע לתשלום מחירים על כשלים", אמר והוסיף: "אפילו חיות מחמד זוכות לתנאים טובים משל גלעד, לפחות הן רואות אור יום".

 

"הדיון על חייו של חייל צה"ל הפך לצערי מדיון על ערכים ואתוס לסחר-מכר של מכולת, לכן אנו אומרים היום 'לא נחכה יותר, לא נמתין יותר כאן בביתנו במצפה הילה'", אמר האב, שקרא לממשלה ובראשה בנימין נתניהו "להביא לסיומה של הסאגה העצובה הזו, שהיא תעודת עניות שלא הייתה כדוגמתה למדינת ישראל". גם הוא הבטיח לשוב הביתה רק עם גלעד.


הערכת המשטרה: רבבת צועדים בצפון (צילום: אבישג שאר-ישוב) 

 

זמן קצר קודם לכן יצא נועם שליט מבית המשפחה. "יש לנו דרך ארוכה ואתם לא נותנים לנו לעבור", אמר לצלמים שהקיפו אותו. לאחר מכן חתמו ההורים את שמותיהם על יריעת בד גדולה, שעליה יחתימו המארגנים את כל משתתפי הצעדה. כאשר הגיעו למרכז היישוב - התקבלו בידי הקהל במחיאות כפיים.

 

חמישים רוכבי אופניים ילוו את הצועדים

מיקי גולדווסר, אמו של החייל אהוד גולדווסר ז"ל, אמרה ל-ynet לפני שהחלה הצעדה: "אני עוד לא סגרתי את המעגל שלי. מחר זה יום הזיכרון של בני, התאריך העברי שבו הוא נפל ביום החטיפה. אני אסגור את המעגל שלי כשאראה את גלעד בבית. אני מאמינה שעם ישראל ילווה את משפחת שליט ויביא את גלעד הביתה".

 

עוד קודם לכן התקבצו מאות פעילים במצפה הילה לקראת תחילת הצעדה. הפעילים, לבושים בחולצות עליהן נכתב "גלעד עדיין חי" ונושאים סרטים צהובים, ילוו את המשפחה לאורך הדרך. לאחר הטקס במרכז היישוב, המשיכו הצועדים דרך הכפר מעיליא הסמוך למצפה הילה ומשם לכיוון נהריה. רחובות הכפר עוטרו אף הם בשלטים למען גלעד.

 

אל הפעילים שהגיעו לבית המשפחה אליהם הצטרפו כחמישים רוכבי אופניים, שחלקם יצאו אמש מתל אביב ורכבו 175 ק"מ במהלך הלילה כדי להגיע לבית המשפחה במצפה הילה. "המטרה לא הייתה רכיבה, אלא להעלות את המודעות למצבו של גלעד ולהאיר לו את הדרך הביתה", אמר אחד הרוכבים, עופר צינדורף.

  

"זה המשט שלנו"

אמש אמר ל-ynet יו"ר מטה המאבק, שמשון ליבמן: "אני מקווה שהצעדה הזו תהיה המשט שלנו. בגלל המשט, המדינה התפרקה בצורה כל כך מהירה מכל אותם מנופי הלחץ שבהם התגאו - הסגר על עזה ושחרור אנשי חמאס מהכלא. אולי גם לנו ה'משט' הזה לירושלים יעזור".

 

מנגד, מקורביו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסו לשדר לפני תחילת הצעדה טון מרוכך. "זה צעד לגיטימי מבחינת המשפחה", אמרו אותם מקורבים ל-ynet. "אנו מבינים את המשפחה

ואת הכאב שלה ואין לנו התנגדות או ביקורת על כך. ראש-הממשלה נפגש עם בני משפחת שליט בעבר וייעשה זאת גם בעתיד כדי לפעול ככל יכולתו להביא לשחרורו של גלעד בהקדם".

 

על-פי התוכנית, אמורים המשתתפים להגיע ביום שני בשבוע הבא לתל-אביב ומשם יעשו דרכם לפאתי כרם-שלום, שם נחטף גלעד לפני יותר מארבע שנים. בימיו האחרונים של מסעם יעשו בני המשפחה את דרכם לנקודה הסופית בירושלים וישהו באוהל המחאה שפועל במקום כבר יותר משנה, שם, על-פי הצהרותיהם, ילונו עד לשובו של בנם בריא ושלם.  

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,463 ימים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסע מתיש. אביבה שליט, הבוקר
צילום: אבישג שאר-ישוב
"גלעד עוד מחכה". נועם שליט בעצרת, הבוקר
צילום: אבישג שאר-ישוב
הדגלים הונפו. אחד הפעילים
צילום: אבישג שאר-ישוב
אביבה שליט אורזת, אמש
צילום: דורון גולן
מומלצים